Zabawy umysłowe dla psa to świetna forma spędzania czasu.

Bardzo często zastanawiamy się jak się bawić z psem a w głowie , na myśli gównie mamy aportowanie i przeciąganie się wzajemnie z naszym pupilem. Mimo , że większość psów uwielbia takie zabawy to warto także wprowadzić kilka takich , które zmęczą umysł psa i pobudzą psi intelekt do pracy. Poznaj kilka pomysłów na zabawy umysłowe z psem!

Połącz przyjemne z pożytecznym!

Jeśli to czytasz to zapewne jesteś świadomym potrzeb swojego psa właścicielem. Oczywiście mamy na myśli nie potrzeby fizjologiczne bo to jasne ale takie jak węszenie, gonienie czy interakcja z innymi osobnikami gatunku czyli po prostu psami, poznawanie nowych miejsc czy bliskość opiekuna. Psy to bardzo inteligentne zwierzaki , które nie tylko lubią się uczyć i łatwo przyswajają wiedzę – one po prostu potrzebują stymulacji szarych komórek! Zabawy umysłowe dla psa to świetna okazja do tego aby połączyć przyjemne z pożytecznym czyli rozwijanie inteligencji psa i zacieśnianie więzi z przewodnikiem poprzez zabawę! Różnorodne pomysły zabaw sprawią , że Twój pies będzie czuł się szczęśliwy i spełniony. Efektem ubocznym jest także praca nad skupieniem psa na Tobie czyli jego przewodniku!

Zabawy umysłowe dla psa to przepis na młodość!

Psi mózg to bardzo intrygujący organ – dzięki niemu pies ma kontrolę nad zmysłami, możliwość nauki wszelakich komend czy rozwiązywaniem trudnych zadań. Niestety organizm i mózg psa starzeje się tak samo jak każdy inny organizm żyjący na ziemi. Wraz z procesami starzenia się w mózgu psa dochodzi do neurodegeneracji i narząd ten zaczyna gorzej funkcjonować. U starszych psów zaczynają pojawiać się problemy z zapamiętywaniem, rozpoznawaniem otoczenia , zapominanie gdzie należy załatwiać potrzeby fizjologiczne. Dla każdego kochającego właściciela to smutny okres , który wymaga od nas udzielania większej pomocy oraz posiadania ogromu empatii aby ułatwić psu funkcjonowanie i godne życie. Jednak naukowcy alarmują! Systematyczna gimnastyka dla szarych komórek przedłuża młodość! Zabawy umysłowe dla psa sprawią , ze Twój pies dłużej będzie młody, szczęśliwy i samodzielny. Postaw więc na taką formę aktywności podczas , której połączysz pracę węchową i zdolności myślenia. Wprowadzając zabawy, które podpowiedzą nam jak rozwijać inteligencję psa , nie zapominajmy o tym aby dostosować nasze wymagania pod możliwości danego psa. Nie zaczynajmy od zbyt skomplikowanych zadań aby nasz pupil się nie zniechęcił i nie stracił motywacji do pracy. Z czasem możemy zwiększać stopień trudności i podnosić poprzeczkę! W późniejszej części tekstu dowiesz się jak się bawić z psem w domu.

Jak rozwijać inteligencję psa? Postaw na ćwiczenia samokontroli.

Trening samokontroli to bardzo fajny pomysł na to jak się bawić z psem. Taka forma aktywności i nauki poprzez zabawę pozwoli nam zmęczyć pupila a jednocześnie nauczyć go panowania nad emocjami. Ćwiczenie cierpliwości u psa będzie działało wyciszająco i uspokajająco. W Jaki sposób? Pies czekając spokojnie w pozycji waruj/leżeć lub siad na to aż dostanie coś na czym mu zależy ( najczęściej to smaczek lub zabawka) nauczy się się , że samokontrola się po prostu opłaca. Takie zabawy nie muszą trwać dłużej jak kilka minut dziennie.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to jak rozwijać inteligencję psa poprzez zabawę samokontroli. Przed przystąpieniem do zabawy przygotujcie sobie najpyszniejsze przekąski i przysmaki dla psa:

  1. Weź przysmak do ręki, wydaj psu komendę leżeć i postaw przysmak przed psem mówiąc ,,zostaw” smaczek przesuwaj coraz bliżej psa docelowo miedzy łapki. Jeśli psu się uda nie zjeść smaczka kilka sekund nagródź go!

