Opieka nad psem to nie tylko spacery i zabawa, ale także dbałość o jego zdrowie i wygląd. Jednym z kluczowych aspektów pielęgnacji jest regularne obcinanie pazurów. Ten artykuł wyjaśni, jak obciąć psu pazury w domu, jak często to robić i dlaczego jest to tak ważne dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Spis treści

 1. Budowa pazura psa i znaczenie regularnego przycinania.
 2. Jak obciąć psu pazury: krok po kroku
 3. Jak często obcinać psu pazury?
 4. Wilczy pazur u psa – szczególna uwaga
 5. W jakim wieku można obciąć psu pazury?
 6. Podsumowanie

Budowa pazura psa i znaczenie regularnego przycinania.

Aby prawidłowo dbać o pazury naszego czworonożnego przyjaciela, ważne jest zrozumienie ich budowy. Pazur psa składa się z kilku kluczowych elementów. Zewnętrzna, twarda warstwa, znana jako rogowa, chroni wewnętrzną, delikatną część pazura zwana miazgą. Miazga jest bogato unerwiona i ukrwiona, co oznacza, że jej uszkodzenie może być bolesne dla psa.

Budowa pazura
Regularne przycinanie pazurów jest niezbędne, aby zapobiec ich nadmiernemu wzrostowi i krzywieniu. Za długie pazury u psa mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Po pierwsze, powodują one nieprawidłowy rozkład ciężaru ciała psa, co może prowadzić do bólu i problemów ze stawami. Ponadto długie pazury mają tendencję do zawijania się i wrastania w miękkie tkanki łapy, co może prowadzić do infekcji i dyskomfortu.

W przypadku aktywnych psów, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, pazury naturalnie się ścierają. Jednak psy domowe, które większość czasu spędzają na miękkich powierzchniach, takich jak dywany czy legowiska, mogą potrzebować częstszej pomocy w utrzymaniu pazurów na właściwej długości.

Jak obciąć psu pazury: krok po kroku

 1. Przygotuj odpowiednie narzędzie: Zanim rozpoczniesz, upewnij się, że posiadasz odpowiedni obcinacz do pazurów dla psów. Istnieją różne rodzaje obcinaczy, w tym nożycowe i zaciskowe, więc wybierz taki, który będzie najbardziej odpowiedni dla rozmiaru i rodzaju pazurów Twojego psa.
 2. Uspokój psa i zapewnij mu wygodną pozycję: Przed rozpoczęciem obcinania pazurów, ważne jest, aby Twój pies czuł się komfortowo i był spokojny.
 3. Warto zadbać o relaksujące otoczenie, unikając gwałtownych ruchów czy głośnych dźwięków. Możesz także posłużyć się ulubionymi smaczkami Twojego pupila, aby skojarzyć tę czynność z czymś przyjemnym.
 4. Ostrożnie chwyć łapę psa i zidentyfikuj długość pazura do obcięcia: Delikatnie chwyć łapę psa i zwróć uwagę na budowę pazura. Zidentyfikuj, gdzie kończy się miazga i w jakim miejscu należy dokonać cięcia. Pamiętaj, że obcinanie powinno odbywać się pod niewielkim kątem, wzdłuż naturalnego kształtu pazura, aby uniknąć uszkodzeń i dyskomfortu.
 5. Obcinaj paznokcie u psa po trochu, unikając miazgi: Zamiast obcinać całą długość pazura naraz, lepiej robić to stopniowo, obcinając niewielkie fragmenty. Pozwoli to na uniknięcie przypadkowego uszkodzenia miazgi, co może być bolesne dla psa i prowadzić do krwawienia.
 6. Po przycięciu pazurów zadbaj o ich wygładzenie pilnikiem: Po obcięciu pazurów, użyj pilnika, aby wygładzić wszelkie ostre krawędzie. To zapobiegnie zahaczaniu się pazurów o powierzchnie i zapewni większy komfort psu.

Warto również wspomnieć o tzw. treningu medycznym, szczególnie w przypadku psów, które boją się obcinania pazurów. Polega on na stopniowym przyzwyczajaniu psa do dotykania łap i narzędzi do obcinania. Podczas takiego treningu koniecznie zaopatrz się w przekąski i przysmaki dla psa, aby zbudować pozytywne skojarzenia! Taki trening może wymagać czasu i cierpliwości, ale jest niezwykle skuteczny w redukowaniu stresu związanego z pielęgnacją pazurów.

Jak często obcinać psu pazury?

Częstotliwość przycinania pazurów u psa jest zależna od wielu czynników. Od stylu życia zwierzęcia oraz rodzaju powierzchni, po których się ono porusza. Pies, który spędza dużo czasu na zewnątrz, biegając po twardych powierzchniach, takich jak chodniki czy asfalt, naturalnie ściera swoje pazury. Zmniejsza to potrzebę częstego przycinania. Z drugiej strony, psy, które większość czasu spędzają w domu lub na miękkich powierzchniach, mogą wymagać częstszego przycinania pazurów.

