Nie każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że każdy pokarm, który spożywa nasz pupil, może go po jakimś czasie uczulić. Oczywiście nie jest to żaden pewnik, ale powinniśmy dopuszczać taką myśl. Wbrew pozorom alergie pokarmowe oraz nietolerancje pokarmowe nie są rzadkością, a nawet możemy śmiało stwierdzić, że coraz więcej psów doświadcza w jakimś stopniu alergii lub nietolerancji pokarmowej. Tylko prawidłowe rozpoznanie oraz odpowiednio dobrana dieta wykluczająca alergeny to klucz do sukcesu i uniknięcie często poważnych objawów alergii. Poniżej przedstawimy kilka podpowiedzi, jak pies z alergią powinien się żywić.

Pies z alergią pokarmową – przyczyny

,,Alergia pokarmowa pod względem częstości występowania jest drugą lub trzecią chorobą skóry wywołaną nadwrażliwością (około 23% przypadków nie sezonowych chorób alergicznych u psów i niecałe 6% u kotów). W przypadku naszego kraju częstotliwość występowania alergii pokarmowej oceniana jest na 19,6% przypadków dermatologicznych u psów i 31,1% chorób skóry u kotów.”

dr hab. Marcin Szczepanik

Alergia pokarmowa to negatywna reakcja organizmu na dany pokarm, o podłożu immunologicznym. Mechanizmy immunologiczne odpowiedzialne za jej rozwój to nadwrażliwość typu natychmiastowego i nadwrażliwość opóźniona. A więc, jeśli zastanawiasz się, dlaczego to właśnie Twój pupil doświadcza takiej dolegliwości, to po prostu dlatego, że jego układ odpornościowy nie działa tak jak trzeba i reaguje negatywnie na coś, co teoretycznie nie jest dla niego niebezpieczne. W tym wypadku jest to dane białko w diecie. Niekiedy diagnozowanie psa chorego na alergię trwa sporo czasu, ale to właśnie dlatego, że u psa może wystąpić nadwrażliwość opóźniona czyli w skrócie objawy alergii mogą wystąpić nawet po 14 dniach od spożycia danego alergenu.

Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa?

Pies z alergią pokarmową po spożyciu posiłków, w których znajduje się dany alergen, może doświadczać różnych dolegliwości. Objawy alergii pokarmowej mogą być o różnym stopniu nasilenia. Najczęściej występującym objawem jest świąd, jeśli więc zauważysz nieustające przez długi czas drapanie się Twojego psa - mocno prawdopodobne, że to alergia. Bardzo często świąd zwiększa się po spożytym posiłku. Oczywiście nieustający przez dłuższy czas świąd doprowadza w końcu do wyłysień i stanów zapalnych spowodowanych intensywnym drapaniem się. Co więcej, pies może także wylizywać dane części ciała jak np. przestrzenie międzypalcowe, czy ocierać się o meble i to także może wskazywać na alergię.

Inne objawy, jakie mogą wystąpić przy alergii, to:

  • tzw. wrażliwy brzuch a więc biegunki i mało zbite kupy,
  • kichanie i katar,
  • zacieki na powiekach,
  • stany zapalne uszu, nadmiar woskowiny w uszach, nieładny zapach,
  • bulgotanie w brzuchu,
  • mlaskanie, częste przełykanie śliny (może to świadczyć o zgadze czy refluksie),
  • wymioty, ulewania,
  • problemy skórne, łupież lub hotspoty (pojedyncze stany zapalne skóry, które ciężko się goją).

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, uczulić się na dany składnik pies może na każdym etapie życia, ale najczęściej alergia ujawnia się u młodych psów. Karma dla psa z alergią pokarmową to najlepsze rozwiązanie.

Czym karmić psa z alergią pokarmową?

Pies z alergią pokarmową to nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o żywienie. W przypadku alergii pokarmowej jedyne skuteczne rozwiązanie to całkowite wykluczenie alergenu z diety. Karma dla psa alergika musi być monobiałkowa. Co więcej, ścisłe trzymanie się zaleceń żywieniowych ustalonych uprzednio z weterynarzem i/lub dietetykiem zwierzęcym pozwoli zaobserwować, czy nasz pies faktycznie ma alergię na dane białko czy jednak objawy, które u niego występują są skutkiem innych schorzeń. Kluczem do sukcesu przy alergii pokarmowej jest 100 procentowe trzymanie się wcześniej ustalonych wytycznych.

Leczenie alergii i dobranie odpowiedniej diety dla psa z alergią pokarmową to długi i żmudny proces. Aby dobrać odpowiednie białko dla psa i mieć pewność, że go nie uczula, stosuje się dietę eliminacyjną. Polega ona na wyborze jednego białka, którym będziemy karmić naszego psa przez kilka tygodni. Po tym czasie dokonuje się oceny wyników poprzez obserwację stanu zdrowia i samopoczucia naszego pupila. Mówiąc prościej, oceniamy wraz z lekarzem weterynarii czy pies na danym rodzaje mięsa miał jakieś objawy, które mogłyby wskazywać na alergię i złe samopoczucie.

