York a w zasadzie Yorkshire Terrier to mały piesek z wielkim temperamentem. Jest to bardzo popularna rasa w Polsce  często wybierana zarówno przez starsze, samotne osoby jak i rodziny z dziećmi. Niech was nie zwiedzie ten słodki wygląd, yorki to teriery – należą do grupy psów myśliwskich i posiadają mocny charakterek? Wbrew pozorom jest to dosyć wymagająca rasa zarówno jeśli chodzi o wybór karmy dla yorków jak i pielęgnację szaty. Co powinny jeść yorki? Jaka karma dla yorka będzie najlepsza? Ile powinien jeść york? W tym artykule odpowiemy na nurtujące Cię pytania.


Spis treści 

  1. Odpowiednia karma dla yorka, na co zwracać uwagę?
  2. Karmy dla yorka – co wybrać?
  3. Ile powinien jeść york?
  4. Karmienie szczeniaka rasy york
  5. Karmienie dorosłego yorka
  6. Yorki Pielęgnacja i żywienie
              - Najlepsze karmy dla yorków   

Karmy dla yorka – co wybrać?

Dzięki niewielkim rozmiarom yorki nie mają wielkiego zapotrzebowania kalorycznego przez co każdy sposób żywienia , na który się zdecydujemy nie będzie zbyt kosztowny w porównaniu do większych psiaków. Wybierając wiec psa tej rasy mamy szansę zakupić karmy dla yorka najwyższej jakości. Żywienie psa yorka nie różni się zbytnio od żywienia innych psów. Najlepsza karma dla yorka to taka , która mu służy i dobrze na nią reaguje. Do wyboru  mamy karmę mokrą dla psa , suchą karmę dla psa, gotowaną karmę dla psa oraz dietę barf. Każdy model żywienia jest dobry jeśli jest pełnowartościowy i dostosowany do potrzeb konkretnego psa. 

Karmę dobieramy do wagi psiaka,wieku oraz stanu zdrowia. Jeśli Twój budżet nie jest zbyt wysoki najlepszym wyborem będzie karma sucha, która ma małe chrupki – niewielka ilość karmy zapewnia psu jego zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli zależy Ci aby posiłki Twojego psa były zdrowsze i mniej przetworzone to najlepsza będzie mokra karma dla yorka. To wygodny sposób karmienia - karma w mokrej formie jest lekkostrawna i bardziej aromatyczna. Ciekawą opcją jest gotowane jedzenie dla psa. Jest to jedna z najlepszych form żywienia ale wymaga odpowiedniej wiedzy ponieważ trzeba wyliczyć odpowiednie ilości procentowe mięsa, podrobów oraz warzyw i owoców w dodatku przy takiej diecie musimy podawać suplementy dla psa aby posiłek był pełnowartościowy. Brak dodatku suplementów doprowadziłby do niedoborów w organizmie. Podobnie jest z dietą barf – jest to naturalna dieta , w której podajemy psu surowe mięso, podroby, kości oraz warzywa i owoce. Tu także konieczne jest podawanie suplementów diety.

Ile powinien jeść york?

Pies

Pokarm dla yorków powinien mieć odpowiednia ilość kalorii aby zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne psa. Na każdej karmie wypisane jest ile kalorii posiada dana karma na 100g. Jest także tabela z sugerowanymi dawkami jakie powinniśmy podać naszemu psu rasy York jednak trzeba mieć na uwadze, że są to dawki orientacyjne i nie uwzględniają one często poziomu aktywności psa, jego dokładnej wagi czy wieku. Możemy na nich polegać i jeśli pies trzyma daną wagę i nie tyje ani nie chudnie to jest oki. Jednak , jeśli chcemy ustalić dokładnie ile powinien jeść york to powinniśmy skorzystać ze wzoru matematycznego określającego  dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną.

Na dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa składają się dwa czynniki. Pierwszym czynnikiem jest podstawowa przemiana materii – są to kalorie , które pies potrzebuje aby jego organy funkcjonowały i w ogóle mógł żyć. Nawet podczas snu czy oddychania pies spala energię. Naukowo nazywa się to spoczynkowe zapotrzebowanie na energię (RER – ang. resting energy requirement) i tu możesz skorzystać z wzoru matematycznego:

RER = 70 x masa ciała psa0,75

Jeśli mamy już wyliczoną wartość RER przechodzimy do wyliczenia drugiego czynnika czyli zapotrzebowania na energię metaboliczną (DER – ang. Daily Energy Requirement) jest to energia potrzebne do AKTYWNEGO funkcjonowania. Aby wyliczyć DER potrzebujemy pomnożyć wartość RER przez określony współczynnik K – jest to poziom aktywności fizycznej, status fizjologiczny czy chorobowy. Współczynnik K wybierz z tabeli poniżej.

DER = RER x K

Współczynnik K wybierz z tabeli poniżej.

