Wielu właścicieli psów przygotowuje lub chciałoby przygotowywać domowe jedzenia dla psa. Nic w tym dziwnego, bo zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie organizmu i dobre samopoczucie. Gotowane jedzenie dla psa ma wiele zalet: jest mniej przetworzone, lekkostrawne, nie zawiera konserwantów czy sztucznych barwników i jest jedną z lepszych metod karmienia – w szczególności, gdy nasz pies ma alergię pokarmową. Dzięki temu, że sami przygotowujemy posiłki, mamy wpływ na to, co znajduje się w misce naszego psa i możemy wyeliminować, niepożądane produkty. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się co gotować psu? Oraz jak skomponować posiłek dla psa, aby był pełnowartościowy.

 

Spis treści

  1. Domowe jedzenia dla psa – co kryje się pod tym pojęciem?
  2. Gotowanie dla psa – jak powinien wyglądać posiłek?
  3. Czego nie gotować psu?
  4. Co gotować psu? – zdrowe przepisy kulinarne
  5. Podsumowanie

Domowe jedzenia dla psa – co kryje się pod tym pojęciem?

Domowe żywienia psa to alternatywa dla karmy mokrej dla psa lub karmy suchej. Pisząc domowe jedzenie dla psa, mamy na myśli – dietę opracowaną przez weterynarza lub dietetyka zwierzęcego. Domowe jedzenie dla psa to nie są absolutnie resztki z obiadu. Posiłki przygotowywane w domu muszą zawierać odpowiednie proporcje mięsa, podrobów oraz warzyw i owoców. Ponadto prawidłowo skomponowane pożywienie zawierają także suplementy dla psa, które uzupełniają ewentualne niedobory w diecie. Suplementy diety są niezbędne, aby domowe jedzenie dla psa było zbilansowane i pełnowartościowe!

 

Gotowanie dla psa – jak powinien wyglądać posiłek?

Domowe żywienie psa musi być pełnowartościowe i zaspokajać zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Aby skomponować zdrowe jedzenie dla psa, najpierw musimy wyliczyć zapotrzebowanie organizmu naszego psa na kalorie. Jest to niezbędny krok, abyśmy mogli przejść dalej. O tym, jak dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie w oparciu o wiek, wagę czy nawet aktywność fizyczną przeczytasz w naszym poprzednim artykule ,,Ile powinien jeść pies?. Jeśli wiemy już, ile kalorii dziennie powinien zjadać pies, to musimy dowiedzieć się, jakie suplementy dla psa są konieczne oraz dobrać dawki. Zarówno domowe jedzenie dla szczeniaka, jak i domowe jedzenie dla psa dorosłego musi zawierać odpowiednie proporcje. Zazwyczaj podaje się posiłki do 5% masy ciała psa. A więc dla psa , który waży 7 kg, podajemy około 350 g gotowanego jedzenia dziennie. 350g uznajemy jako 100% zapotrzebowania – to zapotrzebowanie dzielimy na poszczególne części. Ale co gotować psu, aby posiłek był zbilansowany?

Domowe jedzenie dla psa musi zawierać:

Mięso
Mięso jest najlepszym źródłem białek i tłuszczy. Zaś zarówno białka, jak i tłuszcze są podstawowymi składnikami , które muszą znajdować się w psiej misce. Aby posiłek dla psa był pełnowartościowy, to powinniśmy, zapewnić różne gatunki mięsa. Nie wybieramy mięsa, tylko chudego – tu także musi być różnorodność, a więc tłustsze i mnie tłuste kawałki.

Podroby

Podroby w diecie psów stanowią ok. 20%. Są bardzo niezbędne, jeśli chcemy podać zdrowe jedzenie dla psa. Podroby są bogate w minerały i witaminy. Tu także stosujemy zasadę różnorodności. W posiłku nie może z pewnością zabraknąć wątroby, która jest bogata w witaminy A, D,E, K i witaminy z grupy B. W psiej misce wątroba to ważne źródło witaminy A, która musi mieć odpowiedni poziom w organizmie. Zazwyczaj wątroba stanowi 5%. Do skomponowania posiłku możemy także użyć serca, płuca czy żołądków.

Tłuszcze

Nie tylko białka, ale także tłuszcze są niezbędne w diecie psa. Tłuszcze stanowią smakowite źródło energii i odpowiadają za prawidłowe wchłanianie się niektórych witamin , które są w tłuszczach rozpuszczalne (A,E,D oraz K). Gotowane jedzenie dla psa musi zawierać tłuszcze zwierzęce, a nie roślinne, gdyż te nie są kompletne dla psa.