Zazwyczaj zaleca się obcinanie pazurów psa co 4-6 tygodni, ale to tylko ogólna zasada. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan pazurów psa i dostosowywać częstotliwość przycinania do jego indywidualnych potrzeb. Długie pazury mogą bowiem powodować dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do problemów ze stawami czy nieprawidłowej postawy.

Obcinanie pazurów u psa

Wilczy pazur u psa – szczególna uwaga

Wilczy pazur, znany także jako "pazur piąty", jest dodatkowym paznokciem znajdującym się na wewnętrznej stronie łapy psa, zwykle wyżej niż pozostałe pazury. Jego obecność jest cechą genetyczną i może występować zarówno na przednich, jak i tylnych łapach. Charakterystyczną cechą wilczego pazura jest to, że nie ma on kontaktu z ziemią podczas chodzenia, co oznacza, że nie ściera się naturalnie. W rezultacie wilczy pazur wymaga regularnego przycinania, aby zapobiec potencjalnym problemom zdrowotnym.

Pozostawienie wilczego pazura bez kontroli może prowadzić do jego nadmiernego wydłużenia. Może to skutkować wbijaniem się w miękkie tkanki łapy, powodując ból, infekcje, a nawet utrudniając normalne poruszanie się psa. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować i przycinać ten pazur.

Pies

W jakim wieku można obciąć psu pazury?

Rozpoczynanie procesu obcinania pazurów u psa powinno mieć miejsce już we wczesnym okresie szczenięctwa. Jest to kluczowy element wychowania i pielęgnacji, który pozwala na przyzwyczajenie psa do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wczesne zapoznanie psa z obcinaniem pazurów jest ważne zarówno dla jego fizycznego zdrowia, jak i dla komfortu psychicznego.

Szczenięta, zazwyczaj w wieku około 3-4 tygodni, zaczynają rozwijać swoje pazury. W tym czasie pazury są jeszcze miękkie i łatwiejsze do przycinania, co czyni ten proces mniej stresującym zarówno dla szczenięcia, jak i dla opiekuna. Regularne przycinanie pazurów od najmłodszych lat pozwala uniknąć problemów z nadmiernym wzrostem pazurów, co może prowadzić do bólu, trudności w chodzeniu, a nawet do deformacji łap.

Początkowo, obcinanie pazurów u szczeniąt powinno być przeprowadzane bardzo ostrożnie i delikatnie. Mając na uwadze, że jest to dla nich zupełnie nowe doświadczenie. Można zacząć od dotykania i delikatnego masowania łap, aby szczenię stopniowo przyzwyczaiło się do manipulacji przy pazurach. Warto w tym czasie również stosować pozytywne wzmocnienie. W postaci smakołyków lub słownych pochwał, aby szczenię kojarzyło obcinanie pazurów z czymś przyjemnym.

Kiedy szczenię zaczyna się przyzwyczajać do dotykania łap, można przejść do delikatnego obcinania końcówek pazurów. Początkowo zaleca się, aby robić to bardzo powoli i ostrożnie. Obcinając tylko niewielką część pazura, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia miazgi.

Z biegiem czasu, gdy pies rośnie i przyzwyczaja się do regularnego obcinania pazurów. Stopniowo można zwiększać częstotliwość i zakres przycinania. Ważne jest, aby utrzymywać regularny harmonogram przycinania pazurów, dostosowując go do tempa wzrostu pazurów psa.

Podsumowanie

Regularne i prawidłowe przycinanie pazurów u psa stanowi kluczowy element odpowiedzialnej opieki nad zwierzęciem. Ten, na pozór niewielki, aspekt pielęgnacji ma fundamentalne znaczenie zarówno dla estetyki, jak i dla zdrowia i dobrostanu Twojego czworonożnego przyjaciela. Nienaganne pazury nie tylko poprawiają wygląd psa, ale również zapobiegają wielu problemom zdrowotnym. Jak przykładowo bolesne zranienia, deformacje łap, czy trudności w chodzeniu.

Pamiętaj, że regularność i technika przycinania pazurów są równie ważne, co sama czynność. Dostosowując częstotliwość obcinania do indywidualnych potrzeb Twojego psa, dbasz o jego komfort i zapobiegasz możliwym urazom. Wiedza na temat anatomii pazura psa, umiejętność wykrycia miazgi oraz znajomość odpowiednich narzędzi do przycinania, to podstawa, aby zabieg był bezpieczny i skuteczny. W razie wątpliwości lub potrzeby zawsze możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalistów – groomerów czy weterynarzy, którzy zapewnią właściwą opiekę i doradztwo.