Czekolada to słodka przekąska, uwielbiana przez miliony ludzi na całym świecie. Ma wspaniały aromat i słodki smak, który skusi każdego. Jednak warto wiedzieć, że pies i czekolada to fatalne połączenie! Mimo, że ogrom pupili może uwielbiać smak czekolady to w żadnym wypadku, pies nie może jeść czekolady. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego czekolada dla psa jest niebezpieczna.

Spis treści

  1. Czy pies może jeść czekoladę?
  2. Dlaczego pies nie może jeść czekolady?
  3. Ile czekolady zabije Twojego psa?
  4. Zatrucie czekolada u psa – poznaj objawy
  5. Pies zjadł czekoladę – co zrobić?
  6. Podsumowanie

Czy pies może jeść czekoladę?

Odpowiedź jest jasna – absolutnie nie! Czekolada dla psa jest toksyczna, a to wszystko przez zawartą w niej teobrominie. W zasadzie to nie w samej czekoladzie, ale w ziarnach kakaowca, który jest głównym składnikiem czekolady. Teobromina ma działanie toksyczne nie tylko dla psów, ale także dla: kotów, koni, papug czy królików. Szkodliwość czekolad na zdrowie psów jest wysoka. Jeśli uważasz, że podanie psu dla przyjemności raz na jakiś czas kawałeczka czekolady nie będzie szkodliwe… To jesteś w błędzie! Jeśli dajesz psu czekoladę to po prostu go podtruwasz.

Dlaczego pies nie może jeść czekolady?

Pies to nasz wierny przyjaciel na lata. Zależy nam, aby żył długo i szczęśliwie. Ustaliliśmy, że czekolada i pies to fatalne połączenie a szkodliwość czekolad wpływająca na zdrowie psa jest naprawdę wysoka. Śmiertelna dawka teobrominy zawartej w czekoladzie to około 200 mg na kilogram masy ciała psa. Nawet zdecydowanie niższa dawka ma działanie toksyczne. W zależności od tego, ile teobrominy dostanie się do organizmu psa, będzie miał on różne objawy zatrucia. Warto wiedzieć, że zatrucie czekolada u psa powoduje uszkodzenie układu nerwowego oraz niewydolność krążeniową a czasem nawet zgon zwierzęcia.

Ile czekolady zabije Twojego psa?

W zależności od wagi psa różna ilość czekolady będzie dawką śmiertelną. Ustaliliśmy już, że 200 mg teobrominy na kilogram masy ciała, którą spożyje pies, doprowadzi do jego śmierci. Ale ile to czekolady? Trzydzieści gramów czekolady mlecznej zawiera 44-56 mg teobrominy i 5-10 mg kofeiny, a trzydzieści gramów czekolady gorzkiej zawiera odpowiednio 134 mg i 21 mg każdej z trucizn. Dawki śmiertelne teobrominy dla psów wynoszą 90-250 mg na kilogram masy ciała. To pokazuje jak niewielka ilość, może zabić Twojego psa – bo jest to zaledwie 2-4 kostki czekolady (w zależności od ich wielkości). Im wyższa zawartość teobrominy w czekoladzie, tym mniej pies musi jej zjeść, aby doszło do zatrucia. Poziom teobrominy w czekoladzie gorzkiej jest znacznie wyższy niż na przykład w czekoladzie mlecznej, ale obie wersje są dla psa zabójcze.

Zatrucie czekolada u psa – poznaj objawy

Jeśli pies zjadł czekoladę, to objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Najczęściej już po 4 godzinach widać zatrucie czekoladą u psa. Do najczęstszych objawów spożycia czekolady przez psa zaliczamy: wymioty i biegunkę, nadmierne wydzielanie moczu, niepokój i pobudzenie, tachykardię, przyspieszony oddech, drżenie mięśni, drgawki, ale także osłabienie czy śpiączka. Pies może także być odwodniony. Jeśli pupil zjadł więcej niż 20 mg teobrominy na kilogram masy ciała to konieczne jest podjęcie leczenia!

Pies zjadł czekoladę – co zrobić?

Co należy zrobić, gdy zauważymy, że pies zjadł czekoladę? Odpowiedź jest prosta – skontaktować się z lekarzem weterynarii. Czekolada dla psa jest naprawdę niebezpieczna i nie ma co ryzykować zatruciem. Jeśli zauważymy objawy zatrucia, to jak najszybciej musimy udzielić psu pomocy lekarskiej. Jeśli minęło kilkadziesiąt minut od spożycia czekolady, to lekarz może spróbować wywołać wymioty lub wykonać płukanie żołądka. Jednak jeśli minęło więcej czasu od spożycia czekolady, konieczne jest podjęcie innych procedur medycznych, gdyż po takim czasie na prowokację wymiotów czy płukanie żołądka jest już a późno.

Podsumowanie

Czekolada dla psa jest śmiertelnie niebezpieczna. Jeśli kochasz swojego pupila i chcesz, aby żył długi czas w zdrowiu, to absolutnie nie podawaj mu czekolady. Jeśli w Twoim domu znajduje się czekolada, to nigdy nie pozostawiaj jej w zasięgu Twojego psa, bo wystarczy moment nie uwagi i pies zje ją z prędkością światła, a wtedy sytuacja nie jest zbyt wesoła. Jeśli chcesz podać czworonogowi coś smacznego to postaw na zdrowe przekąski i przysmaki dla psa. Dzięki temu okażesz psu miłość i zadbasz o jego dobre samopoczucie, bez uszczerbku na zdrowiu. Co więcej, edukujmy innych – znaczna część właścicieli w dalszym ciągu nie ma pojęcia jak bardzo niebezpieczna czekolada dla psa!