Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i chyba każdy właściciel chciałby, żeby jego pies był zdrowy i szczęśliwy. Aby tak się stało, trzeba o niego dbać i stosować się do zaleceń weterynarza. Jednak czasem możemy spotkać się ze sprzecznymi opiniami na temat tego, co jest dobre dla naszego psa, a co mu szkodzi. Czy możemy więc dać naszemu pupilowi wieprzowinę?

Spis treści

  1. Pies a wieprzowina – czy pies może jeść wieprzowinę?
  2. Wieprzowina szkodliwa dla psa – prawda czy fałsz?
  3. Wieprzowina dla psa – gotowana czy surowa?
  4. Mięso wieprzowe dla psa – podsumowanie


Pies a wieprzowina – czy pies może jeść wieprzowinę?

Mięso wieprzowe dla psa to temat dosyć kontrowersyjny. Wieprzowina uchodzi za mięso tłuste, niezdrowe a niekiedy nawet niebezpieczne ze względu na chorobę Aujeszkiego. Jednak czy faktycznie tak jest ? Czy pies może jeść wieprzowinę? Zdecydowanie tak! Wieprzowina jest bogata w białko i witaminy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania psów. Jeśli chcesz podawać mięso wieprzowe dla psa, to nie miej obaw. Każde mięso ma kawałki tłustsze i te mniej tłuste, a więc stwierdzenie, że wieprzowina jest tłusta to MIT. Ciekawostką jest to , że polędwica wieprzowa na 100 g ma zaledwie 3,5 g tłuszczu! Mało kto wie, że mięso wieprzowe dla psa jest często pierwszym wyborem w diecie eliminacyjnej, gdy nasz pies ma alergię pokarmową. Wieprzowina dla psa to naprawdę dobry wybór a w dodatku bardzo smakowity. Mięso wieprzowe bogate jest w witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę E, ale także cynk, sód, żelazo oraz potas.


Wieprzowina szkodliwa dla psa – prawda czy fałsz?

Krąży wiele opinii, że surowe mięso wieprzowe dla psa jest niebezpieczne ze względu na pasożyty oraz chorobę Aujeszkiego. Czym jest wspominana choroba Aujaszkiego? Jest to śmiertelna dla psów choroba zwana potocznie wścieklizną rzekomą. Czy w takim wypadku wieprzowina jest szkodliwa dla psa? Absolutnie nie! Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie mięsa wieprzowego do psiej diety, to najważniejsze jest źródło zakupu. Zawsze kupuj mięso przeznaczone do spożycia dla ludzi, czyli takie ze sklepu mięsnego czy spożywczego, a nie z niepewnego źródła. Wieprzowina, która pochodzi z produkcji przemysłowej, jest stosunkowo bezpieczna. Jeśli więc zakupisz mięso, które może zjeść człowiek to nawet surowa wieprzowina dla psa będzie bezpieczna. Jeśli nie masz pewności czy mięso pochodzi z bezpiecznego źródła (np. małe gospodarstwo rolne i sprzedaż bezpośrednia od rolnika) to dla bezpieczeństwa lepsza będzie gotowana wieprzowina dla psa. Nie zapomnij przed ugotowaniem oddzielić kości!

Wieprzowina dla psa – gotowana czy surowa?

Mimo, że mięso wieprzowe dla psa stanowi naprawdę wspaniałe źródło lekkostrawnego białka to nie jest zbyt popularne. Na rynku karma z wieprzowiną dla psa to rzadkość – jednak coraz więcej producentów stara się stworzyć produkt , który zawiera ją w składzie. Jeśli nasz pies jest alergikiem i cierpi na choroby układu pokarmowego, to gotowana wieprzowina dla psa będzie najlepszym wyborem. Jeśli zaś Twój pies jest zdrowy, a chcesz jedyne urozmaicić jego dietę, to surowa wieprzowina dla psa teoretycznie będzie dla niego odpowiednia. Najważniejsze jest źródło pochodzenia mięsa! Kupujemy tylko takie, które sami byśmy zjedli, a więc w sklepie spożywczym a nie mieso tzw,, spod lady". Tak naprawę gotowana wieprzowina jest 100% bezpieczna zaś podawanie surowej wieprzowiny to decyzja indywidualna... Nie jest prawdą , że kupujac mięso  w sklepie spożywczym mamy 100% szans , ze spożyte w surowej wersji będzie bez pasożytów czy  wirusa Aujeszkiego. Zawsze występuje pewne ryzyko.


Mięso wieprzowe dla psa – podsumowanie

Podsumowując, wieprzowina dla psa nie jest mięsem niebezpiecznym. Twój pies może zjadać ją ze smakiem. To mięso bogate w witaminy i minerały a w dodatku jest lekkostrawne. Wybieraj nietłuste kawałki takie jak polędwica czy szynka wieprzowa. Zawsze kupuj mięso wieprzowe dla psa z legalnych i pewnych źródeł, bo tylko wtedy masz pewność, że jego spożycie jest bezpieczne dla Twojego pupila. Jeśli nie masz pewności, to warto, zamiast mięsa kupić wysoko mięsne puszki dla psa, które w swoim składzie zawierają wieprzowinę. W Psiedobre.pl znajduje się nie tylko karma z wieprzowiną dla psa, ale także zdrowe przekąski i przysmaki dla psa zawierające wieprzowinę. Już dziś zapoznaj się z naszą bogatą ofertą.