Większość ludzi uwielbia słodycze i nic w tym dziwnego! Cukier zawarty w słodyczach wpływa na nasze samopoczucie – poprzez jego spożycie zwiększa się na chwilę poziom serotoniny w organizmie. Serotonina powszechnie nazywana jest hormonem szczęścia – ma pozytywny wpływ na samopoczucie, może także zredukować nasze lęki i niepokój. Wielu właścicieli zastanawia się, czy pies może jeść słodycze? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj jaki wpływ na zdrowie, mają słodycze dla psa.

Spis treści

 1. Cukier jest niezdrowy dla psa
 2. Czy pies może jeść słodycze? Czekolada nie dla psa!
 3. Ksylitol jest śmiertelnie niebezpieczny dla psa
 4. Słodycze dla psa – co można podawać?

 

Cukier jest niezdrowy dla psa

Pewnie nie raz, wielu z nas zastanawiało się, czy ulec błagalnemu wzrokowi swojego psa – gdy zajadamy się pysznymi ciastkami. Być może znaczna część z nas podzieliła się słodyczami i podała je psu? Zazwyczaj takie działania wynikają z wielkiej miłości do naszego pupila, ale czy takie działanie jest rozsądne? Zdecydowanie nie! Spożywanie cukru przez psy ma szkodliwy wpływ na ich zdrowie. Organizm psa nie trawi cukrów tak dobrze, jak organizm ludzki. Układ pokarmowy psa jest znacznie krótszy od tego u ludzi i całkiem na innych odcinkach tego układu zachodzi trawienie poszczególnych składników odżywczych. Podstawowe składniki pokarmowe w diecie to węglowodany, białka i tłuszcze, które dostarczają energii i są niezbędne do wzrostu i budowy komórek ciała. Zarówno ludzie, jak i psy mają odmienne potrzeby na te podstawowe składniki. U człowieka przy zbilansowanej diecie energia pozyskiwana z węglowodanów powinna wynosić około 60%, z tłuszczy 25-30% a z białek 10-15%. U psa te proporcje są odmienne, ponieważ ok. 60% pozyskiwanej energii powinno pochodzić z tłuszczu, 30% z białka a najmniej, czyli ok. 7-10% z węglowodanów. Z tych informacji widać wyraźnie, że słodycze dla psa są niewskazane.

 

Szkodliwość słodyczy na organizm psa jest znacząca. Tak samo, jak u ludzi tak i u psów cukier powoduje uzależnienie. Regularne spożywanie nawet niewielkiej ilości słodyczy wpływa negatywnie na organizm psa. Słodycze dla psa mogą powodować otyłość, cukrzycę oraz choroby serca! Warto też mieć na uwadze, że słodycze są przeznaczone do spożywania przez ludzi, a nie przez zwierzęta. Ogrom dodatków, jakie zawierają słodycze w swoim składzie mogą być bardzo szkodliwe dla psa.

Czy pies może jeść słodycze? Czekolada nie dla psa!

Większość ludzi kocha czekoladę, jednak w diecie psa nie ma na nią miejsca. Czekolada jest śmiertelnie niebezpieczna dla psa. Dlaczego ? Ponieważ głównym składnikiem w czekoladzie jest teobromina, która dla każdego psa jest toksyczna! My ludzie nie mamy problemu z jej trawieniem, ale psi organizm totalnie nie trawi tego składniku. Dla psa czekolada jest trująca i w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Co zrobić, gdy nasz pies zje czekoladę? Reakcja powinna być natychmiastowa i szybka. Jak tylko zauważymy, że pies zjadł czekoladę, kontaktujemy się z lekarzem weterynarii. Specjalista zbada naszego psa i stwierdzi czy doszło do zatrucia. Jakie są objawy zatrucia u psa, po zjedzeniu czekolady ? Wymioty, biegunka a w niektórych przypadkach nawet omdlenia i nieregularne bicie serca. Szkodliwość słodyczy na psi organizm jest naprawdę spora. Nie tylko czekolada jest nie zdrowa, ale także inne słodycze dla psa. W diecie psa nie ma miejsca na ciasteczka , cukierki, a także wszystkie ciasta (większość z nich zawiera proszek do pieczenia , który dla psiego organizmu jest także szkodliwy). Można by wiec pomyśleć, ze skoro cukier jest dla psa szkodliwy, to lepszym wyjściem będzie podanie psu „zdrowych” słodyczy bez cukru. Absolutnie nie. Najczęściej takie produkty zamiast cukru zawierają słodziki, które dla organizmu psa najczęściej także są trujące.

piesek

Ksylitol jest śmiertelnie niebezpieczny dla psa

Mimo że po ksylitol sięgają często osoby na diecie – w psiej diecie nie ma na niego miejsca!. Ksylitol dla organizmu psa jest tak samo toksyczny, jak czekolada już jego niewielka ilość może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Dlaczego ksylitol jest niebezpieczny dla psów?

