Posiadając czworonoga, warto od samego początku wiedzieć, czego pies nie może jeść i co jest dla niego toksyczne. Niektóre z produktów spożywczych, które uwielbiają ludzie, nawet w niewielkiej ilości dla psa są trujące. Poznaj 10 najbardziej szkodliwych potraw dla Twojego pupila.


Spis treści

 1. Czego nie może jeść pies? Poznaj zakazane produkty.
 2. Czego nie może jeść pies? – podsumowanieCzego nie może jeść pies? Poznaj zakazane produkty.

Istnieje wiele przepysznych ludzkich przekąsek, które czasem nawet mogą być bardzo zdrowe dla nas ludzi, jednak zdecydowana większość z nich nie jest zdrowa dla psa. Oczywiście są potrawy, po których spożyciu pies może dostać w najgorszym przypadku bólu brzucha czy biegunkę, ale są takie potrawy, które wywołają zatrucie u psów. Spożycie nawet niewielkiej ilości tych produktów może nawet doprowadzić do zgonu naszego ukochanego pupila! Bardzo ważne jest, aby każdy posiadacz psa wiedział, co może jeść pies, a czego bezwzględnie należy unikać. Oto lista 10 najbardziej szkodliwych potraw, których przenigdy nie możesz podać psu:

 1. Czekolada
 2. Rodzynki i winogrona
 3. Cebula i czosnek
 4. Pestki owoców
 5. Kości
 6. Kofeina
 7. Ksylitol
 8. Orzechy macadamia
 9. Alkohol
 10. Awokado

Dlaczego te produkty działają jak trucizny dla psa? Wszystko dlatego , że posiadają w składzie chemicznym konkretne substancje , które dla nas ludzi toksyczne nie są, ale dla psa już tak.

Czekolada

Czekolada to przysmak, który ludzie uwielbiają. Posiada wspaniały zapach i smak, lecz jest szalenie niebezpieczna dla psa. Czekolada to silna trucizna na psa, ponieważ zawiera teobrominę – substancję znajdującą się w ziarnach kakaowca. Jak wiemy, czekolada powstaje właśnie z tych ziaren, więc jest to przekąska, której pies w żadnym wypadku zjeść nie może. Kakao znajduje się w składach wielu słodkości np. ciasta czy kremy. Wystarczy naprawdę niewielka ilość kakao, aby pies się zatruł, dlatego NIGDY nie podawaj psu czekolady oraz innych słodyczy. W wyższym stężeniu teobromina wywołuje zaburzenia oddychania oraz arytmie serca. Jeśli myślisz, że niewielka dawka czekolady nie zabije twojego psa, to jesteś w błędzie. Teobromina kumuluje się w organizmie psa, więc wystarczy podawanie kawałeczka czekolady pupilowi co jakiś czas, a możesz doprowadzić nawet zgonu zwierzaka. Jeśli Twój pies zjadł czekoladę i zauważysz arytmie serca, problemy z oddychaniem, niepokój wymioty czy biegunkę to koniecznie biegnij do weterynarza, bo najprawdopodobniej wystąpiło zatrucie u psa.

czekolada

Rodzynki i winogrona

Nie tylko czekolada to trucizna dla psiego organizmu. Winogrona i rodzynki to także coś, czego nie może jeść pies w żadnym wypadku. Już kilka sztuk winogron stanowi zagrożenie dla twojego pupila. Mimo że naukowcy w dalszym ciągu próbują ustalić co tak naprawdę działa toksycznie w winogronach i rodzynkach na psi organizm, to z pewnością nie warto podawać psu tej przekąski. Objawami, które występują u psów, po spożyciu winogron są to bóle brzucha, wymioty, biegunka, a nawet niewydolność nerek. Winogrona dla psa to naprawdę poważna trucizna, która przenigdy nie może znaleźć się w psiej misce.

Cebula i czosnek

Cebula i czosnek to zdecydowanie coś, czego pies nie może jeść. Gdy nasz pupil zje cebule lub czosnek to w jego żołądku zaczynają uwalniać się toksyczne substancje takie jak disiarczek N-propylu i allicyna, które prowadzą u psów do zniszczenia czerwonych krwinek. Zarówno czosnek, jak i cebula są niebezpieczne dla psa w każdej formie. Gdy dojdzie do zatrucia u psa, to objawami są niedokrwistość, bladość błon śluzowych, częstoskurcz, przyspieszone oddychanie.

cebula i czosnek

Pestki owoców

Pestki dla psa są niebezpieczne ze względu na zawartość kwasu cyjanowodorowego. Gdy nasz pupil rozgryzie pestki i je zje, dojdzie do zatrucia. Nawet gdyby zwierzak pestki nie rozgryzł, to dalej jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ taka pestka może utknąć w przewodzie pokarmowym i doprowadzić do niedrożności jelit. Objawy zatrucia to drgawki, wymioty, niepokój, zaburzenia neurologiczne czy ślinotok.