Warzywa i owoce

Mimo że warzywa i owoce nie są konieczne w diecie, to jeśli pies je lubi warto urozmaicić posiłek. Spora grupa psów ma lepsze samopoczucie po spożyciu posiłków z komponentem owocowo- warzywnym. Jeśli podajemy psu warzywa i owoce to powinny być one w formie zmiksowanej papki, aby zwiększyć przyswajalność i strawność.

Suplementy diety

Podstawowym suplementem diety gotowanej dla psa jest wapń! Jest on niezbędny, gdyż zastępuje kości , które są konieczne w surowej diecie BARF. Wapń zrównoważa fosfor , który zawiera mięso. Resztę suplementów dobieramy pod potrzeby konkretnego psa. Nie ma jednej , uniwersalnej listy suplementów, ale podstawa to: drożdże browarnicze (są źródłem witamin z grupy B), algi morskie ( jako źródło jodu), olej z łososia lub kryla ( jako źródło kwasów omega 3 i 6), tran ( witamina d) oraz tauryna. Prawidłowo dobrane suplementy diety dbają o kondycję organizmu , samopoczucie a w niektórych przypadkach nawet leczą różne dolegliwości chorobowe.

 

Czego nie gotować psu?

Wiemy już, jak powinniśmy przygotować domowe jedzenie dla psa. Warto dowiedzieć się jednak czego nie gotować psu i kategorycznie nie podawać. Pierwszym, ale nie oczywistym przykładem będą kości – nigdy nie podawaj psu kości podanych obróbce termicznej! Przez gotowanie czy pieczenie kość zaczyna być krucha i podczas gryzienia rozpada się na ostre kawałki , które mogą wbić się w jelita i doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do zgonu.

Nie podajemy także żadnych wędlin, doprawionych potraw, zup , czosnku, cebuli czy winogron. Należy pamiętać , że gotowane jedzenie dla psa to nie resztki z obiadu.

 

Co gotować psu? – zdrowe przepisy kulinarne

Jeśli zastanawiasz się co gotować psu to spieszymy z inspiracjami ?

Kaczka z buraczkami dla psa

Do przepisu potrzebujemy:

-500g kaczki, najlepiej piersi ze skórą

-100g kaczych serduszek

-65g kaczej wątróbki

-70g ugotowanych i zblendowanych buraczków

- około 200-300 ml wody z gotowania mięcha

 

Suplementy:

-1,5g tranu z dorsza np. Holista Cod Liver

-2g drożdży browarniczych np. Pokusa drożdże browarnicze

- 5g mączki ze skorupek jaj lub węglan wapnia

-0,5g tauryny

- 1g algi morskie

-1,5g niejodowanej soli himalajskiej

Mięso i podroby kroimy na kawałeczki, jakie lubi psiak. Gotujemy w czystej wodzie przez około 20 min. Buraczki gotujemy i blendujemy. Suplementy mieszamy w wodzie po gotowaniu. Mieszamy wszystko razem , dzielimy na kilka porcji i życzymy pupilowi smacznego ?

 

Wieprzowina z indykiem i batatami lub dynią

Do przepisu potrzebujemy:

-100g karkówki wieprzowej

-280g łopatki wieprzowej

-100g serduszek indyczych

-25g wątróbki indyczej

-200g ugotowanych i zblendowanych batatów lub dyni

-100-150ml wody z ugotowanego mięsa

 

Suplementy:

-0,5 g tranu z dorsza np. Holista Cod Liver

-2g drożdży browarniczych np. Pokusa drożdże browarnicze

-3g mączki ze skorupek jaj lub węglan wapnia

-0,5g alg morskich

-0,5g tauryny

-1g niejodowanej soli morskiej

Mięso i podroby kroimy na kawałki akceptowalne przez psa i gotujemy. Bataty lub dynie także gotujemy, a następnie blendujemy. Suplementy mieszamy w wodzie po gotowaniu mięsa. Mieszamy wszystko razem i dzielimy na kilka porcji. Następnie podajemy psiakowi i smacznego ?

 

Podsumowanie

Gotowanie dla psa wydaje się nie łatwe, ale warto je wprowadzić, ponieważ ma korzyści zdrowotne dla organizmu. Podstawą jest jednak odpowiednia suplementacja. Jeśli nie czujesz się na siłach w komponowaniu posiłków i wyliczeniu zapotrzebowania to udaj się do dietetyka dla psa. Pamiętaj , że resztki z obiadu nie nadają się na żadne domowe jedzenie dla psa. Jeśli zaś myślisz, aby przyrządzić domowe jedzenie dla szczeniaka, to koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym, ponieważ rozwijający się organizm psiego dziecka jest bardziej wrażliwy na wszelkie niedobory i nadmiar witamin i minerałów.
Przepis na domowe jedzeni dla psa pochodzi z książki Agnieszki Cholewiak-Góralczyk pt. ,,Psie Smaki - o zbilansowanej diecie dla psów, którą polecamy serdecznie Wszystkim właścicielom psów!