Prawdą jest, że psy są mięsożercami, ale niewielki dodatek roślinny w postaci owoców może stanowić dobre urozmaicenie diety pupila. Owoce dla psa zaopatrzą organizm w niezbędne witaminy i minerały. Ponadto owoce dobre dla psa są z jeszcze jednego względu, a mianowicie zawartość błonnika – to on odpowiada za zdrowe jelita i uczucie sytości. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie owoce może jeść pies.


Spis treści

  1. Pies a owoce – czy warto podawać psu owoce?
  2. Jakie owoce może jeść pies?
  3. Jakich owoców nie może jeść pies?
  4. Owoce cytrusowe nie dla psa
  5. Owoce dobre dla psa – surowe czy gotowane?
  6. Owoce dla psa – podsumowanie

Pies a owoce – czy warto podawać psu owoce?

Wielu właścicieli z chęcią urozmaica psu dietę, kierując się pokryciem wszelakich niedoborów witamin i minerałów psiego organizmu. Owoce dla psa stanowią smaczny i stosunkowo zdrowy dodatek diety czworonoga. Owoce dobre dla psa to między innymi jabłka, gruszki, arbuz, ananas, banan czy truskawki. Dzięki obecności owoców w misce pupila zadbamy o odporność organizmu, ale także zapewnimy dawkę antyoksydantów, które nie tylko niwelują stres oksydacyjny, ale także spowalniają starzenie się komórek. Mimo że owoce nie są konieczne w diecie psa, to jednak warto ich niewielki udział wprowadzić! Jeśli możemy podać psu witaminy w naturalnej i smacznej formie to warto z tego skorzystać.

Jakie owoce może jeść pies?

Nie tylko jabłko czy gruszką to owoce dobre dla psa. Warto do diety wprowadzić także maliny, porzeczkę, brzoskwinię czy agrest. Zdrowe jeżyny to owoce dla psa, które posiadają wysoką zawartość witaminy C oraz E wspaniale wpływają na serce, oraz przeciwdziałają rozwojowi niektórych nowotworów. Owoc dobry dla psa to także mango - jest źródłem wielu witamin, m.in.: A, C, E, B, a także wielu składników mineralnych takich jak miedź , magnes czy potas. To owoc polecany przy anemii. Co więcej, mango zawiera luteinę i zeaksantynę , które zadbają o dobry wzrok.

pies

Jakich owoców nie może jeść pies?

Mimo że owoce dla psa są zdrowe to jest kilka owoców , których spożycie przez pupila jest zabronione. Niebezpieczne owoce dla pupila to: pigwa, rabarbar, czarny bez i karambola. Bardzo popularnym owocem chętnie zjadanym przez ludzi a niebezpiecznym dla psa są rodzynki. Dlaczego rodzynki są trujące dla psa? Rodzynki, zawierają substancje toksyczne dla układu pokarmowego oraz nerek. Nie do końca jest jasne, jaki konkretnie składnik powoduje zatrucie, ale toksyczne są rośliny z gatunku Vitis Genus (79 szczepów winogron należy do tego gatunku) powodują ostra niewydolność nerek u psa. Jeśli Twój pies spożyje rodzynki to koniecznie udaj się po pomoc do lekarza weterynarii.

Owoce cytrusowe nie dla psa

Mimo, że owoce cytrusowe nie są trujące dla psa to i tak nie powinniśmy ich podawać. Spożywanie przez czworonogi cytrusy wzmagają produkcje kwasu żołądkowego. Pomarańcze, mandarynki czy cytryny, mimo że są smaczne, to mogą doprowadzić u psa do wymiotów oraz zgagi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaka dawka owoców cytrusowych wpłynie negatywnie na samopoczucie pupila, ale zdecydowanie lepiej unikać ich podawania. Jeśli chcesz zapewnić psu odpowiednią dawkę witaminy C w diecie, to zdecyduj się na maliny czy truskawki, które mają jej znacznie więcej niż owoce cytrusowe.

Owoce dobre dla psa – surowe czy gotowane?

Jakie owoce może jeść pies? Zarówno surowe, jak i gotowane, a to jaką formę wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, co bardziej smakuje Twojemu psu ?. Jeśli masz zdrowego pupila i nie ma on żadnych chorób układu pokarmowego, to spokojnie możesz podawać owoce surowe. Jeśli zaś Twój pies ma chory układ pokarmowy, to zdecydowanie lepsze będzie podanie owoców po obróbce termicznej. Dlaczego? Ponieważ gdy owoce podgotujemy, zwiększy się ich strawność – będą delikatniejsze dla układu pokarmowego. Podczas gotowania owoców nie dodajemy żadnego cukru czy soli! Aby jeszcze bardziej zwiększyć strawność, możemy podawać psu owoce w formie rozgniecionej papki.

Jeśli zaś chcesz wykorzystać owoce dla psa podczas spaceru czy treningu, to dobrym wyjściem będą liofilizowane owoce dla psa. Czym są owoce liofilizowane? To ulubione owoce Twojego pupila , wysuszone mrozem! Poprzez sposób produkcji nie tracą one żadnych wartości odżywczych ani walorów smakowych, a jednocześnie są suche, więc nie ubrudzą rąk podczas spaceru – bez obaw możesz je nosić nawet w kieszeni.

Owoce dla psa – podsumowanie

Mimo , że pies to względny mięsożerca to niewielki dodatek owoców może korzystnie wpłynąć na jego zdrowie i samopoczucie. Kluczem jest, aby nie przesadzić. Owoce dla psa nie powinny przekraczać 5% jego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Nie wszystkie owoce dla psa są zdrowe: rodzynki, winogrona, cytrusy czy pigwa to owoce, które mogą psu zaszkodzić i należy ich bezwzględnie unikać. Pamiętaj też , że bardzo ważna jest obserwacja naszego pupila podczas wprowadzania nowych smaków. Mimo, że owoce dla psa są zdrowe to jednak nie można wykluczyć , że pies nie ma alergii pokarmowej na dany produkt.

Owoce w diecie psa nie mogą stanowić podstawy, ponieważ zawierają sporo cukru. Jeśli Twój pies choruje na cukrzyce to, podawanie ich jest zakazane. Warto wykorzystać je szczególnie latem, gdy zależy nam na nawodnieniu psiego organizmu.