Zabawy węchowe dla psa – co warto wiedzieć?

Psy są bardzo podobne do ludzi – tak samo jak człowiek mają różne potrzeby, które muszą zaspokoić aby czuć się spełnionym i szczęśliwym. Decydując się wiec na psa w domu – to my właściciele mamy obowiązek zaspokoić potrzeby naszego pupila! Szczęście psa wcale nie kończy się na pełnej misce i spacerze…O jakich więc potrzebach mowa? Już wyjaśniamy: mowa o zabawie oraz zaspokajaniu potrzeb węszenia i instynktu łowieckiego, które niekiedy są zaniedbywane przez właściciela. Jeśli ten dział zostanie zaniedbany przez dłuższy czas nasz pies nie będzie czuł się spokojny i szczęśliwy a to może doprowadzić do depresji, problemów z pewnością siebie , przygnębienie a nawet rozdrażnienia. Jak więc sprawić aby nasz pupil był spełniony i szczęśliwy? Postaw na zabawy węchowe dla psa!

Każdy pies ma potrzeby łowieckie

Trzeba mieć świadomość , że niezależnie czy mamy słodkiego małego Yorka czy Pitbulla to każdy pies ma w mniejszym lub większym stopniu potrzebę łowczą, która powinien realizować. Oczywiście to nie znaczy, że mamy zabrać psa do lasu po to żeby zaczął gonić dziką zwierzynę! Polecamy zdecydować się na zabawy węchowe dla psa. Dzięki nim nasz pies ma możliwość zacząć używać nosa – poszukiwanie smaczków i czynność węszenia świetnie zaspokoi instynkt łowczy. Dzięki węszeniu pies uczy się jak używać nosa i zbierać informacje zapachowe aby osiągnąć cel , którym w tym wypadku będzie pyszna zdobycz w postaci smaczków czy gryzaka.
Jeśli my jako właściciel nie zapewnimy psu możliwości węszenia i eksplorowania otoczenia po jakimś czasie u psa może pojawić się depresja. W takim wypadku pies nie działa zgodnie ze swoja naturą , jego radość wewnętrzna gaśnie, chodzi smutny i często niespokojny. Przez taki stan może dojść do różnych zaburzeń i problemów behawioralnych. Wybierz więc odpowiednie zabawki węchowe dla psa i ciesz się zdrowym i spełnionym pupilem. Dajmy naszemu psu pokazać jaki jego nos jest wyjątkowy!

Zabawy węchowe dla psa w domu

Zabawy węchowe dla psa to świetny sposób spędzania wspólnego czasu z naszym pupilem. Poniżej poznasz kilka pomysłów jak w mądry sposób bez większych kosztów zorganizować psu zabawy węchowe w domu.
  1. Zabawa ,,Zgadnij w której ręce?”

Jest to fajna forma zabawy dla psów, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze świadomym węszeniem. Zasady tej zabawy są bardzo proste. Przygotuj przekąski i przysmaki dla psa i schowaj je do jednej dłoni. Zaciśnij obie dłonie i pokaż je psu. W jednej z nich znajduje się przysmak w drugiej zaś nic. Zadaniem dla twojego psa będzie wskazanie nosem lub łapką , w której dłoni znajdują się smakołyki. Jeśli psu uda się odgadnąć dostaje te przysmaki. Jeśli zaś pies wskazał błędnie bawimy się dalej… Nim się obejrzycie Wasz pies szybko wypracuje , w której dłoni jest smakołyk i zawsze będzie zwycięzcą?
  1. Zabawa ,, nurkowanie”

Do tej zabawy będzie potrzebne kilka rzeczy. Musimy zorganizować miskę , pudełko lub jakiś przedmiot, do którego będziemy mogli włożyć podarte gazety lub piłeczki czy cokolwiek innego co będzie pewną przeszkodą w węszeniu przysmaków. Tutaj jest spora dowolność – wybierajcie produkty , których nie zje wasz pies. Jeśli mamy już pudełko to wrzucamy przygotowane przeszkody oraz kilka smakołyków. Zadaniem naszego psa będzie zanurkowanie pyszczkiem w pudełku i wywęszenie wrzuconych przysmaków. Nie jest to już takie proste dzięki utrudnieniu jakim są pozgniatane gazety czy rolki po papierze toaletowym. Taka zabawa wpłynie pozytywnie na pewność siebie pupila!
  1. Zabawa z kubeczkami

