Jeśli jesteśmy posiadaczem psa to powinniśmy mieć świadomość, że karmienie stanowi jedną z najistotniejszych kwestii jeśli chodzi o sprawowanie opieki. Dobre, zbilansowane żywienie jest jednym z głównych czynników wpływających na długie i zdrowe życia psa. Niektórzy uważają, że zdrowe żywienie to profilaktyka zdrowia i coś w tym jest! Istnieje wiele sposobów karmienia psa, może to być karma sucha dla psa, karma mokra dla psa , BARF lub jego gotowana wersja. Każda z tych form żywienia jest dobra jeśli jest odpowiednio zbilansowana i wysokiej jakości. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych produktów i jest ich ogrom na rynku. Im więcej produktów tym więcej właścicieli zastanawia się nad która: karma sucha czy mokra dla psa jest lepsza? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Jaka karma dla psa jest najlepsza?

Odpowiedz może być prozaiczna ale to przede wszystkim ta, która korzystanie działa na Twojego psa. Oczywiście w tym artykule rozmawiając w ogóle o karmach zakładamy, ze każdy pies zasługuje na dobrej jakości pożywienie, które głownie składa się z mięsa mięśniowego, dodatku podrobów oraz warzyw i owoców więc nie ma mowy o podawaniu psu zlewek z jedzenia lub marnej jakości marketowej karmy i opowiadaniu ,,a mój pies to je i żyje” zakładamy , ze skoro czytasz ten artykuł to jednak zależy Ci, żeby Twój pies odżywiał się jak najlepiej. Aby pomóc dokonać Ci świadomego wyboru i odpowiedzieć jaka karma dla psa jest najlepsza musimy więcej opowiedzieć o karmach dla psa. Karma sucha czy mokra? A może zastanawiasz się nad tym czy można mieszać karmę suchą z mokrą? Zasiądź wygodnie i przeczytaj nasz artykuł.

Karma sucha czy mokra dla psa?

Karma sucha czy mokra dla psa? Przyjrzyjmy się bliżej obu rodzajom!

Karma sucha charakteryzuje się niską zawartością wody. Zazwyczaj jej wilgotność wacha się w granicach 7-9 procent wody. Zazwyczaj na karmę suchą decydują się ludzie ze względów ekonomicznych. Dlaczego? Ponieważ jest bardziej kaloryczna od karmy mokrej a co za tym idzie aby zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne naszego psa podamy jej zdecydowanie mniej objętościowo w porównaniu do karmienia karmą mokrą. Należy mieć na uwadze , ze karma sucha to najbardziej przetworzona forma karmienia psa a więc najmniej zdrowa. Jeśli mamy zamiar karmić psa karmą suchą powinniśmy wybierać taką , która ma szczegółowy skład – mięso mięśniowe powinno stanowić największy udział procentowy, następnie dodatek podrobów i warzyw. Przez niska zawartość procentową wody musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu naszego psa. Czy sucha karma jest zdrowa? Tak ale trzeba mieć świadomość , że są zdrowsze formy żywienia psa. Co mamy na myśli pisząc zdrowsze? – mniej przetworzone, bardziej naturalne. Decydując się na karmę suchą szukajmy takiej , która nie zawiera zbóż.

Karma mokra jak sama nazwa sugeruje ma dużo większą wilgotność, która może wynosić nawet 75% . Jest to zdrowsza forma karmienia ale trzeba być świadomym, że przez wyższą zawartość wody jest mniej kaloryczna niż karma sucha – przez co aby zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne psa musimy podać jej znacznie więcej. Z tego powodu jest to sposób żywienia, który wypada drożej niż karmienie karmą suchą. Jednak ma ona więcej plusów niż minusów. Karma mokra jest mniej przetworzonym produktem a wiec jest dużo zdrowsza od karmy suchej, przez niższą kaloryczność to dobra opcja dla psów z nadwagą. Sprawdzi się także dla psich seniorów, którzy często mają problemy z uzębieniem. Karma mokra jest często zalecana dla psów z chorobami układu pokarmowego oraz tych z „ wrażliwym brzuchem”

Jeśli zastanawiasz się jaka karma dla psa będzie lepsza to ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Sami polecamy aby karmić psa jak najbardziej naturalnie ale mamy świadomość , ze nie każdy ma możliwości finansowe aby karmić psa tylko karmą mokrą. Na rynku znajduje się wiele karm suchych , które są naprawdę bardzo dobrej jakości i spożywanie ich nie wpłynie negatywnie na zdrowie Twojego pupila. Jeśli masz zamiar karmić psa tylko karmą suchą to proponujemy aby co jakiś czas podawać dobrej jakości karmę mokra jako urozmaicenie diety. Jednak zawsze obserwuj jak na wprowadzanie takich posiłków reaguje Twój pies. Chodzi o to , żeby nie robić czegoś co mogłoby spowodować rewolucje żołądkowe więc jeśli reaguje dobrze to warto wprowadzać takie posiłki cyklicznie. Jeśli Twój pies po takich urozmaiceniach ma biegunkę lub inne problemy to lepiej pozostać tylko przy karmie suchej. Niezależnie czy w misce znajduje się karma sucha czy mokra zawsze powinna być świeża i najwyższej jakości. Karmą marketowym mówimy stanowcze nie.

pies jedzący karmę


Czy można mieszać karmę suchą z mokrą?

