Powered by Smartsupp
  • Kategorie
  • Szukaj
  • Pielęgnacja i kosmetyki dla kota

Pielęgnacja i kosmetyki dla kota

Czysty kot to zdrowy kot! To hasło stale zyskuje na popularności, ponieważ coraz więcej świadomych właścicieli kotów dostrzega konieczność dbania o higienę swoje pupila. Koty mieszkające obecnie z nami w mieszkaniach, dalekie są od swoich dzikich poprzedników. Udomowienie zmieniło nie tylko warunki życia i żywienia, ale też zapoczątkowało hodowanie wielu sztucznych ras kotów. Błędne jest myślenie, że dbać o higienę należy tylko w przypadku kotów wystawowych. Nasi domowi przyjaciele, także ci nierasowi, także potrzebują odpowiedniej opieki.

Kocia sierść może się bardzo szybko zabrudzić, plątać się, matowieć czy nieprzyjemnie pachnieć. Warto pamiętać, że czystość sierści jest nie tylko zdrowa dla zwierzęcia, ale także dla wszystkich mieszkańców. Czyste i pachnące zwierzę to gwarancja zdrowia dla każdego członka rodziny. Oczywiście "ludzkie" szampony są nieodpowiednie dla zwierząt. Głównym tego powodem jest inne pH skóry zwierzęta oraz posiadanie przez nie różnych rodzajów sierści.

Kosmetyki dla kota - rodzaje

SGrono właścicieli rozpieszczających swojego pupila wysokiej jakości produktami stale się powiększa. Popularne stały się drogie odżywki, szampony i produkty ułatwiające rozczesywanie oraz nabłyszczacze. Wcześniej, kosmetykami dla zwierząt były głównie szampony przeciwko pchłom. Aktualnie ich oferta bardzo się poszerzyła. Wyróżnić możemy, poza klasycznymi kosmetykami, kilka kategorii takich produktów:

  • profesjonalne kosmetyki - stosowane są w specjalistycznych salonach pielęgnacji kotów,
  • naturalne - składają się w 90-98% z niesyntetycznych, organicznych składników,
  • super premium - kosmetyki łączące elementy naturalnej i profesjonalnej pielęgnacji,
  • lecznicze - używane w przypadku różnych chorób skórnych.

Produkty do pielęgnacji kota - charakterystyka

Większość szamponów oraz balsamów z profesjonalnej linii jest skoncentrowanych. Oznacza to, że takie produkty należy przed użyciem rozcieńczyć wodą w proporcjach podanych w instrukcji. W zależności od danego producenta kosmetyki mogą być rozcieńczane w proporcjach od 1:5, do nawet 1:30. Pozwala to na znaczące zaoszczędzenie pieniędzy, w związku z czym takie kosmetyki są bardzo opłacalnym wyborem. Linie profesjonalne różnią się między sobą także zastosowaniem - należy dobierać odpowiednie kosmetyki do różnych rodzajów sierści kota. Wyróżnić można szampony i balsamy dla kotów długowłosych, krótkowłosych czy bezwłosych, a także do jaśniejszej czy ciemniejszej sierści.

Profesjonalne szampony dla kotów delikatnie oczyszczają sierść i skórę z nadmiaru brudu i sebum. W przeciwieństwie do standardowych kosmetyków nie zawierają zazwyczaj środków pieniących.

Oprócz szamponów i balsamów w ofercie kocich kosmetyków znaleźć można także inne produkty, takie jak antystatyczny spray do sierści. Spray taki nakłada się na wysuszoną sierść, po czym czesze się zwierzę. Spray skutecznie usuwa wszystkie ładunki elektrostatyczne oraz zawiera nieszkodliwą, specjalną odżywkę, pozwalającą rozczesać maty i zostawiając sierść lśniącą i miękką.

Kolejnym kosmetykiem jest woda kolońska. Używa się jej do suchej sierści. Jej główne zadanie to neutralizacja nieprzyjemnego zapachu kota i pozostawienie delikatnego, przyjemnego aromatu. Woda kolońska zalecana jest do użycia w połączeniu z głęboko oczyszczającymi bądź dezodorującymi balsamami czy szamponami. Użycie takiego zestawu pozwoli na zachowanie wyjątkowego zapachu naszego pupila.

Zanim kupimy kosmetyki dla naszego kota, warto zwrócić uwagę na długość jego sierści, wiek, problemy, czy cechy charakterystyczne. Przed użyciem kosmetyków, zaleca się także kontakt z weterynarzem.