Jeśli posiadamy czworonoga to odpowiednio dobrana obroża i smycz dla psa to podstawa. Od tego, na jaki zestaw spacerowy się zdecydujemy będzie zależeć nasz komfort podczas spaceru. Istnieje kilka parametrów, które powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru. Należy dobrać je pod nasze wymagania. Są to między innymi : rodzaj materiału, z którego smycz jest zrobiona, długość smyczy oraz rodzaj karabińczyka. Smycz z szelkami dla psa czy może smycz dla psa automatyczna? Sprawdź, która będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego psa.

Smycz dla psa – niezbędnik podczas spacerów.

Jednym z podstawowych akcesoriów dla psa , które musi mieć każdy właściciel jest obroża i smycz dla psa. Produkt ten jest konieczny nie tylko ze względu na prawo jako obowiązuje, ale także ze względu na bezpieczeństwo zarówno naszego czworonoga jak i komfort otoczenia. Dzięki odpowiednio dobranej smyczy opiekun ma pod kontrolą własnego czworonoga w każdej sytuacji. Odpowiednio dobrany zestaw spacerowy gwarantuje nam i pupilowi bezpieczeństwo oraz wygodę podczas spaceru. Wielu właścicieli nie przykłada uwagi do wyboru odpowiedniej smyczy a tak naprawdę to istotna sprawa. Smycze dla dużych psów powinny spełniać całkiem inne wymogi niż smycze dla małych psów.

Smycz dla psa automatyczna – hit czy kit?

Smycz dla psa automatyczna potocznie zwana flexi jest dosyć popularnym wyborem. Jej mechanizm działania polega na tym , że taśma lub sznurek automatycznie rozwija się z rolki i wysuwa z plastikowej obudowy. Posiada przycisk , który może blokować daną długość taśmy. Ta smycz dla psa ma swoje plusy i minusy. Do plusów możemy zaliczyć to , że pies ma sporą swobodę podczas spaceru. Poprzez ruch pies sam wyciąga rozwija taśmę. Smycz typu flexi dobra jest na pustych, otwartych przestrzeniach – umożliwia psu swobodne eksplorowanie terenu przy zachowaniu bezpieczeństwa. Nie bez powodu został wspominany pusty teren. Przy takiej smyczy łatwo można się zaplątać o różne obiekty, bądź innych przechodniów – dlatego też nie jest ona polecana w miejscach, gdzie zwykle jest większy ruch. Trzeba wiedzieć, że przy smyczy typu flexi mamy zdecydowanie mniejszą kontrolę i panowanie nad psem w porównaniu do klasycznej smyczy spacerowej. Ogromnym minusem smyczy typu flexi jest to, że poprzez mechanizm jej działania uczymy psa ciągnięcia. Im bardziej pies ciągnie, tym bardziej rozwija sobie smycz. Poprzez nieumiejętne jej używanie możemy doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Psy mają różne zachowania i przy takiej smyczy łatwo o zaplątanie się w nią psa, a nawet o przecięcie skóry. Co więcej, może dojść również do interakcji drugiego psa z naszym pupilem, co również może stwarzać niebezpieczeństwo. Ta smycz nie nadaje się do nauki chodzenia na smyczy, nie nadaje się na spacery do miasta oraz bezwzględnie nie nadaje się dla psów reaktywnych. Podsumowując smycz dla psa automatyczna dedykowana jest raczej małym psom , na samotne i spokojne spacery z dala od otoczenia oraz dla psów , które po prostu potrafią na takiej smyczy funkcjonować.

Smycze dla małych psów – co wybrać?

Dla mniejszych psów najważniejszym parametrem, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze jest waga smyczy. Smycze dla małych psów niekoniecznie muszą być tak wytrzymałe jak smycze dla dużych psów, jednak muszą być znacznie lżejsze. Często zdarza się, że lekka smycz jest krótka, co nie zawsze jest praktyczne. Niezależnie od rozmiaru, każdy pies powinien mieć swobodę eksploracji terenu. Smycz dla małego psa powinna mieć lekki karabińczyk oraz wąską taśmę aby niepotrzebnie nie obciążać psiej sylwetki. Kupując smycze dla małych psów opiekunowie najczęściej wybierają takie w formie linki lub smycz typu flexi.

Smycze dla dużych psów – co warto wiedzieć?

Tak jak smycze dla małych psów, tak i smycze dla dużych psów muszą być dobrane do gabarytów oraz siły danego psa. Dla większych psów najlepiej sprawdzają się klasyczne smycze z szeroką taśmą i dużym karabińczykiem. Posiadanie większego psa to wcale nie ograniczanie się do spacerów na krótkiej smyczy. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom opiekunów stworzyli mocne smycze przepinane. Smycze przepinane dla psa charakteryzują się jakością i wytrzymałością, a jednoczenie możliwością regulowania długości smyczy. Pokochało ją sporo opiekunów i nic w tym dziwnego, bo jest to smycz idealna!

Smycz przepinana jest znacznie dłuższa od spacerowej co sprawia, że jest ona bardzo wszechstronna i nadaje się zarówno do spaceru po mieście jak i do wyjścia w teren. Jest bardzo praktyczna – możemy przepiąć ją przez nasze ramie w momencie gdy nie mamy wolnej ręki a jesteśmy na spacerze. Dzięki temu, że jest zakończona karabińczykami z dwóch stron, możemy psa przypiąć tam, gdzie jest to konieczne – na przykład podczas wypadu na kawę na miasto, nasz pies może iść śmiało razem z nami.

W przypadku psów, które są silne,
warto zaopatrzyć się w amortyzator do smyczy, przez co zniwelujemy mocne szarpnięcia ze strony czworonoga. Apelujemy aby kłaść nacisk na naukę chodzenia na luźnej smyczy psów ras dużych, a nie decydować się na kolczatkę czy dławiki, które nie są obrożami a narzędziami do treningu!

Smycz treningowa dla psa idealna na dłuższy spacer!

Wybierając się na dłuższy spacer niezbędna będzie odpowiednia obroża i smycz dla psa. Warto także zaopatrzyć się w pyszne przekąski i przysmaki dla psa, ponieważ dłuższy spacer to dobry moment aby poświęcić czas na naukę i zabawę. Na spacery poza miasto czy do parku przyda się smycz treningowa dla psa szczególnie taka, która ma 10-15 metrów długości. Dzięki smyczy treningowej mamy pełną kontrolę nad psem jednocześnie zapewniając mu maksymalną wolność. Jest to więc świetny wybór nie tylko dla psiaków, które mają problem z przywołaniem - ale tak naprawdę dla każdego psa. Dzięki niej mamy pewność , że nasz pupil jest po prostu bezpieczny. Smycz treningowa najczęściej jest w formie cienkiej taśmy lub linki, ponieważ grubsze taśmy mogłyby zaczepiać się o podłoże i trawę, co ograniczałoby ruchy czworonoga. Warto dopłacić i wybrać smycz treningową z wodoodpornego materiału, ponieważ łatwiej będzie ją umyć, nawet po ekstremalnych spacerach. Wystarczy odrobina mydła i ciepłej wody i smycz wygląda jak nowa i jest od razu sucha!

Niezależnie czy wybieramy smycze dla małych psów , smycze dla dużych psów czy ogólnie smycz dla psa z szelkami to zawsze powinniśmy kierować się wytrzymałością i doborem odpowiedniego rozmiaru.