Najczęstszym pytaniem, z którym się spotykamy jest to czy można mieszać karmę suchą z mokrą . Odpowiedź brzmi: to zależy ale nie polecamy łączenia karmy suchej i mokrej w jednym posiłku.

Zaraz dowiesz się dlaczego!

Mokra czy sucha karma? – wcale nie musisz wybierać i decydować się na jeden rodzaj karmienia ale miej na uwadze , żeby nie podawać psu posiłków , w których jest jest mix mokrej i suchej karmy a to dlatego, że te dwa odmienne sposoby karmienia różnią się pomiędzy sobą czasem trawienia. Łączenie karmy suchej i mokrej w jednym posiłku w większości przypadków prowadzi do problemów trawiennych i biegunek.
Jeśli zastanawiasz się czy można mieszać karmę suchą z mokrą ale nie w jednym posiłku tylko zastosować karmienie mieszane a wiec np. na śniadanie karma sucha a na kolacje karma mokra to tak można! Należy mieć jednak na uwadze , że jeśli dotychczas karmiliśmy psa tylko karmą suchą lub tylko karmą mokrą to jeśli decydujemy się wprowadzić do jego diety nowy pokarm powinniśmy to robić stopniowo. Wprowadzenie karmienia mieszanego z dnia na dzień jest złym pomysłem , który także będzie prowadził do biegunki i bólów brzucha. Niezależnie czy to nowa karma sucha czy mokra dla psa to zaczynamy od podania niewielkiej ilości ( nawet wielkości łyżki) i sprawdzamy jak zareaguje nasz pies! Jeśli nasz pupil nie ma żadnych objawów niepokojących to można zwiększać gramaturę nowej karmy. Proces wprowadzania nowej karmy może trwać nawet 14 dni.

 

Jaka karma jest najlepsza dla psa alergika?

Jednym z najczęściej wyszukiwanych pytań w internecie, które zadają właściciele psów jest pytanie jaka karma dla psa alergika będzie najlepsza – odpowiedź jest jasna będzie to karma mokra monobiałkowa dla psa lub gotowana dieta domowa. W tym wpisie skupimy się na karmie mokrej ponieważ zdecydowana większość posiadaczy psów nie ma wystarczającej wiedzy jak poprawnie wygląda zbilansowana , gotowana dieta dla psa oraz najzwyczajniej ludzie nie decydują się na ten model żywienia ze względu na brak czasu.

Pewnie wiele osób zastanowi się czemu została pominięta sucha karma dla psa już tłumaczymy!

Sucha karma dla psa nie jest polecana dla psa alergika z prostej przyczyny – jest mocno przetworzona, gorzej trawiona oraz ma dłuższy skład i więcej potencjalnych alergenów od monobiałkowej karmy mokrej. W przypadku psa alergika najlepszym wyborem będzie karma mokra – posiadająca jedno źródło białka i możliwe krótki skład. Od razu warto wspomnieć , że mimo iż jest taki produkt na rynku jak weterynaryjna karma sucha to sami jej nie polecamy gdyż najczęściej taki produkt jest stworzony z odpadków mięsnych z dodatkiem ryżu i kukurydzy oraz tony innych zapychaczy. Spożywanie takiej karmy zazwyczaj może co najwyżej maskować objawy ale nie leczyć – poza tym większość takich produktów nie jest warta swojej ceny w stosunku do jakości.

Karma półwilgotna dla psa – ciekawa alternatywa.

Karma sucha czy mokra dla psa? Teraz nie musisz się zastanawiać – od jakiegoś czasu na rynku istnieje miękka , sucha karma dla psa. Jest to mniej znany rodzaj karmy ale dosyć lubiany przez psy. Taka karma ma dużo niższą wilgotność od karmy mokrej ale dużo wyższą od karmy suchej. Dzięki temu przypomina wyglądem karmę suchą ale jest zdecydowanie bardziej miękka i nie chrupiąca. Taka karma będzie dobrym wyborem dla psich seniorów ponieważ jest na tyle miękka , ze braki w uzębieniu nie stanowią żadnego problemu ani dyskomfortu podczas jej spożywania.
Karma półwilgotna cechuje się tak samo jak karma sucha ekonomicznością ale jest smaczniejsza od karmy suchej przez co bardziej atrakcyjna dla psa. Jedyne na co powinniśmy tu zwrócić uwagę (oczywiście prócz składu , który zawsze powinniśmy sprawdzić przed zakupem) jest to jak zareaguje nasz pies na taką karmę. Przez dodatek gliceryny , która sprawia , ze struktura karmy jest miękka niektóre psy mają biegunki. Dlatego zanim zdecydujemy się psu podać taką karmę powinniśmy skorzystać z próbki lub przysmaków wilgotnych aby sprawdzić jak nasz pies trawi glicerynę.


Niezależnie od tego jaka karma dla psa wyląduje w misce naszego pupila – zawsze powinna być najlepszej jakości z jak najkrótszym składem. Dobrej jakości pożywienie to podstawa zdrowia psa.