Karma z owadów dla psa zdobywa coraz to większą popularność. W szczególności wśród właścicieli psów z alergią pokarmową. Czy karma z insektów jest zdrowa i bezpieczna dla psa? Sprawdźmy to.

Spis treści

  1. Karma z insektów dla psa – nowoczesna i ekologiczna forma żywienia
  2. Karma z owadów dla psa – co warto wiedzieć?
  3. Karma dla psa z owadami – tylko dla alergików?
  4. Karma z insektów – podsumowanie

Karma z insektów dla psa – nowoczesna i ekologiczna forma żywienia

Z roku na rok u coraz większej grupy psów, zostaje zdiagnozowana alergia pokarmowa. Właściciele psich alergików poszukują kolejnych źródeł białka, z którymi ich pies nie miał jeszcze styczności. Ciekawą alternatywę stanowi karma z insektów dla psa. Białko owadów w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę na rynku karm bytowych.

Dlaczego coraz więcej osób chce wprowadzić do psiej diety białko z owadów? Taka karma ma wiele zalet. Znaczna część właścicieli czworonogów decyduje się na karmę z insektów dla psów. Głównie ze względu na styl życia, jaki prowadzi. Coraz częściej szukamy ekologicznych produktów, które przy produkcji generują mniejszy ślad węglowy. A dodatkowo są przyjazne dla środowiska. Taka właśnie jest karma dla psa z owadami. Do produkcji 1 kg karmy z owadów używa się tylko 10% wody potrzebnej do produkcji 1 kg karmy z popularnych gatunków mięs takich jak wołowina czy indyk.

Co ciekawe najnowsze badania wskazują, że białko owadów jest dobrze przyswajalne. A dodatkowo lepiej strawne niż większość gatunków mięs. Choć nie istnieje wbrew wielu opiniom karma hipoalergiczna. Karma z owadów znacznie rzadziej powoduje odczyny alergiczne. Stanowi więc świetną alternatywę dla psów cierpiących na alergie pokarmowe.

Karma z owadów dla psa – co warto wiedzieć?

Karma z owadów dla psa jest nie tylko strawna, ale i smaczniejsza od weterynaryjnych karm hipoalergicznych. Dzięki temu taka karma stanowi ciekawą alternatywę. Często zdarza się, że pies nie chce w żadnym wypadku zjadać karmy z hydrolizowanym białkiem. Nie tylko psy, ale także spora grupa ludzi żywi się produktami, które w swoim składzie zawierają mąkę z owadów. Większość z nich określa jej smak jako lekko orzechowy i po prostu smaczny. Nic więc dziwnego, że psy z chęcią zjadają karmę z insektów – ku zaskoczeniu wielu właścicieli ?

Czemu akurat owady? Oprócz wysokiej strawności oraz względów ekologicznych owady mają optymalna ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych i sporą zawartość cennych witamin. Takich jak te z grupy B oraz cynk, żelazo czy magnez.

Aktualnie do produkcji karmy dla psów na terenie Unii Europejskiej dopuszczonych jest 7 gatunków owadów. Bezpieczeństwo to podstawa dlatego, kolejne gatunki owadów nie prędko zostaną zatwierdzone. Przepisy dotyczące sposobu produkcji karmy z owadów dla psów są restrykcyjne na każdym jej etapie. Najczęściej karma ta powstaje z mącznika młynarka lub świerszcza domowego.


Karma dla psa z owadami – tylko dla alergików?

Karma z insektów dla psa jest polecana w szczególności dla alergików, ale może ją spożywać każdy pies! Oczywiście, gdy nasz pupil jest zdrowy, mamy ogromny wybór i sporo alternatyw. Właśnie karma dla psa z owadami stanowi jedną z nich. W niedalekiej przyszłości produkty na bazie owadów będą czymś całkowicie pospolitym i normalnym. Karmy z owadów są bezpieczne, smakowite i zdrowe. A dzięki wysokiej strawności dobrze sprawdzają się u psów z wrażliwym brzuchem. To produkt, który aktualnie jest jednym z wiodących trendów w branży zoologicznej.

GEMÜSEGARTEN Hundefutter mit Insekten
TENETRIO Gemüse Garten MINI karma z owadami i warzywami

Karma z insektów – podsumowanie

Produkcja karm na bazie owadów jest znacznie mniej obciążająca dla naszej planety w porównaniu do bardziej popularnych karm bytowych. Kochamy zwierzęta i szukamy coraz to bardziej humanitarnych sposobów produkcji karm. Nie wątpliwe karma z owadów taka jest. W przeciwieństwie do uboju zwierząt gospodarskich, owady przed uśmierceniem zostają wprowadzone w hibernacje. Dzięki czemu totalnie nie odczuwają bólu. Możemy mieć pewność, że zapewniając posiłek naszemu ukochanemu psu nie wpływamy na cierpienie innego zwierzaka.

Cieszy nas fakt, że coraz więcej osób sięga po niewątpliwie ciekawą alternatywę, jaką jest karma z insektów dla psa. Mimo aktualnie dosyć wysokiej ceny karma cieszy się coraz większą popularnością. Producenci zapewniają , ze wraz ze wzrostem zainteresowania takim produktem, cena będzie niższa. Powodem, dla którego karma z owadów dla psa jest droga, jest przede wszystkim brak odpowiedniej infrastruktury – która jest potrzebna przy hodowli owadów na paszę. Jednak na szczęście się to zmienia i coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty karmę dla psa z owadami.

A czy Twój psiak skosztował już karmę z insektów? ?