Gdy już mamy kilka rodzajów białka, które są bezpieczne, możemy zastosować próbę prowokacyjną, która polega na podaniu psu potencjalnego alergenu (zazwyczaj podaje się coś, czego pies nigdy nie jadł). Jeśli na przykład chcemy sprawdzić czy pies może jeść jagnięcinę albo bataty (które swoją drogą często są dodatkiem w karmie suchej), podajemy psu dany składnik - lekarze zalecają aby była to wielkość łyżeczki przez tydzień co drugi dzień, a następnie przez tydzień codziennie. Taki sposób pozwala mieć kontrolę oraz pozwala dostrzec, czy dane pożywienie wywołuje jakieś objawy. Oczywiście prowokację przeprowadza się, gdy pies jest od dłuższego czasu na diecie, która go nie uczula. Jego organizm jest wówczas wyciszony i wolny od dolegliwości typowych dla alergii. Inaczej ciężko byłoby dostrzec czy pupil reaguje alergicznie na swoją codzienna dietę, czy na dodatek który mu podaliśmy. Generalnie założenie jest takie, aby nie wprowadzać kilku produktów naraz. Niezależnie czy zdecydujemy się na gotowanie naszemu psu, na karmę mokrą czy suchą to karma dla psa alergika powinna być karmą monobiałkową a więc posiadać jedno źródło białka. Przy dwóch nie mamy już pewności co uczula psa.

Karmy dla psów z alergią pokarmową

Kiedy pacjentem weterynarza jest pies z alergią pokarmową, lekarz zaleci wprowadzenie do diety psa źródeł białka z którymi pies nie miał wcześniej styczności. Właściciel będzie musiał zakupić karmy dla psów z alergią pokarmową. Może to być zarówno karma mokra monobiałkowa dla psa lub hipoalergiczny pokarm dla psów najczęściej w formie karmy suchej. Co oznacza sformułowanie hipoalergiczny? Czyli taki, który nie uczula. A więc może się zdarzyć tak, że nasz pies z alergią pokarmową na indyka będzie zdrowy i wolny od alergii na karmie hipoalergicznej gdzie indyk występuje w składzie. Jak to działa? Karma hipoalergiczna jest hydrolizowana, a więc białko mięsne jest rozbite na takie małe cząsteczki, że organizm psa nie wykrywa ich jako intruza – tak więc brak odpowiedzi układu immunologicznego i brak przykrych dolegliwości.

Jeśli wasz pupil to pies z alergią pokarmową, musicie bezwzględnie wybierać hipoalergiczny pokarm dla psów i żywić pupila monobiałkowo. O ile nie ma problemu przy karmie mokrej i karmie suchej, o tyle często właściciele zapominają o tym, że chorego pupila nie dokarmiamy niczym z wątpliwym składem! Chodzi tu głownie o smaczki, bo jest to często pomijany temat a bardzo ważny. Smaczki także muszą być hipoalergiczne i monobiałkowe. Wybieraj więc naturalne najlepiej suszone smaczki gdzie skład jest ograniczony do 1-2 składników. Ze swojego doświadczenia możemy polecić przysmaki dla psa MILORD. Produkty te mieszczą się w wytycznych, o których wspomnieliśmy. Wybór smaków jest bardzo szeroki. Największą popularnością cieszą się ciastka dla psa królik z bananem MILORD 100g. Królik to jedno z najczęściej wybieranych białek, od których zaczyna się eliminacje. Nic w tym dziwnego! Mięso królicze posiada bardzo cenione właściwości. Głównie chodzi tu o wysoką, o ile nie najwyższą ze wszystkich mięs, przyswajalność białka bliską 90%. Jego struktura aminokwasowa jest bardzo korzystna. Ponadto, na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mięso jest lekkostrawne i posiada minimalną zawartość tłuszczu oraz cholesterolu, oraz wysoka zawartość witamin, szczególnie tych z grupy B, i minerałów, takich jak potas, magnez, wapń, kwas foliowy, kwas pantotenowy.

Alergia pokarmowa u psa to zmora właściciela

Karmy dla psów z alergią pokarmową oraz sposób karmienia psa z alergią pokarmową to bardzo rozległy i złożony temat, który potrafi sprawić wiele kłopotów nam właścicielom. Niestety przy takiej dolegliwości nie ma drogi na skróty i tak jak wspominaliśmy - tylko odpowiednie żywienie gwarantuje sukces. Można zdecydować się na testy alergii pokarmowej i na ich podstawie zacząć układać plan od jakiego mięsa zaczynamy dietę eliminacyjną. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wyniki testów nie są miarodajne w 100%, ponieważ wyniki pozytywne nie gwarantują że faktycznie pies ma alergie na dane mięso. Wyniki negatywne natomiast mogą podpowiedzieć, które mięso jest na pewno bezpieczne i od którego powinniśmy zaczynać żywienie monobiałkowe. Na szczęście karmy dla psów z alergią pokarmową przestają być czymś rzadkim na rynku i trudnym do zdobycia. Niezależnie jaki sposób żywienia wybierzemy dla naszego pupila kierujmy się zawsze krótkim, monobiałkowym składem i bądźmy cierpliwi. Pamiętajmy - zdrowy pies to szczęśliwy właściciel!