• Kategorie
  • Szukaj
  • Szelki, smycze i obroże dla psa

Akcesoria spacerowe dla psów - smycze, obroże i szelki

Obroża i smycz bądź szelki to jedne z podstawowych elementów wyposażenia każdego psa. Prawidłowo dopasowane do wielkości i stopnia aktywności czworonoga, zapewniają mu bezpieczeństwo na spacerze. Dodatkowo ułatwiają sprawowanie nad nim kontroli. W sprzedaży znajdziesz zróżnicowane modele. Możesz dobrać zarówno do swoich upodobań, jak i indywidualnych wymagań kudłatego ulubieńca. Co przygotowali renomowani producenci akcesoriów spacerowych?


Najpopularniejsze akcesoria spacerowe dla psów

Aby spacer z psem był prawdziwą przyjemnością, warto sięgnąć po wysokiej klasy akcesoria. Podstawą jest obrożą – syntetyczna lub skórzana, do której można przypiąć smycz oraz adresatkę z danymi właściciela. Będzie ona dobrym wyborem dla pupili silnych czy mających tendencję do gwałtownych reakcji. Umożliwia ona bowiem sprawowanie lepszej kontroli nad zwierzęciem.

Zamiennie dla obroży możesz rozważyć zastosowanie szelek, które nie obciążają szyi czworonoga. Będą one odpowiednie dla delikatnych psów mniejszych ras, jak również osobników biorących udział w wyścigach zaprzęgów. To rozwiązanie warto wybrać także w sytuacji, gdy chcesz aktywnie spędzać czas ze swoim ulubieńcem – biegając, jeżdżąc na rowerze czy bawiąc się w tropienie.

Bez względu na fakt, czy wybierzesz obrożę, czy szelki – będziesz potrzebować mocnej smyczy. Tradycyjne modele taśmowe cechują się doskonałą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Dzięki zróżnicowanej długości można łatwo dopasować taśmy do poziomu aktywności czworonoga. Podobne zalety zapewni smycz z plecionej linki. Odpowiednia do spacerów i tresury psów w każdym wieku. Ciekawa, intensywna kolorystyka sprawia, że codzienne korzystanie z tego akcesorium jest przyjemne dla właściciela. A wysoka wytrzymałość pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo psiaka na spacerze.

 

Jak dobrać smycz, obrożę i szelki dla psa?

Aby korzystanie ze smyczy, obroży lub szelek było bezpieczne i komfortowe dla zwierzaka, niezbędne jest ich optymalne dopasowanie. Dla mniejszych czworonogów wystarczające będą obroże o szerokości 1-1,5 cm, podczas gdy dla największych przedstawicieli gatunku – około 4 cm. Przed zakupem warto zmierzyć obwód szyi pupila i na jego podstawie dobrać właściwy egzemplarz obroży. Po jej zapięciu, pomiędzy nią a szyję zwierzęcia powinny zmieścić się dwa Twoje palce. Zyskasz wtedy pewność, że wybrany egzemplarz jest prawidłowo dopasowany. Dla mniejszych oraz większych – ale spokojnych psów – sprawdzą się obroże zapinane na plastikowy zatrzask. U silnych i aktywnych czworonogów lepszym wyborem będą modele z metalową klamrą.

Jeżeli interesuje Cię kupno szelek, musisz zmierzyć obwód szyi i klatki piersiowej swojego pupila, a także odległość obwodu klatki piersiowej do szyi i przedpiersia (tzw. górna i dolna linia). Podobnie, jak w przypadku obroży, szelki nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Między nie i psie ciało powinny mieścić się dwa palce. Wśród właścicieli największą popularnością cieszą się modele typu guard. Nie tylko są zdrowe dla układu ruchu zwierzaka, ale również najlepiej zabezpieczają przed przypadkowym wyswobodzeniem się czworonoga.

 Podczas zakupu smyczy, należy kierować się między innymi własnym wzrostem i wielkością pupila. Warto mieć także na uwadze poziom jego aktywności. Wybór linki lub taśmy o długości 10 czy 15 metrów pozwoli czworonogowi trenować i biegać bez konieczności spuszczania go ze smyczy, umożliwiając przy tym zachowanie nad nim pełnej kontroli. Na szybkie wyjście w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych możesz natomiast wybrać odpowiednio krótszą taśmę. Pamiętaj przy tym, że im pies większy i silniejszy, tym szersza i bardziej wytrzymała powinna być jego smycz.