Okres Świąteczny oraz Sylwester to piękny czas dla nas ludzi ale może być mocno stresujący dla naszego psa. To czas, w  którym sporo się dzieje przez co nasze zwierzaki mogą odczuwać zwiększony poziom stresu. Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się jak pomóc psu w sylwestra.

 

Co zrobić z psem w sylwestra?

 

Grudzień oraz Styczeń do czas ,w którym wielu ludzie hucznie świętuje końcówkę roku oraz wkraczanie w Nowy Rok. Zazwyczaj ten czas to czas fajerwerków i głośnej zabawy. Wystrzały petard i fajerwerków słychać niestety nie tylko w ten jeden wieczór w roku ale praktycznie całą końcówkę miesiąca niezależnie od pory dnia ale także kilka dni na początku stycznia. Problem fajerwerków spędza sen z powiek każdemu odpowiedzialnemu właścicielowi psa. Jest masa pupili, które na dźwięk petard odczuwają ogromny stres , który objawia się na różne sposoby. Wielu właścicieli zastanawia się jak pomóc psu w sylwestra aby mógł w spokoju przeżyć ten stresujący okres. Oczywiście najlepszym byłoby aby wyeliminować czynnik stresujący jakim są fajerwerki lecz jest to po prostu niemożliwe bo przecież nie zabronimy sąsiadowi korzystania z takich produktów w sylwestra. Jest kilka sposobów na co zrobić z psem w sylwestra aby mu pomóc przetrwać ten stresujący czas. Tylko nieliczni właściciele mogą bez zmartwień bawić się w sylwestra mając świadomość , ze ich psiak nie boi się oraz nie stresuje gdy usłyszy fajerwerki. Warto tu wspomnieć , że jeśli mamy świadomość , ze nasz pies boi się podczas sylwestra to powinniśmy zacząć pracę pod okiem behawiorysty już kilka miesięcy wcześniej. Jednak nawet , krótki czas przed sylwestrem możemy wykonać kilka kroków , które sprawią , ze pies będzie się mniej stresował podczas samego sylwestra. Istnieją na rynku zabawki dla psa oraz suplementy dla psa które w znacznym stopniu ograniczą odczuwanie stresu lub skutecznie odwrócą uwagę od stresujących sytuacji.
 

Sylwester – zabezpiecz swojego pupila!

 

Nawet jeśli nasz pies nie boi się fajerwerków w ten dzień koniecznie wychodź z psem tylko na smyczy! Jeśli Twój pies boi się panicznie zabezpiecz go zakładając zarówno obroże jak i szelki oraz dwie smycze to czynność , która może ocalić Twojego psa przed wpadnięciem pod koła samochodu lub po prostu przed ucieczką. Jest wiele sytuacji w których pies w panice wyrywa się właścicielowi i takie sytuacje często mają smutne zakończenie. Dlaczego zalecamy aby nawet pies , które nie boi się fajerwerków był tego dnia na smyczy? Ponieważ jest wiele sytuacji w których gdzieś nieodpowiedzialni ludzie rzucali petardami blisko spacerowiczów – w takiej sytuacji każde zwierze może się wystraszyć a jak wiemy lepiej zapobiegać złym zdarzeniom.  Jeśli Twój pies bardzo boi się petard wyjdź z nim na dłuższy spacer kilka godzin przed sylwestrem!  Spacer powinien być długi i męczący aby skłonił naszego psa do relaksu i spania na wieczór. Ta porada to podstawa od czego powinniśmy zacząć jeśli zastanawiamy się jak pomóc psu w sylwestra.  Jeśli nasze pieski mieszkają na zewnątrz. Zabezpieczamy ogrodzenie aby nie były w stanie uciec w panice. Przypominamy także o zaczipowaniu psa oraz zarejestrowaniu takiego chipa ponieważ sam czip bez rejestracji nie daje dokładnych informacji o właścicielu psa gdyby pupil się zgubił.
 

 

Jak pomóc psu w sylwestra?

