Karmienie szczeniaka powinno uwzględniać jego prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie. Bardzo duże znaczenie ma zarówno odpowiednia jakość jedzenia, jak i jego ilość. Osoby, które zamierzają kupić lub adoptować szczenię, muszą zgłębić wiedzę z zakresu karmienia młodych psów, ponieważ ich dieta to podstawa prawidłowego rozwoju. Co warto wiedzieć na temat żywienia szczeniąt?

Ile gramów karmy dla szczeniaka podawać w ciągu dnia? Od czego to zależy?

Szczenię szczenięciu nierówne, dlatego nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: ile gramów karmy dla szczeniaka podawać każdego dnia? Jaka ilość jedzenia dla szczeniaka będzie dobra zależy od wielu czynników. Prawidłowa porcja karmy dla psa powinna uwzględniać wiek, wielkość psa, ale także poziom aktywności. Zbyt mała ilość jedzenia nie pokryje zapotrzebowania kalorycznego oraz nie zapewni psu odpowiedniej dawki witamin i minerałów, oraz składników odżywczych. Zbyt duża ilość jedzenia także jest niewskazana, gdyż prowadzi do otyłości , która może powodować wiele chorób. Prawidłowa ilość jedzenia ma więc ogromny wpływ na zdrowy rozwój i samopoczucie szczeniaka. Ustalając dzienną porcję jedzenia dla swojego pupila, należy więc wziąć pod uwagę:

Wiek szczeniaka

Okres szczenięcy trwa z reguły do 12 - 24 miesiąca życia. Inną ilość karmy podawać należy więc 2-miesięcznemu szczeniakowi, a inną 6-miesięcznemu już psu. Potrzeby żywieniowe czworonogów zmieniają się wraz z wiekiem i dotyczy to nie tylko kalorii, ale również substancji odżywczych. Maluchy muszą spożywać zdecydowanie większą ilość białka, witamin czy minerałów. Rosną też bardzo szybko, dlatego ich potrzeby ulegają dosyć gwałtownym zmianom nawet w ciągu kilku tygodni. Dawka karmy dla szczeniaka zmienia się, dopóki nie przestanie rosnąć.

Waga szczeniaka

Zarówno w przypadku psów dorosłych, jak i w przypadku szczeniąt - waga jest głównym wyznacznikiem odpowiedniej porcji jedzenia. Co ważne, pod uwagę bierze się nie tyle aktualną wagę psa, ile tę docelową. Oznacza to, że szczenię, które ma wyrosnąć na dużego psa, choć w danym momencie wydaje się niewielkie, to potrzebuje większej ilości jedzenia niż szczenię psa miniaturki. Jeśli więc na przykład masz szczeniaka owczarka niemieckiego to może on pochłaniać dziennie porcję jak dla dorosłego psa!

Typ karmy szczeniaka

Podstawą określania porcji jedzenia dla psa jest kaloryczność karmy. Na tym tle poszczególne produkty mogą znacząco się od siebie różnić, dlatego kluczowe jest czytanie etykiet, a dokładniej tabel określających skład i wartość energetyczną karmy. Warto nauczyć się wyliczyć dokładne zapotrzebowanie na energię naszego pupila

Jak ustalić odpowiednią ilość karmy dla szczeniaka?

Najprostszym sposobem na ustalenie właściwych porcji karmy dla szczeniaka jest skorzystanie z podpowiedzi producenta umieszczonych na opakowaniu. Kiedy już dobierzemy produkt do rasy, wieku czy wagi zwierzaka, możemy posłużyć się zaleceniami umieszczonymi na etykiecie. Zazwyczaj te wartości powinny być stosunkowo precyzyjne. Przykładowo, szczeniak w wieku 2-4 miesięcy, docelowo ważący 10 kg, powinien jeść dziennie około 140 - 160 g karmy, ale już pies docelowo ważący 30 kg, dziennie musi otrzymywać co najmniej 300-320 g jedzenia na dobę. Z reguły, wielkość porcji jedzenia dla psa zwiększa się co 2-3 miesiące. Posiłki dla ras miniaturowych należy wzbogacać wtedy o około 40-50 g karmy, a posiłki dla raz dużych nawet o 150 g. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się ile dokładnie powinien zjadać Twój pies to warto przeczytać nasz artykuł ,,Odpowiednia karma dla yorka , na co zwracać uwagę?” w rozdziale 3 tłumaczymy jak wyliczyć dokładną, dzienną dawkę kalorii, jaką potrzebuje zjeść nasz pies.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Po ustaleniu, jakiej ilości jedzenia potrzebuje szczeniak na cały dzień, należy zastanowić się jeszcze, jak podzielić karmę na odpowiednie porcje. Żołądek młodego psa jest niewielki. Natomiast potrzeby energetyczne i odżywcze małego organizmu są bardzo duże, stąd karmy dla szczeniąt cechuje mocne skoncentrowanie. Wskazane jest zatem, aby szczenię karmić małymi porcjami, które nie obciążą układu trawiennego pupila i ułatwią trawienie. Pieski 6-cio tygodniowe karmi się nawet do 6 razy dziennie. Szczeniaki w wieku 2 - 6 miesięcy około 4 razy na dobę, a te, które ukończą 6. miesiąc życia mniej więcej 2-3 razy dziennie. Jeśli chcesz, aby w diecie Twojego szczeniaka znalazły się także przekąski i przysmaki dla psa to także musisz je uwzględnić w zapotrzebowaniu kalorycznym. Przysmaki dla psa mogą stanowić maksymalnie 10% dziennej puli kalorii.

Jaką karmę powinien jeść szczeniak?

Szczeniakowi można podawać zarówno karmę mokrą, jak i suchą. Ważniejsze jest, aby zwierzę otrzymywało pokarm odpowiednio zbilansowany. Młody pies potrzebuje przede wszystkim białka, które jest podstawowym budulcem komórek organizmu. W pożywieniu powinien znaleźć się też tłuszcz, czyli źródło energii oraz niewielka ilość węglowodanów. Warto pamiętać, że karmy dedykowane szczeniętom są wysokokaloryczne, dlatego, choć zalecana przez producenta porcja może wydawać się zbyt mała, to z pewnością pokryje potrzeby energetyczne pupila. Generalnie najważniejsza zasada to taka, by wybierać produkty dedykowane szczeniętom, gdyż nie każda karma dla dorosłego psa będzie pełnowartościowa dla szczeniaka.