  2. Stojąc niedaleko psa karzmy mu usiąść i rzućmy przysmak w niedalekiej odległości i wydaj komendę ,,zostaw”

  3. Możemy także kazać usiąść w jednym miejscu naszemu pupilowi. W niedalekiej odległości od psa najlepiej gdzieś po boku położyć smaczka. Następnie odejść od psa na na pewną odległość i zawołać go do siebie. Zamierzeniem jest to aby pies zrezygnował z przysmaku i przybiegł do nas.

  4. Fajną alternatywą ćwiczeń z samokontroli jest ćwiczenie jej podczas podawania posiłku. Napełniamy miskę, i kładziemy ją przed psem mówimy zostaw. Jeśli pies przestanie się rwać do miski i będzie spokojnie czekał pozwalamy mu zjeść.

Jak się bawić z psem w domu?

Spędzając czas w domu możemy ten okres wykorzystać na naukę nowych sztuczek! To chyba jeden z fajniejszych pomysłów na to jak się bawić z psem w domu aby było miło i produktywnie. Taka aktywność nie tylko będzie świetną stymulacją umysłową dla psa ale wpłynie wspaniale na zacieśnianiu więzi miedzy Tobą a Twoim pupilem a przecież to jest najważniejsze! Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć psa sztuczek możesz skorzystać z naszego poprzedniego artykułu, poszukać instrukcji w internecie lub zaopatrzyć się w jedną z książek , w której zawarte są pomysły na sztuczki w raz z instrukcją.

Jak rozwijać inteligencję psa poza sztuczkami? Możesz pomyśleć na zabawą w wymianę zabawki za zabawkę lub w przynoszenie , a później w „sprzątanie” zabawek. Dzięki takim zabawom nauczysz swojego psa z rezygnacji z różnych przedmiotów na , których mu zależy. Taki mechanizm sprawi , ze pies zrozumie , ze rezygnacja nie oznacza , ze stracił coś wartościowego. Jak nauczyć psa zabawy w wymianę? Do tej zabawy potrzebujemy dwóch takich samych zabawek aby były równie atrakcyjne dla psa. Mogą to być dwa takie same szarpaki, maskotki czy pullery itp. Mamy już zabawki i co dalej? Bierzemy je do dwóch dłoni ( w każdej po jednej zabawce ). Zaczynamy zabawę jedną z nich, drugą zabawkę możesz schować za plecy. Próbujemy zainteresować zabawką psa, gdy już się zainteresuje pobawmy się chwile, poprzeciągajmy i chwalmy a następnie przestajemy – nasza ręka jak gdyby zamiera możemy nawet puścić tą zabawkę. I zaczynamy bawić się tą drugą zabawką. Z początku nasz pies może to zignorować i dalej być zainteresowany poprzednią zabawką ale bez obaw zacznijmy bawić się sami i pokażmy , że nasza zabawka jest bardziej interesująca! Kiedy forma wymiany zacznie nam wychodzić możemy tę komendę jakoś nazwać np. „puść” .

Świetnym sposobem na to jak bawić się z psem w domu są zabawki strategiczno/logiczne. Możemy zaopatrzyć się na przykład w zabawkę dla psa Outward Hound Nina Ottosson łamigłówka logiczna dog twister, w której pies ma za zadanie wywęszyć smaczki. Brzmi łatwo ale łatwe nie jest! Dzięki tej interaktywnej zabawce możesz stymulować mózg pupila i połączyć to ze świetną zabawą. Jest to dosyć wymagająca zabawka , która wymaga logicznego myślenia i używania nosa. Aby znaleźć smakołyki pies musi odkryć jak odblokować szufladki jedna po drugiej aby odblokować cały mechanizm.

Zabawy umysłowe dla psa to świetna forma spędzania czasu. Wszystkie z wymienionych pomysłów podpowiedzą Ci jak rozwijać inteligencję psa! Pamiętaj , że przy zabawach umysłowych liczy się systematyczność i super zabawa. Takie formy aktywność fajnie się sprawdzą gdy będą wprowadzane stopniowo i nie będą trwały zbyt długo aby pies się nie zniechęcił.