Glukoza to końcowy produkt trawienia wszystkich węglowodanów. Jest to cukier prosty z grupy cukrów aldehydowych. Składa się z atomów tlenu, węgla i wodoru, i dla znacznej większości organizmów żywych jest głównym źródłem energii. Glukoza krąży po organizmie i wraz z insuliną przedostaje się do komórek, po czym zostaje spalona. Cukier ten jest niezbędny do prawidłowego działania mózgu. Wpływ na regulowanie cukru w organizmie ma insulina uwalniana przez trzustkę. Gdy człowiek spożyje ksylitol, to nie zachodzi proces uwalniania insuliny, ale u psa jest odwrotnie.

Kiedy pies zje ksylitol, insulina od razu zaczyna przenikać do krwioobiegu, co powoduje gwałtowny spadek cukru we krwi. Taki proces nazywany hipoglikemią – zbyt niski poziom cukru we krwi jest bezpośrednim zagrożeniem życia Twojego psa! Dlatego przenigdy nie podawaj pupilowi produktów z ksylitolem!

Słodycze dla psa – co można podawać?

Wiesz już, jaka jest szkodliwość słodyczy i ich wpływ na organizm psa. Nie warto więc ich podawać – możesz wierzyć lub nie ale psu nie będzie przykro, jeśli nie dostanie batonika czy ciasteczka z czekoladą. Jeśli chcesz sprawić swojemu pupilowi przyjemność, podaj mu zdrowe przekąski i przysmaki dla psa. Jest to bezpieczna forma nagradzania , która nie ma negatywnych skutków na organizm czworonoga. Jeśli zaś chcesz przemycić do diety psa „zdrowe słodycze dla psa”, to warto postawić na owoce i warzywa.

Poznaj nasze propozycje na owocowo – warzywne przekąski dla psa!

Pieczone jabłka z żurawiną

Jest to świetne danie dla wszystkich psów , które kochają owoce. Jabłka są bardzo zdrowe dla układu pokarmowego zaś dodatek żurawiny zadba o układ moczowy pupila.

Aby przygotować psu tą przekąskę będziesz potrzebować:

- jabłko

- garstkę żurawiny (ok. 30 g)

- piekarnik

 1. Umyj jabłko i obierz ze skórki. Następnie podziel je na ćwiartki i usuń gniazdo z pestkami
 2. Ćwiartki wypełnij żurawiną
 3. Umieść gotowe, nadziane ćwiartki jabłka w piekarniku (można użyć do tego naczynia żaroodpornego) i piecz przez około 20 min w 180 stopniach.

Poczekaj, aż wystygnie, a następnie podaj psu ?

Musy owocowo-warzywne

Dobrym pomysłem będzie stworzenie zdrowego musu dla psa.

 1. Wybieramy warzywa owoce, jakie chcemy. Od siebie polecamy dynię lub batata oraz dodajemy ulubiony owoc naszego pupila
 2. Myjemy warzywa i owoce oraz obieramy je ze skórek. Gotujemy przez około 20 min.
 3. Odcedzamy ugotowaną mieszankę. Czekamy aż ostygnie.
 4. Teraz pora na naczynie, w którym podamy nasz mus! Możemy zdecydować się na Kong dla psa, ale dobrym wyborem będzie także wybór odpowiedniej maty do lizania dla psa .

W przypadku Kong musimy rozgnieść ugotowane warzywa i owoce i umieścić je w środku zabawki. Jeśli wybraliśmy matę do lizania to warzywa możemy rozgnieść widelcem od razu na macie.

Jeśli chcemy przygotować zdrowe przekąski dla psa, to tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy na przykład ususzyć ulubione owoce lub warzywa w suszarce do grzybów.

Jeśli zaś nie masz ochoty na przygotowywanie zamienników słodyczy dla psa, to na szczęście na rynku występuje coraz większy wybór zdrowych, gotowych przysmaków dla psa opartych o mięso oraz owoce i warzywa.

Przepis na pieczone jabłko z żurawiną pochodzi z książki Agnieszki Cholewiak-Góralczyk pt. ,,Psie Smaki - o zbilansowanej diecie dla psów, którą polecamy serdecznie Wszystkim właścicielom psów!