Kości

Czego nie może jeść pies? To pytanie zadaje sobie znaczna liczba osób. Tu możesz doznać szoku, ponieważ kości to coś, co w miskach większości psów znaleźć się nie powinno. Mimo, że kości toksyczne nie są to jedne z częstszych przyczyn interwencji chirurgicznych. Odgryzione odłamki kostne są na tyle ostre, że mogą przebić jelito lub utknąć w przewodzie pokarmowym. Szkoda wiec ryzykować i podawać psu kości – lepiej wybierz zdrowsze przekąski i przysmaki dla psa.

kości

Kofeina

Psy nie mogą spożywać kawy, zresztą herbaty także nie. Kofeina jest środkiem psychoaktywnym i pobudzającym, a psi organizm jest na nią znacznie bardziej wyczulony niż ludzki. Objawem zatrucia kofeina jest wzmożone pobudzenie, arytmia serca a przy wyższym stężeniu nawet zgon.

Ksylitol

Ksylitol jest zdrowym dla ludzi słodzikiem. Można by pomyśleć, no dobrze nie podajemy psom słodyczy właśnie ze względu na cukier, może zdrowiej będzie podać psu kawałek ciasta z ksylitolem? Absolutnie nie! Ksylitol jest szkodliwy dla psów! Dlaczego ten teoretycznie zdrowy słodzik dla psa jest zabójczy? Gdy pies go spożyje, zaczyna uwalniać się insulina i dochodzi do hipoglikemii. Ksylitol powoduje uszkodzenie wątroby.

Ksylitol

Orzechy Macadamia

Co może jeść pies? Na pewno nie orzechy Macadamia, ponieważ są niebezpieczne dla psa. Często używa się ich jako dodatek do różnych deserów. Wystarczy kilka lub kilkanaście zjedzonych sztuk w zależności od wagi psa, aby doszło do zatrucia. Objawy występujące po ich zjedzeniu to wymioty, osłabienie, drgawki czy problemy z koordynacją ruchową. Czy pozostałe orzechy to trucizny dla psa? Nie, ale trzeba podawać je z rozwagą, ponieważ są bardzo kaloryczne ze względu na wysoką zawartość tłuszczów.

Alkohol

Nie tylko kofeina czy czekolada to trucizny dla psa – równie niebezpieczny dla naszego pupila jest alkohol. Teoretycznie każdy wie, że zwierzakom nie podajemy alkoholu, ale często słyszy się o przypadkach, w których ktoś daje psu zlizać np. piane z piwa, tłumacząc jakie to zabawne i nieszkodliwe. Jest to całkowicie mitem, ponieważ już niewielka ilość alkoholu spożytego przez psa może wywołać zatrucie. Oczywiście zdecydowana większość osób czystego alkoholu psu nie poda, ale etanol znajduje się np. w zepsutych owocach czy w surowym cieście drożdżowym. Jakie są objawy zatrucia alkoholem przez psa? Wymioty, problemy z oddychaniem, a nawet śpiączka!

alkohol

Awokado

Czego nie może jeść pies? Kiedyś kategorycznie nie można było podawać psu awokado. Najnowsze badania pokazują, że prawdopodobnie jest to zdrowy owoc, ale bardzo kaloryczny. Jednak zagrożeniem jest jego pestka. Gdyby pies ją połknął to taka pestka, przez swoje rozmiary prawdopodobnie utknie na którymś odcinku układu pokarmowego. Doprowadzi to do niedrożności jelit a w konsekwencji do operacji chirurgicznej. Miąższ awokado jest prawdopodobnie bezpieczny, ale już jego skórka czy liście są toksyczne dla psa. Coraz częściej awokado wykorzystuje się w produkcji karm dla psów i kotów, ale dalej jest to kontrowersyjny temat.

Czego nie może jeść pies? – podsumowanie

Na ludzkich stołach występuje ogromny wybór potraw i produktów spożywczych, które wywołują zatrucia u psów. Dzięki temu artykułowi już wiesz, czego nie może jeść pies. Lista zakazanych produktów jest znacznie dłuższa – nie tylko winogrona dla psa są toksyczne, ale także czekolada czy alkohol. Prawidłowe odżywianie twojego pupila jest kluczowe, aby żył długo i szczęśliwie. Ludzkie przekąski przeznaczone są dla ludzi nie dla psów i tak powinniśmy to rozgraniczyć. Warto wiedzieć, co może jeść pies a czego nie ponieważ jak widać, są produkty, które dla nas ludzi nie są szkodliwe, a u psa mogą wywołać poważne zatrucie lub doprowadzić do zgonu.