Dorosłe psy

    niekastrowane 1,8
    kastrowane 1,6
    z niską aktywnością lub nadwagą 1,4
    odchudzające się 1,0
    odzyskujące masę ciała w rekonwalescencji 1,2 - 1,4


Szczenięta

    od odsadzenia do uzyskania 50% masy ciała psa dorosłego 3,0
    50-80% masy ciała psa dorosłego 2,5
    80-100% masy ciała psa dorosłego 2,0


Psy trenujące

    lekko 2,0
    średnio 3,0
    ciężko 4-8

 
Ciąża

    pierwsze dwa trymestry ciąży 1,8
    trzeci trymestr 3,0


Laktacja w zależności od liczby szczeniąt

    1 szczenię 1,8
    2 szczenięta 1,6
    3-4 szczenięta 1,4
    5-6 szczeniąt 1,0
    7-8 szczeniąt 1,2 - 1,4
    9 szczeniąt >6


Dzięki temu otrzymamy
liczbę kalorii jaką potrzebuje nasz pies aby mógł zdrowo funkcjonować.

Abyś miała pewność , że dobrze wyliczasz RER oraz DER dla przykładu wyliczymy zapotrzebowanie kaloryczne dla 2 letniego Yorka , który jest kastrowany.

PRZYKŁAD:

RER = 70 x 2 ( do potęgi 0,75)

RER=117,6 

Taki pies potrzebuje 117,6 kcl aby jego organizm mógł jakkolwiek funkcjonować.


Mamy już wartość RER a więc przechodzimy do obliczania DER. W Naszym przykładzie York jest kastrowany a więc K= 1,6

DER = RER x K

DER = 117,6 x 1,6

DER = 188,16

Około 188 kcal powinien zjadać pies z naszego przykładu. Jednak pamiętajcie jest to tylko przykład. Tabele powyżej nie uwzględniają wszystkich możliwych opcji.

Teraz jak wyliczyć ile karmy dla yorka będzie odpowiednią dawką?

Aby to obliczyć potrzebujemy wiedzieć ile kcal na 100g ma nasza  karma dla yorka.

Załóżmy , że jest to karma mokra i na 100g ma 80 kcal

100g – 80 kcal

x gram – 188 kcal

80 x =18800 / :80

x = 235g

Mokra karma dla yorka z naszego przykładu musi mieć gramaturę 235g na cały dzień aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną. Oczywiście gdybyśmy zdecydowali , że w dany dzień podajemy przekąski i przysmaki dla psa to wtedy należy zmniejszyć dawkę karmy!

Karmienie szczeniaka rasy york

Żywienia każdego psa w okresie szczenięcym a więc w okresie intensywnego wzrostu to bardzo poważna sprawa. Pies w tym wieku musi mieć zapewnione wszystkie składniki odżywcze do funkcjonowania  aby zapewnić mu prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy. Jeśli nie chcesz podawać psu karmy suchej ani karmy mokrej i wolisz dietę gotowaną lub BARF to koniecznie ustal dietę z dietetykiem zwierzęcym – to naprawdę bardzo ważne aby nie doprowadzić w tym okresie do jakichkolwiek niedoborów bo będą one miały wpływ na dalszy rozwój i odporność naszego psa w dorosłym życiu. Karma dla yorka w wieku szczenięcym musi być podawana w niewielkich ilościach ale za to 4-5 razy dziennie.

Karmienie dorosłego yorka

Pies

Dorosłemu przedstawicielowi dumnej rasy yorkshire terrier możemy podawać zarówno karmę suchą i mokrą
, lub wybrać dietę gotowaną czy BARF. Pokarm dla yorków , które są dorosłe podajemy dwa razy dziennie – chyba że cierpią na choroby układu pokarmowego wtedy stosujemy zasadę małe porcje ale częściej. Ze względu na , że York ma niewielkie wymiary bardzo ważna jest ilość spożywanych kalorii gdyż  nawet ich niewielki nadmiar w diecie może szybko doprowadzić do otyłości naszego psa.

Yorki Pielęgnacja i żywienie

Yorki to psy o długiej okrywie włosowej. Aby ich sierść wyglądała perfekcyjnie oraz była zdrowa i mocna , prócz dobrze dobranej pielęgnacji sierści powinniśmy postawić na wysokiej jakości pożywienie.

Karmy dla yorków powinny posiadać wysoką zawartość łatwostrawnego białka oraz odpowiednią dawkę zdrowych tłuszczów zwierzęcych. To właśnie te składniki mają istotny wpływ na budulec włosa oraz kondycję skóry.

Najlepsze karmy dla yorków 

Zbilansowane żywienie ma istotny wpływ na zdrowie i długie życie naszego kochanego pupila. Dobrze dobrana karma dla yorka  musi być odpowiednio zbilansowana oraz składniki użyte do jej produkcji powinny być jak najlepszej jakości. Prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na rozwój każdego psa w wieku szczenięcym.  Żywienie psa yorka nie musi opierać się na karmie suchej, może to być karma mokra lub dieta gotowane czy barf z dodatkiem odpowiednich suplementów. Ważne, abyśmy pokryli dzienną dawkę zapotrzebowania kalorycznego naszego pupila.

Część informacji z dzisiejszego artykułu pochodzi z podręcznika „Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” autorzy: M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska.