Pies, który umie wykonywać różne sztuczki, na przykład takie jak "Proś", "Wstydź się" czy "Turlaj się" to pupil, który wzbudza podziw. Możesz wierzyć lub nie, ale wystarczy, że przeznaczysz kilka minut dziennie na naukę komend a Twój pies opanuje je bardzo szybko! A Ty będziesz mógł pochwalić się znajomym, jak zdolny jest Twój Przyjaciel. Jak nauczyć psa tych popularnych sztuczek? Przekażemy Ci wskazówki poniżej krok po kroku.

"Wstydź się" - czyli łatwa sztuczka dla psa, która rozczuli każdego!

Wielu właścicieli zastanawia się, jak właściwie nauczyć psa sztuczek i w ogóle od czego zacząć? Wbrew pozorom "Wstydź się" czy "Turlaj się" to łatwe sztuczki dla psa i zaraz się o tym przekonasz.

Zacznij od pozytywnego nastawienia, ponieważ przy nauce komend dobra atmosfera to podstawa! Nie zapomnij także o mocno aromatycznych przysmakach, za którymi szaleje Twój pies, bo przecież musi wiedzieć, że praca z Tobą to przyjemność, a nie nudny obowiązek!

Jeśli jesteście już dobrze nastawieni i macie odpowiedni zapas smaczków, do nauki sztuczki dla psa "Wstydź się" będziecie jeszcze potrzebowali karteczki samoprzylepnej.

jak nauczyć psa sztuczki wstydź się
źródło: Freepik

A więc do dzieła! Naucz psa zasłaniać oczy, narzucając łapkę na kufę :)

 1. Weź uprzednio przygotowaną karteczkę samoprzylepną, przylep ją psu w okolice czoła i powiedz "wstydź się". Już jedno machnięcie łapką powinno wystarczyć, aby Twój pies strącił papierek z głowy. Pochwal swojego przyjaciela za każdą próbę, ponieważ każdy ruch strącający kartkę jest bardzo pożądany w tej sztuczce dla psa.
 2. Jeśli pies opanuje ruch strącający karteczkę, zacznij zamiast karteczki dotykać to miejsce, gdzie wcześniej była przyklejona i tak jak powyżej wymów komendę "wstydź się". Jeśli psu uda się machnąć łapką, daj mu nagrodę w postaci smaczka!
 3. Jeśli już zrezygnujesz z karteczek samoprzylepnych i pies nagle zacznie tą sztuczkę wykonywać niedokładnie, na przykład mniej będzie unosił łapkę lub nie będzie dotykał kufy, zrób krok w tył i znów zacznij korzystać z karteczek samoprzylepnych.
 4. Dla bardziej zaawansowanych: spróbuj przećwiczyć tą sztuczkę w różnych pozycjach psa. Na przykład waruj, siad, czy proś.

Problemy, jakie mogą wyniknąć podczas nauki sztuczki "Wstydź się"

Pies trzęsie głową zamiast strącać karteczkę - wybierz w tym wypadku biurową taśmę klejącą.

Pies po prostu siedzi z kartką przyklejoną do czoła - spróbuj poruszać tą karteczkę na głowie psa aby go zainteresować i zmotywować do "ataku" intruza na głowie :)

"Turlaj się" to sztuczka dla psa, którą Twój pupil opanuje bardzo szybko!

Jak już wiemy sztuczki dla psa wymagają pozytywnego nastawienia od właściciela i sporo pysznych przysmaków dla psa, dlatego jeśli już posiadasz te dwa niezbędniki to przechodzimy do kolejnego etapu.

