Dostęp do świeżej wody jest kluczowy dla utrzymania zdrowia psa. Brak odpowiedniej ilości płynów może skutkować poważnymi i nieodwracalnymi uszkodzeniami organizmu czworonoga. Czasami jednak zauważamy, że nasz pies omija swoją miskę z wodą. Przyczyny tego zachowania mogą być różne, ale co ważniejsze, istnieją skuteczne metody, aby zachęcić naszego pupila do zwiększenia spożycia wody. Zrozumienie, dlaczego nasz pies może mieć opory przed piciem wody, jest pierwszym krokiem do zapewnienia mu odpowiedniej ilości płynów niezbędnych do zdrowego funkcjonowania.

Spis treści

 1. Rola wody w życiu psów i jej źródła
 2. Co wpływa na wielkość zapotrzebowania psa na płyny?
 3. Skuteczne metody  zachęcenia psa do picia wody

Rola wody w życiu psów i jej źródła

Woda jest uznawana za najistotniejszy składnik diety każdego psa, ponieważ stanowi około 70% beztłuszczowej masy ich ciała. Odgrywa kluczową rolę w wielu procesach życiowych, w tym w reakcjach metabolicznych, transporcie składników odżywczych i odpadów, a także w trawieniu i absorpcji pokarmu. Jest nieodzowna do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała i zapewnienia równowagi wewnętrznej organizmu.

Pies pozyskuje wodę z trzech głównych źródeł: jedzenia, picia oraz jako produkt uboczny metabolizmu, znany jako woda metaboliczna, która powstaje w wyniku utleniania składników odżywczych, głównie tłuszczów. Chociaż ta ostatnia dostarcza tylko 5-10% całkowitego zapotrzebowania na wodę, jej rola jest nie do przecenienia, zwłaszcza w kontekście bilansu wodnego w organizmie psa.

Organizm psa eliminuje wodę na cztery sposoby: poprzez mocz, kał, oddychanie (w postaci ziajania) oraz pot, który jest wydzielany przez gruczoły znajdujące się na opuszkach łap. Podczas codziennych aktywności najważniejsze są eliminacje przez mocz i kał, natomiast ziajanie i pocenie się nabierają znaczenia w ekstremalnych warunkach, takich jak upał czy stres.

Jest niezwykle ważne, by właściciele psów byli świadomi tej fundamentalnej roli wody w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji swoich czworonożnych przyjaciół, oraz aby zapewniali im stały dostęp do świeżej i czystej wody, szczególnie w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego czy podczas gorących dni.


Co wpływa na wielkość zapotrzebowania psa na płyny?

Zapotrzebowanie psa na wodę jest zmienną, zależną od wielu czynników, które wpływają na jego zdrowie i samopoczucie. Ilość potrzebnej wody może się różnić w zależności od takich aspektów jak temperatura otoczenia, poziom aktywności fizycznej, rodzaj spożywanego pokarmu, stan fizjologiczny oraz aktualny stan zdrowia psa.

W upalne dni psy tracą znaczne ilości wody przez dyszenie, co jest ich naturalnym sposobem na obniżenie temperatury ciała. W takich warunkach, zapotrzebowanie na wodę znacząco rośnie, aby uniknąć odwodnienia i przegrzania. Podobnie, psy, które są bardzo aktywne fizycznie, przez wzmożony wysiłek tracą więcej wody i dlatego muszą więcej pić, by utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Rodzaj diety również ma istotny wpływ na ilość konsumowanej wody. Psy karmione mokrą karmą, która zawiera dużo wody, będą pić mniej niż te, które jedzą suchą karmę o niskiej zawartości wody. W związku z tym, właściciele psów karmionych suchą karmą powinni zwracać szczególną uwagę na dostęp do świeżej wody, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie zwierzęcia.

Stan fizjologiczny psa, jak ciąża czy laktacja u samic, również zwiększa zapotrzebowanie na wodę, ponieważ organizm potrzebuje dodatkowych zasobów do produkcji mleka. Na ilość spożywanej wody wpływa także stan zdrowia psa. W przypadkach chorób prowadzących do zwiększonej utraty wody, jak biegunki, wymioty, choroby nerek, cukrzyca czy zaburzenia endokrynologiczne, zwierzę może wykazywać zwiększone pragnienie.