Do tej zabawy potrzebujemy plastikowe kubeczki lub doniczki (najlepiej te z dziurkami) Ważne aby były takie same lub podobne do siebie. Dziurki nie są koniecznością ale ułatwią psu wyczuwanie zapachu. Chowamy smakołyki pod wcześniej przygotowane kubeczki a w zasadzie pod jeden. Zadanie polega na znalezieniu smakołyków ukrytych pod pojemnikiem. Jeśli nigdy wcześniej nie bawiliście się z psem w ten sposób dla ułatwienia przygotujecie na początku dwa pojemniki . Jeśli pies zacznie rozumieć tą zabawę możecie zwiększać ilość kubeczków stopniowo. Jeśli pies wywęszył pod którym kubkiem jest smaczek to podnosimy ten kubek i pozwalamy zjeść smaczka.Wersja dla średnio zaawansowanych

Jeśli pies zaczął rozumieć sens zabawy to po pierwsze zwiększamy ilość kubeczków a po drugie uczymy wskazywania w odpowiedni sposób. Możemy na przykład dążyć do tego aby nasz pies kładł się przy kubku ze smaczkiem lub dotykał go nosem dłuższą chwile.Wersja dla zaawansowanych

Tego etapu nie zaczynami jeśli pies nie jest dobry w poprzednich. Ta wersja jest już naprawdę trudna bo w niej wprowadzamy jakąś próbkę zapachową na przykład laskę cynamonu – tu pies będzie szukał nie smaczku a właśnie innego zapachu. Nagrodą za znalezienie próbki zapachowej może być zabawa szarpakiem czy smaczek ( to już sami musicie dopasować co jest większą frajdą) Przed przystąpieniem do tej wersji możemy przyłożyć ten zapach do pyszczka naszego psa i wydać komendę „szukaj” i tu także możemy jeszcze utrudnić w dalszym etapie wprowadzając na przykład pod wszystkie kubeczki smaczka a pod jeden laskę cynamonu. To naprawdę zadanie dla psich ekspertów!Zabawki węchowe dla psa – hit czy kit?

Jak już wspominaliśmy praca psim nosem to niezbędnik do szczęśliwego i spełnionego życia. W środowisku naturalnym pies węszy w trawie chociaż w dzisiejszych czasach nie jest to zawsze bezpieczne biorąc pod uwagę rozrzucone resztki jedzenia na osiedlach. Na szczęście z pomocą przychodzą zabawki węchowe dla psa , z których nasz pies może bezpiecznie korzystać w domu.

Zapewne niektórzy zastawiają się czy psu jest potrzebna taka zabawka?

To, że psi nos potrzebuje pracy już wiemy ? Poznaj kilka zalet, dlaczego uważamy ,że zabawki węchowe dla psa do totalny hit!
  • Podczas systematycznej zabawy , zwiększamy pewność siebie u psa
  • Idealna zabawka dla psich seniorów – węszenie wspomaga przedłużyć dobrą kondycję umysłową
  • Zabawka , która poskromi szczenięcy dynamit
  • Idealna dla psów z lękami separacyjnymi – zabawka wypchana smaczkami może odwrócić uwagę psa .
  • Jest świetną alternatywą na zajęcie psa , który musi mieć ograniczony ruch.
  • Można wykorzystać ją podczas nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Zabawka będzie świetna formą aktywnego karmienia – jeśli twój pies je łapczywie i szybko to ta zabawka skutecznie spowolni tempo jedzenia.
Czy to nie są wystarczające powody dla których warto zaopatrzyć się w zabawki węchowe dla psa?!

Zabawki węchowe dla psa- którą wybrać?

Tak naprawdę jest to totalna dowolność. Zabawki węchowe dla psa występują w różnych formach:
Jako mata węchowa dla psa, w formie gry logicznej z szufladkami, kuli węchowej w różnych rozmiarach ale także w formie pluszaka czy piłki dla psa w której chowamy smakołyk do środka i jak zawsze zdaniem dla naszego psa jest znalezienie przysmaku. To na jaką zabawkę się zdecydujemy zależy już od naszych upodobań lub naszego psa?
Zabawki węchowe dla psa to świetna forma zabawy i relaksu. Kilka sesji z matą czy inną zabawką meczy bardziej niż nie jeden godzinny spacer. Poza tym jest to uniwersalny produkt , który sprawdzi się na każdym etapie życia naszego pupila!