Naucz psa przekręcać się z boku na bok, przez plecy, przy wykonaniu całego obrotu :)

 1. Zacznij z psem zwróconym do Ciebie przodem w pozycji waruj. Uklęknij przed psem, trzymając smakołyk z boku jego głowy (przysmak musi być umieszczony po przeciwnej stronie głowy niż strona w którą ma się turlać).
 2. Jeśli już trzymasz smakołyk przy głowie psa, przesuń go od nosa czy wysokości oczu na wysokość łopatek i powiedz "turlaj się". Taki ruch powinien skłonić psa do przekręcenia się na bok. Jeśli wam się uda pochwal pieska i nagródź go wyjątkowym smaczkiem.
 3. Kiedy już opanujecie przekręcanie się psa na bok, możecie przejść do następnego etapu. Gdy pies już leży na boku, kontynuuj ruch smaczkiem od łopatek w dół kręgosłupa. Taki ruch powinien skłonić psa do pełnego przekręcenia się na drugi bok. Jeśli Wam się udało to pora na sowitą nagrodę!
 4. Jeśli pies przy przesuwaniu ręką ze smaczkiem wykonuje pełen obrót na drugi bok zacznij coraz subtelniej wskazywać mu tą komendę ręką :)

Jak często ćwiczyć tą sztuczkę dla psa?

Wystarczy od 5 do maksymalnie 7 powtórzeń na jeden trening. Jeśli będziecie ćwiczyć systematycznie - za około 14 dni pies wykona tę sztuczkę na Twoje polecenie!

Problemy, jakie mogą wyniknąć podczas nauki sztuczki "Turlaj się"

Pies się wierci i kręci, ale nijak nie ląduje na boku – to już kwestia tego, jak operujesz smaczkiem przy głowie. Generalnie rzecz w tym, żeby pies wykonywał ruch jak gdyby chciał się polizać po łopatce. Nigdy nie wykonuj takich ćwiczeń na siłę! Pies sam musi dojść do tego jak uzyskać taki ruch, oczywiście przy Twojej smaczkowej pomocy.

Jeśli dalej zastanawiasz się nad tym, jak nauczyć psa sztuczek, może instrukcja sztuczki "Poproś" przekona Cię, że to łatwizna!

Niekiedy chcemy, aby nasz pies wykonał troszeczkę więcej wysiłku niż błagalny wzrok maślanych oczek… Wtedy fajną opcją jest łatwa sztuczka dla psa czyli "Poproś!", ale uważaj - bo kto później odmówi pieskowi, który proszenie opanuje do perfekcji? :)

Poniżej poznasz krok po kroku, jak nauczyć psa sztuczki "Poproś"!

sztuczka poproś

 1. Poproś psa, aby usiadł przed Tobą. Weź jakiś dobry przysmak dla psa w rękę, powiedz "poproś" a następnie zachęcając psa, że masz coś pysznego, przysuń delikatnie dłoń z przysmakiem pod jego nos i unieś ją lekko w górę aby pies się oderwał przednimi łapkami od podłoża, próbując zjeść przysmak. Jeśli pies zacznie unosić się z pozycji siedzącej i prostować tylne łapy to znak, że dłoń została uniesiona zbyt wysoko!
 2. Pamiętaj, że pies musi wyćwiczyć mięśnie pleców, a więc na razie każde oderwanie przednich łapek powinno być nagrodzone. Z upływem czasu i systematycznej pracy Twój pies będzie miał coraz lepszą równowagę, a więc dłużej będzie wytrzymywał w takiej pozycji stojącej.
 3. Dla bardziej zaawansowanych: wypróbujcie tą łatwą sztuczkę dla psa wykonać w odległości w zwiększonej odległości od siebie. Pamiętajcie, ze nagradzamy psa jeśli odrywa przednie łapki od podłoża. Liczy się refleks!

Problemy, jakie mogą wyniknąć podczas nauki sztuczki "Poproś"

Pies skacze do smakołyku - schowaj rękę ze smaczkiem za siebie i poczekaj aż się uspokoi.

Pies staje na tylnych łapach - trzymaj dłoń ze smaczkiem niżej, możesz spróbować wydać psu komendę siad.

Pies nie może utrzymać równowagi - nic dziwnego, mięśnie pleców muszą zostać wzmocnione. Z początku wystarczy odrywanie przednich łapek od ziemi. Z czasem mięśnie wzmocnią się i pies będzie dłużej wytrzymywał w tej pozycji.

Powodzenia! Pamiętajcie - liczy się dobra zabawa i zacieśnianie więzi z psem. Czas, w którym pies załapie jakąś sztuczkę, to indywidualna i drugorzędna sprawa!