 

Jesteśmy zdania, ze lepiej zapobiegać niż leczyć jeśli wiec masz świadomość , że burza czy fajerwerki stresują Twojego psa warto zgłosić się już wcześniej do behawiorysty i próbować przepracować ten temat. Czytając ten artykuł może być już za późno na pracę z behawiorystą. Jednak jeśli dojdzie już do sytuacji stresującej to zaraz dowiesz się jak uspokoić psa w sylwestra. Przede wszystkim zadbaj o ciche schronienie dla psa. Wielu ludzi podczas północy zamyka okna, zasuwa rolety i włącza telewizor na jakiś spokojny kanał. Oczywiście jeśli Wasz pies boi się fajerwerków absolutnie nie zostawiajcie go samego w domu!  Jednym z ciekawych produktów może być kamizelka przeciwstresowa. Działa ona na zasadzie wywierania ucisku na psa – przez co pomaga zwalczyć stres.  Mamy już spokojny kącik , kolejnym pomysłem na to jak pomóc psu w sylwestra będą zabawki dla psa! W okresach stresujących powinniśmy zdecydować się na zabawki, które polegają na wydobyciu z nich jedzenia jak np. gry edukacyjne dla psa lub na zabawki typu maty do lizania dla psa jak wiemy już samo spożywanie pyszności potrafi poprawić humor naszemu pupilowi. Proces lizania przez psa ma działania relaksujące, spożywanie posiłku z maty do lizania wydłuża jego czas oraz potrafi skutecznie odwrócić uwagę od nieprzyjemnych zdarzeń. Podajmy naszemu psu coś naprawdę pysznego! Może być to pasta orzechowa dla psa lub pyszne smoothiedog.

Jeśli nasz pies jest typem niuchacza zamiast lick maty wybierzmy więc zabawy węchowe dla psa – tu dobrze sprawdzi się mata węchowa lub trudniejsza wersja kula węchowa. Możemy także aktywnie bawić się z psem w zabawy węchowe , które dokładnie opisujemy w naszym innym artykule: ,,zabawy węchowe – domowa rozrywka dla psa”.

 

Jak uspokoić psa w sylwestra?

 

Próbowaliście wszystkich podpowiedzi co zrobić z psem w sylwestra ale żadna nie okazała się skuteczna co dalej? Warto udać się więc do lekarza weterynarii i rozważyć środki na uspokojenie psa w sylwestra. Po zbadaniu naszego pupila oraz wywiadzie lekarz dobierze odpowiednie leki , które skutecznie obniża odczuwanie stresu u Waszego pupila. Są psy dla których wystarczające będą tabletki uspokajające dla psów bez recepty jak na przykład tabletki NoStress.  Są to tabletki na bazie melisy , waleriany  oraz L-Tryptofanu. Redukują stany lękowe, zmniejszą napięcie nerwowe, poprawiają samopoczucie. Jest to naturalny naturalny i bezpieczny preparat. Niezależnie na jaki produkt się zdecydujemy to trzeba mieć świadomość , ze wszystkie uspokajające środki farmakologiczne aby były skuteczne powinny być podawane już kilka dni wcześniej przed stresującą sytuacją. Oczywiście niezależnie od produktu przed jego podaniem powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Spokojny właściciel to spokojny pies!

Jeśli zastanawiamy się jak uspokoić psa w sylwestra to przede wszystkim powinniśmy zacząć od siebie. Psy mają wyjątkowo wyczuloną intuicje i wyczuwanie emocji. Jeśli chcemy wiec aby nasz pies był spokojny to sami także tacy bądźmy. Możecie wierzyć lub nie ale już samo nie wprowadzanie Paniki i bycie opanowanym pomoże naszemu psu w walce ze stresem. Jeśli więc nasz pies odczuwa niepokój nie dokładajmy mu dodatkowo stresu! Tylko opanowanie i pokazanie psu że nic mu nie grozi będzie dla nas i dla psa pomocne. Jak pomóc psu w sylwestra , który nie chce iść na spacer lub chce z nami siedzieć i zachowuje się inaczej niż dotychczas? Nic na siłę! Nie zmuszajmy psa do spacerów czy siedzenia w jakimś pomieszczeniu, w którym nie ma na to ochoty.
 
 
Jeśli jesteś odpowiedzialnym właścicielem i zastanawiasz się jak pomóc psu w sylwestra to podsumujmy:
-nie strzelaj fajerwerków,
-nie zabieraj swojego psa na taki pokaz nawet gdy się nie boi – takie hałasy powodują dyskomfort u psa a niekiedy nawet i ból! Zdarzają się sytuacje w których pies rzuca się na petardy i doznaje poważnych uszkodzeń.
- zabezpieczmy nasze psiaki zarówno na spacerze jak i te mieszkające na zewnątrz – najlepiej wpuścić je na ten czas do domu.
- adresówka przy obroży obowiązkowa
- postaw na zabawy wspomagające relaks
- dla największych nerwusów środki na uspokojenie psa w sylwestra
Warto uzbroić się w cierpliwość i zrozumienie. Miłość i wsparcie właściciela są najważniejsze dla każdego psa podczas odczuwania stresu.