Algi to rośliny morskie, które mogą mieć wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą pomóc poprawić zdrowie Twojego psa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto podawać algi morskie dla psa.

Spis treści

  1. Algi dla psa – poznaj ich zdrowotne właściwości
  2. Jakie algi dla psa są najlepsze?
  3. Algi dla psa na zęby
  4. Algi morskie dla psa – na co zwrócić uwagę?

Algi dla psa – poznaj ich zdrowotne właściwości

Algi potocznie zwane wodorostami lub glonami to ogromna grupa roślin zarówno jedno komórkowych, jak i wielokomórkowych , które znajdują się w wodach słodkich, ale także słonych. Te zielone roślinki posiadają szereg właściwości prozdrowotnych nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Glony zawierają aż 85% wody, ale także niewielkie ilości białka i tłuszczu oraz szereg witamin takich jak A, D, E i C, a także witaminy z grupy B. Ponadto algi dla psa zawierają ważne dla zdrowia minerały: cynk, miedź, żelazo, selen oraz jod. Co ciekawe algi mogą stanowić źródło kwasów tłuszczowych omega3 – często sięgają po nie wegetarianie. Algi morskie dla psa mają właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne, ale także przeciwbakteryjne. Te wspaniałe wodorosty wpłyną na zdrową skórę i sierść, oczyszczą organizm z toksyn, ale także pomogą złagodzić objawy alergii u psa. Co więcej, istnieją pewne odmiany algi dla psa na zęby – spożywając ich odpowiednią ilość i gatunek pies może uniknąć odkładania się kamienia nazębnego.

Jakie algi dla psa są najlepsze?

Najpopularniejsze algi dla psa to spirulina oraz algi brunatne (Ascophyllum nodosum). Spirulina dla psa ma naprawdę ogrom zalet. Ta suszona, ciemnozielona alga sprawi, że sierść Twojego pupila będzie mocna, błyszcząca i przestanie wypadać. Spirulina tak jak inne algi morskie dla psa ma właściwości przeciwzapalne. Dodawanie jej do psiego posiłku wpłynie pozytywnie na mikrobiotę jelit. Co ciekawe spirulina świetnie nadaje się do detoksykacji organizmu, a dodatkowo ma silne działanie antynowotworowe. Suszone algi morskie dla psa to prawdziwe superfoods. Systematyczne spożywanie powoduje zwiększenie odporności organizmu.

Algi brunatne (Ascophyllum nodosum) stanowią naturalne źródło jodu – to on jest odpowiedzialny za metabolizm i jest jednym z niezbędnych składników hormonów tarczycy. Algi są obowiązkowe w diecie BARF. Jak już wspominaliśmy, algi dla psa są bogate w kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminy oraz minerały. Co ciekawe to właśnie algi brunatne mogą pomóc w higienie jamy ustnej Twojego psa.

Algi dla psa na zęby

Dodatek alg morskich do posiłku czworonoga zminimalizuje tworzenie się płytki nazębnej. Jak działają algi dla psa na zęby? W algach znajdują się polisacharyd ( fukoidian), który zawiera wysokie ilości siarki. Przy dłuższym stosowaniu tego suplementu, zmienia się skład śliny - wzrasta zawartość siarki w ślinie, a ta ogranicza zdolność wiązania wapnia do płytki nazębnej- czyli zmniejsza się mineralizacja płytki. Poza siarką algi morskie dla psa zawierają, fosforany, jod, ale także cynk, które także mają właściwości hamujące rozwój kamienia nazębnego. Jeśli wiec mimo mycia zębów psu, kamień nazębny dalej się odkłada – warto sięgnąć po algi morskie dla psa.

Algi morskie dla psa – na co zwrócić uwagę?

Mimo, że algi morskie dla psa mają szereg właściwości zdrowotnych, to ich podawanie warto ustalić z weterynarzem. Dawkowanie algi dla psa powinno być ściśle przestrzegane – to właśnie przez ogromną zawartość witamin i minerałów nie należy przekraczać dawki. Jeśli chcesz włączyć algi do diety Twojego pupila, to warto kupować dedykowane suplementy dla psa. Nie poleca się kupować suplementów dla ludzi, ponieważ w większości przypadków, zawierają one różne dodatki i konserwanty, które mogą nie być zdrowe dla psa.