• Kategorie
  • Szukaj
  • Zabawki dla szczeniaka

Zabawki dla szczeniaka mają za zadanie pobudzić pupila do aktywności fizycznej oraz umysłowej. Dzięki odpowiednio dobranym zabawkom zadbamy o doskonalenie zdolności motorycznych, ale także odpowiedni rozwój emocjonalny naszego psa.

Zabawki dla szczeniaka – co warto wiedzieć?

Wybierając zabawki dla psa szczeniaka powinniśmy pamiętać, że ważniejszym od samego rodzaju zabawki jest kontakt z przewodnikiem. Okres szczenięcy jest najważniejszym czasem, w którym budujemy więź z psem. Ilość poświęconego czasu na pracę z nim w okresie szczenięcym przekłada się na jakość wspólnego życia w przyszłości. Od pierwszych dni w naszym domu warto wprowadzać zabawki dla szczeniaka, ponieważ wspólna zabawa wpływa na szybszą naukę nowych umiejętności.

Najlepsze zabawki dla szczeniaka to takie, które będą spełniały naturalne potrzeby każdego psa. Największą popularnością cieszą się zabawki, które mogą poruszać się podczas użytkowania, przez co stymulują instynkt łowiecki psa. Pupil podąża za uciekającym przedmiotem, dzięki czemu poprawia swoje zdolności motoryczne. Taka aktywność wpływa także na rozwój masy mięśniowej. Obserwacja uciekającej „ofiary”, jaką w tym wypadku jest zabawka, wpływa na umiejętności prawidłowego określania odległości w przestrzeni oraz uczy skupienia.

Zabawki edukacyjne dla szczeniaka wspomagają jego rozwój umysłowy. Mechanizm działania takich zabawek opiera się na aktywnym wydobywaniu jedzenia. Wystarczy wybrać zdrowe przekąski i przysmaki dla psa, umieścić je w danej zabawce i podać naszemu szczeniakowi. Poprzez zabawę a szczególnie taką, w której aktywny udział bierze także opiekun, szczeniak rozwija się nie tylko umysłowo, ale także emocjonalnie. Tak jak u dzieci, tak i u psów warto wprowadzać kontakt z przedmiotami o różnych kształtach i fakturach – dzięki temu pies poznaje świat poprzez zabawę, mając pozytywne doznania. To z kolei przekłada się na jego dobre samopoczucie. Warto aktywnie brać udział w zabawie z psem, ponieważ dzięki temu zacieśniamy więzi z naszym czworonogiem.

Zabawki dla psa szczeniaka – jakie wybrać?

Zabawki dla szczeniaka należy dostosować do jego wieku. Ośmiotygodniowemu szczeniakowi nie poleca się kupować piłek, a szczególnie nie tych tenisowych. Tak młody szczeniak nie jest w stanie pojąć zabawy, jaką jest aportowanie. Dodatkowo piłki tenisowe pokryte są materiałem, który psiak łatwo może odgryźć, a w efekcie również połknąć. Kupując zabawki dla psa szczeniaka powinniśmy zwracać uwagę na ich rozmiar oraz wagę aby nie były za duże i zbyt ciężkie. Młode psy często obgryzają co popadnie, a więc zabawki muszą być wytrzymałe i nietoksyczne, posiadające wszelkie certyfikaty jakości. Nie wolno wybierać chińskich zabawek bez atestów, ponieważ szczeniak może odgryźć kawałek i połknąć, co może zagrozić jego życiu i zdrowiu. Dobrym pomysłem będzie zakup szarpaka i delikatna zabawa w przeciąganie. Taka zabawa sprawia, że bawimy się razem z psem, dzięki czemu zacieśniamy więzi. W dodatku przeciąganie się zaspokaja instynkt łowiecki psa i pozwala na naukę samokontroli.

Odpowiednie dla szczeniaków są gumowe zabawki oraz wytrzymałe zabawki pluszowe dla psa, do których maluch może się przytulić.

Starsze szczeniaki są przygotowane do intensywniejszej zabawy. Są zdolne do bacznej obserwacji otoczenia i nie mają już większych problemów z koordynacją i panowaniem nad ciałem. W takim wieku fajnie może sprawdzić się wytrzymała piłka, którą psiak może aportować, ale także intensywnie gryźć.

Zabawki edukacyjne dla szczeniaka

Najlepsze zabawki to takie, które uczą dzięki zabawie! Zabawki edukacyjne dla szczeniaka dają możliwość samodzielnego rozwiązywania problemów, poprzez rozwiązywanie szeregu łamigłówek i węszeniu. Zazwyczaj opierają się one na wydobywaniu przysmaków. Najczęściej mają formę różnych szufladek i mechanizmów, które otwierają się gdy pies rozwiąże zadania w odpowiedniej kolejności. Zabawki edukacyjne mają różne poziomy trudności i dla szczeniąt wybieramy te najłatwiejsze, aby psiak nie zniechęcił się zbyt trudnym poziomem.

Z czasem możemy przejść do trudniejszych wersji. Kupując zabawki edukacyjne dla szczeniaka nie musimy obawiać się, że za jakiś czas będziemy musieli się ich pozbyć – takie zabawki nawet gdy zostały już opanowane przez naszego psa, mogą później posłużyć jako produkt spowalniający spożywane posiłki. Zabawki edukacyjne dla psa stymulują mózg i rozwijają intelekt, przez co organizm psa starzeje się wolniej i dłużej zachowuje dobrą kondycję.