• Kategorie
  • Szukaj
  • Kosmetyki dla psów – szampony, pasty i akcesoria do pielęgnacji

Odpowiednia pielęgnacja psa to podstawa, aby utrzymać go w dobrym samopoczuciu i zdrowiu. Aby dobrać ją prawidłowo do psa musimy mieć na uwadze jego rasę, ponieważ każdy pies ma inne potrzeby pielęgnacyjne zarówno, jeśli chodzi o sierść jak i o skórę. Na to na jakie kosmetyki dla psów się zdecydujemy będzie miał wpływ rodzaj sierści oraz jej długość, rodzaj uszu (to czy są postawione do góry czy na przykład oklapnięte) ale także styl życia (czy jest to pies sportowiec czy pies wystawowy) oraz predyspozycje do różnych dolegliwości. Jednak podstawowa pielęgnacja psów dotyczy każdego pupila niezależnie od rasy i predyspozycji do danych dolegliwości – są to czesanie, kąpiel, higiena uszu i zębów oraz przycinanie pazurków.

 

Prawidłowa pielęgnacja psów

 

Czyszczenie okolic oczu oraz uszu nie jest trudną czynnością, do której musimy zakupić kosmetyki dla psów. Wystarczy nam czysta, sterylna gaza oraz trochę ciepłej wody. Jednak, jeśli wybierzemy naturalne kosmetyki dla psów, czynność ta będzie zdecydowanie łatwiejsza. Jeśli chodzi o higienę zębów świetnie sprawdzi się naturalna pasta do zębów dla psa. Trzeba mieć na uwadze, że zęby psa powinny być myte przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Gryzaki dla psówto tylko wspomaganie higieny jamy ustnej. Miejmy świadomość, że pielęgnacja psa w tym wypadku higiena jamy ustnej jest skuteczna tylko wtedy, kiedy systematycznie używamy pasty do zębów dla psa. Nie ma drogi na skróty!

 

Jeśli chodzi o obcinanie pazurów u psa zalecamy udanie się do lekarza weterynarii.Pies posiada grube, twarde paznokcie. Psie paznokcie posiadają rdzeń, którego naruszenie objawia się krwawieniem i bolesnością. Psy zazwyczaj mają ciemne pazury, które utrudniają zlokalizowanie tego rdzenia przez co wielu właścicieli obcina na oko – doprowadzając do krwawienia. Jeśli wiec chcemy nauczyć się jak wygląda odpowiednia, pazurkowa pielęgnacja psów, poprośmy weterynarza o pomoc. Pamiętaj, aby obcinać pazury psa regularnie, zaniedbywanie tej kwestii doprowadza do przerostu rdzenia i później każda próba obcięcia psiego pazura może kończyć się nacięciem rdzenia.

 

Jak odpowiednio dobrać kosmetyki dla psów?

 

Jeśli w planach masz kąpiel psa, zawsze wybieraj kosmetyki dla psów renomowanych marek. Szampon dla psa musi być dobrany do rodzaju i długości sierści.  Inaczej będzie wyglądała pielęgnacja szaty maltańczyka, a całkiem inaczej amstaffa. Warto niezależnie od rasy decydować się na naturalne kosmetyki dla psów. Dzięki temu mamy pewność, że kosmetyki są delikatne dla skóry oraz dbają o środowisko.  Pielęgnacja psa krótkowłosego opiera się na delikatnym oczyszczeniu i nawilżeniu sierści oraz skóry. Jeśli chodzi o kosmetyki dla psów z długą sierścią tu sprawa wygląda inaczej. Przyda nam się szampon dedykowany długiej sierści, który odpowiednio nawilży i oczyści sierść, sprawi, że tak nie będzie się elektryzowała następnie koniecznym jest nałożenie odżywki zapobiegającej plątaniu się włosów.

Są także rasy szorstkowłose, u których wcale nie jest pożądany efekt zmiękczający sierść.
Na rynku występują także szampony dostosowane do koloru sierści psa. Składniki w takim produkcie mają za zadanie podbić naturalny kolor sierści psa. Takie produkty dobrze sprawdzają się u psów z białą sierścią, ponieważ ta ma skłonności do żółcenia się lub szarzenia. 

Jeśli wasz pies ma problemy skórne warto zdecydować się na szampony dla skóry wrażliwej, które w składzie mają na przykład glukonian cynku, który normalizuje wrażliwość skóry.Taki szampon ma właściwości kojące, zmiękczające i przeciwbakteryjne.

Niezależnie od tego czy nasz pies jest właścicielem krótkiej sierści czy długiej powinniśmy systematycznie wyczesywać sierść. Odpowiednia pielęgnacja psa i jego szaty gwarantuje ograniczenie procesu lnienia. Prawidłowo dobrany a następnie użyty grzebień lub szczotka usuną martwy włos i podszerstek a następnie sprawią, że włos oraz skóra będą w idealnej kondycji.

Pielęgnacja psów nie kończy się na czesaniu bowiem są rasy, u których konieczne jest strzyżenie lub trymowanie. W takim wypadku polecamy udać się do profesjonalnego groomera, który odpowiednio zadba o sierść naszego pupila. Podczas wizyty warto zapytać jak profesjonalnie zadbać o sierść psa w domu.

Pielęgnacja psa nie musi być trudna


Podstawową jest, aby wybierać dopasowane do rodzaju sierści kosmetyki dla psów. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest stosowanie ludzkich kosmetyków na naszych pupilach. Nie róbcie tego. Ludzkie kosmetyki mają inne PH niż naturalne kosmetyki dla psów. Stosowanie ludzkich szamponów może podrażnić i wysuszyć skórę naszego pupila. W krytycznych sytuacjach nasz pies może dostać odczynu alergicznego lub stanu zapalnego skóry.

Prawidłowa pielęgnacja psa to nie tylko odpowiednie kosmetyki dla psów, ale także odpowiednia szczotka lub grzebień.Źle dobrana szczotka może uszkodzić strukturę włosa – mało kto wie, że uszkodzenie okrywy włosowej to nie tylko problem estetyczny. Sierść ma za zasadnie chronić przed warunkami atmosferycznymi, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja dla psa. Istnieją także rasy, które sierści nie posiadają na przykład grzywcz chiński czy nagi pies meksykański tu koniecznie jest zastosowanie kremu z filtrem UV, który ochroni przed oparzeniami słonecznymi.

Kluczem do skutecznej pielęgnacji psów jest systematyczność oraz dobranie odpowiednich produktów. Wybierajmy wiec renomowane kosmetyki dla psów i przyzwyczajajmy naszego pupila do zabiegów pielęgnacyjnych od szczeniaka. Dzięki temu nasz pies będzie to traktował jako przyjemność a nie smutny obowiązek.