Psy to względni mięsożercy, co oznacza, że mogą spożywać nie tylko mięso, ale także produkty roślinne. Mimo że podstawę psiej diety powinno stanowić mięso i podroby to warto wprowadzić dodatek warzyw i owoców, które stanowią bombę witaminową. Warzywa mają wysoką zawartość błonnika, który korzystanie wpływa na układ pokarmowy psa. Jednym z najlepszych warzyw, które można podawać pupilowi, jest dynia dla psa. Poznaj jej magiczne właściwości!

Spis treści

  1. Dynia dla psa – wartości odżywcze i korzyści
  2. Czy dynia ozdobna jest trująca dla psa?
  3. Objawy zatrucia u psa po zjedzeniu dyni ozdobnej
  4. Dynia na surowo czy ugotowana – jaka jest najlepsza dla psa?
  5. Dynia dla psa – podsumowanie

Dynia dla psa – wartości odżywcze i korzyści

Dynia jest warzywem polecanym nie tylko psom, ale także ludziom. Największą zaletą dyni jest to, że jest niskokaloryczna oraz posiada wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Pozwala on dłużej zachować sytość, jak również zapobiega zaparciom. Włókna pokarmowe zawarte w dyni mają właściwości prebiotyczne. To właśnie prebiotyki mają wyjątkowe pozytywne właściwości zdrowotne dla układu pokarmowego. Między innymi stymulują wzrost dobrych bakterii w jelitach. Zdrowa mikrobiota jelitowa ma ogromny wpływ na samopoczucie psa i odporność jego organizmu. Ponadto dynia dla psa to bogactwo betakarotenu, luteiny, ale także stanowi skarbnice witamin i minerałów. Możemy wymienić m.in.: wapń, magnez, selen, potas czy cynk oraz witamin antyoksydacyjnych: A, C i E, oraz kwasu foliowego i niacyny.

Dodatek dyni w diecie psa ma same korzyści! Dynia dla psa łagodzi stany zapalne jelit i żołądka. To warzywo z wysoka zawartością wody w dodatku lekko strawne. Jeśli Twój pies ma problemy zdrowotne, to w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem weterynarii i ustal plan leczenia. Dynia może stanowić jedynie dodatek diety. Nie może być „lekarstwem” i rozwiązaniem na wszystkie dolegliwości.

piesek z dynią

Czy dynia ozdobna jest trująca dla psa?

Mimo że dynia dla psa jest zdrowa, to nie każda jej odmiana nadaje się do spożycia. Podawaj psu dynie jadalne takie jak hokkaido, butternut czy piżmowa. Najlepiej trawi się i przyswaja dynia w postaci ugotowanej i rozgniecionej na purée. Dynie kupujemy w sklepie, bo mamy wtedy pewność, że jest jadalna. Wiele osób zastanawia się, czy można zjeść dynię ozdobną i odpowiedź brzmi absolutnie nie. Dynia ozdobna do jedzenia się nie nadaje, ponieważ jest toksyczna! Dlatego pod żadnym pozorem nie karm psa dziko rosnącymi dyniami. To czy dynia jest jadalna, nie jest wcale takie łatwe do rozpoznania. Dynia ozdobna zawiera kukurbitacynę. Ten alkaloid jest trujący i dynia ozdobna nie nadaje się do spożycia. Co ważne ugotowanie takiej dyni nie eliminuje substancji toksycznych.

Jeśli Twój pies zjadł dynię ozdobną to konieczna jest szybka wizyta u weterynarza.

Objawy zatrucia u psa po zjedzeniu dyni ozdobnej

Dynia ozdobna jest trująca i jej spożycie przez zarówno przez człowieka, jak i przez psa może doprowadzić do problemów żołądkowo – jelitowych. Główne objawy zatrucia to:

- wymioty

-ślinotok

- biegunka

-drżenie lub skurcze

Brak udzielenia pomocy lekarskiej w przypadku zatrucia może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zgonu zwierzęcia. Jeśli wiec Twój pies zjadł dynie i wystąpiły, któreś z powyższych objawów to konieczna jest szybka pomoc lekarza weterynarii.

Dynia na surowo czy ugotowana – jaka jest najlepsza dla psa?

Czy surowa dynia jest jadalna? Tak, ale jeśli decydujesz się podawać ją psu, to zdecydowanie lepiej będzie, gdy poddasz ją obróbce termicznej. Ugotowana dynia jest zdrowsza dla psa i łatwiej strawna. Dynia dla psa powinna być ugotowana w samej wodzie bez dodatku soli czy innych przypraw. Najlepsza forma podania to rozgnieciona papka. Jeśli twój pies jest zdrowy, to możesz też podawać ja w formie ugotowanych pokrojonych kwadracików. Pamiętaj, że nie tylko dynia, ale każde warzywo czy owoc może stanowić dodatek, a nie podstawę diety. Jeśli chcesz podać pupilowi dynie, ale nie masz czasu na gotowanie, to świetna będzie dynia liofilizowana. Jest to świetna i zdrowa przekąska dla psa.

Dynia dla psa – podsumowanie

Dynia dla psa jest wspaniałym warzywem, którego spożycie ma wiele zalet dla psiego organizmu. To warzywo niskokaloryczne z wysoka zawartością błonnika pokarmowego. Pamiętaj jednak, że dynia ozdobna jest trująca, więc korzystaj tylko z wersji jadalnej. Zdecydowanie najzdrowszą opcją jest podanie psu gotowanej dyni. Co prawda surowa dynia nie jest trująca, ale jednak ciężkostrawna. Mimo, że wprowadzenie do psiej diety dyni ma sporo zalet, to nie należy przesadzać z jej ilością.  Należy traktować ją jako dodatek, a nie podstawę posiłków dla twojego psa.