Zrozumienie i monitorowanie tych czynników jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Zapewnienie stałego dostępu do świeżej i czystej wody jest podstawowym obowiązkiem każdego właściciela psa, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednie nawodnienie niezbędne do zachowania zdrowia i witalności.

Oznaki odwodnienia u psa

Rozpoznanie odwodnienia u psa wymaga obserwacji i znajomości pewnych charakterystycznych objawów. Skutki niedoboru wody dla psa mogą być poważne, wpływając na wiele układów jego organizmu. Już utrata 5% wody może być niebezpieczna, a ubytek 10% wody zagraża życiu zwierzęcia, prowadząc do ograniczenia przepływu krwi i naruszenia równowagi elektrolitowej.

Odwodnienie może nie być od razu oczywiste. W początkowej fazie pies może wydawać się zmęczony, mieć problemy z poruszaniem się, dyszeć intensywnie i wykazywać niechęć do aktywności. Charakterystycznymi objawami są również zapadnięte oczy i suchy nos. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą wystąpić tachykardia i drżenia mięśni.

Aby stwierdzić odwodnienie, należy sprawdzić stan błon śluzowych psa. Zdrowe dziąsła są różowe i wilgotne, podczas gdy w przypadku odwodnienia stają się suche i lepkie, a ślina kleista. Test na elastyczność skóry, polegający na chwyceniu i uniesieniu fałdu skóry na karku, może również wskazywać na odwodnienie – jeśli skóra powraca do swojego pierwotnego kształtu wolno, jest to znak, że zwierzę może być odwodnione.

Jeśli zauważysz, że twój pies nie pije wody przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja z weterynarzem, ponieważ długotrwały brak dostępu do wody jest niebezpieczny dla zdrowia psa. Podobnie, nadmierna konsumpcja wody (powyżej 150 ml/kg masy ciała dziennie) może być oznaką problemów zdrowotnych i również wymaga wizyty u specjalisty.

Znajomość tych objawów i wczesne rozpoznanie odwodnienia są kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia twojego psa. Regularne monitorowanie ilości spożywanej wody i zachowanie psa pozwoli na szybką reakcję w przypadku niepokojących symptomów.

Jakie mogą być powody, kiedy pies odmawia picia?

Psy zazwyczaj intuicyjnie regulują ilość spożywanej wody, aby dostosować ją do swoich bieżących potrzeb. Niemniej jednak czasami możemy zauważyć, że nasz pies pije mniej niż zwykle. Istnieje wiele przyczyn, dla których może się tak dziać.

 • Warunki środowiskowe i dieta: Jeżeli Twój pies jest karmiony wilgotną karmą, jego zapotrzebowanie na dodatkową wodę może być minimalne, ponieważ taka karma dostarcza mu dużo płynów. Dieta uboga w sól i białko również zmniejsza potrzebę picia wody. Podczas chłodniejszych dni, szczególnie gdy pies prowadzi spokojniejszy tryb życia, może również spożywać mniej wody.
 • Dostęp do wody: Pies przebywający na zewnątrz, w ogrodzie, może mieć dostęp do alternatywnych źródeł wody, jak kałuże, co sprawia, że nie korzysta tak często ze swojej miski.
 • Jakość wody: Jeśli zauważysz, że Twój pies nagle zaczął pić mniej wody, warto sprawdzić, czy podana mu woda jest czysta i świeża. Zanieczyszczenia, nieprzyjemny zapach lub smak, a nawet niewłaściwa temperatura wody mogą sprawić, że pies będzie ją omijał.
 • Problemy zdrowotne: Choroby, szczególnie te związane z jamą ustną, przewodem pokarmowym, układem moczowym lub inne stany wywołujące ból i dyskomfort, mogą wpływać na zmniejszone spożycie wody. Problemy z poruszaniem się również mogą utrudniać dostęp do miski.
 • Stres i zmiany w otoczeniu: Silny stres, zmiany w otoczeniu, nowi domownicy lub inne zwierzęta mogą wpłynąć na zmniejszenie ilości spożywanej wody. Stres może także prowadzić do depresji, co również odbija się na apetycie i pragnieniu.
 • Roztargnienie: Szczenięta i niektóre dorosłe psy mogą być tak pochłonięte zabawą lub innymi czynnościami, że zapominają o piciu wody. U starszych psów brak zainteresowania wodą może być również sygnałem problemów poznawczych.

Jeśli zauważysz, że Twój pies pije mniej wody niż zwykle, ważne jest, aby obserwować go uważnie i w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem. Wcześnie zdiagnozowane problemy zdrowotne lub zmiany w zachowaniu są łatwiejsze do adresowania i mogą znacząco wpłynąć na jakość życia Twojego pupila.

Jaka woda jest najlepsza dla psa?

Woda stanowi niezbędny element diety każdego psa, dlatego ważne jest, aby zapewnić mu dostęp do wody najlepszej jakości. Idealna woda dla psa to taka, która jest świeża i czysta, nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, obcych zapachów ani smaków. Zazwyczaj najlepszym wyborem będzie dobrej jakości woda z kranu. Jeśli masz wątpliwości co do jej jakości, możesz zastosować dodatkowe metody oczyszczania, takie jak filtracja lub gotowanie, które pomogą usunąć potencjalne zanieczyszczenia.

Woda źródlana o niskiej mineralizacji również jest odpowiednia dla psów, jednak należy unikać podawania im wody wysokozmineralizowanej czy gazowanej. Takie rodzaje wody mogą powodować niepożądane skutki, w tym problemy z przewodem pokarmowym lub układem moczowym.

Odpowiednia temperatura wody również ma znaczenie – najlepiej, gdy mieści się w przedziale od 10 do 20°C. Dostosowanie temperatury wody do tych wytycznych sprawi, że będzie ona bardziej orzeźwiająca i przyjemna dla psa, szczególnie w ciepłe dni.

Dbając o regularne odnawianie zapasu wody w misce psa, zapewnisz mu stały dostęp do świeżego płynu. W dni powszednie zwykle wystarczy zmieniać wodę raz dziennie, ale w upalne lato może być konieczne jej częstsze wymienianie, aby utrzymać jej świeżość i zachęcić psa do regularnego nawadniania organizmu.

Pamiętaj, że dostęp do świeżej, czystej wody jest kluczowy dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia twojego psa. Regularne kontrolowanie jakości i ilości spożywanej przez niego wody to podstawowy obowiązek każdego opiekuna.


Skuteczne metody  zachęcenia psa do picia wody

Aby zachęcić swojego psa do picia wody, możesz podjąć kilka prostych kroków, które pomogą utrzymać jego organizm w odpowiednim nawodnieniu. Oto kilka sprawdzonych metod:

 • Wybór odpowiedniej miski: Komfort picia ma dla psa duże znaczenie. Miska powinna być dostosowana do wielkości psa, aby mógł on łatwo zanurzyć w niej pysk. Miski z antypoślizgową podstawką zapobiegają jej przemieszczaniu się, co ułatwia picie. Dla psów większych rozmiarów idealne będą miski na podwyższeniu, które pozwalają im pić w wygodnej pozycji. Niektóre psy preferują bieżącą wodę, co czyni poidełka-fontanny doskonałą opcją. Ważne, by miska była wykonana z materiału neutralnego smakowo, jak ceramika lub plastik.
 • Zapewnienie łatwego dostępu do wody: Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Ustawienie misek w różnych częściach domu i ogrodu ułatwi mu dostęp do wody w każdej chwili. Umieszczaj miski w miejscach, do których Twój pupil ma łatwy dostęp, na przykład na trasie jego codziennych wędrówek.
 • Modyfikacja diety: W przypadku psów, które niechętnie piją wodę, warto rozważyć zmianę diety na bardziej wilgotną. Mokra karma czy namoczone granulki suchej karmy mogą pomóc w nawadnianiu. Atrakcyjnym sposobem na zachęcenie psa do picia może być dodanie do wody bulionu bez soli, co nada jej smakowity aromat.
 • Stworzenie rytuału: Regularne przypominanie psu o potrzebie picia wody może pomóc w wyrobieniu nawyku. Ustanowienie stałych porach dla "ceremonii picia" może sprawić, że picie wody stanie się dla psa przyjemnym i oczekiwanym momentem dnia.

Pamiętaj, aby zawsze obserwować zachowanie swojego psa w kontekście picia wody i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak odmowa picia przez dłuższy czas, skonsultować się z weterynarzem. Nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego psa, dlatego warto podjąć wszelkie kroki, aby zachęcić go do regularnego picia wody.