Aportowanie to jedna z najbardziej klasycznych form zabawy z psem. Każdy miłośnik czworonogów wie, jak satysfakcjonujące jest obserwowanie swojego psa biegnącego pełen radości za przedmiotem, by po chwili triumfalnie wrócić z nim do właściciela. Ale jak sprawić, by nasz piesek prawidłowo aportował? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

Spis treści

 1. Dlaczego warto nauczyć psa aportowania?
 2. Jak rozpocząć naukę aportowania?
 3. Innowacyjne rozwiązania w nauce aportowania – Puller
 4. Jak dostosować naukę aportowania do wieku i rasy psa?
 5. Klucze do sukcesu w nauce aportowania
 6. Techniki trenowania aportowania
 7. Jak radzić sobie z problemami w aportowaniu?
 8. Jak zabrać się za zaawansowaną naukę aportowania?
 9. Częste błędy w nauce aportowania
 10. Częste pytania dotyczące aportowania
 11. Podsumowanie

Dlaczego warto nauczyć psa aportowania?

Aportowanie to nie tylko świetna forma zabawy. To przede wszystkim doskonały sposób na wypracowanie komunikacji między Tobą a Twoim pupilem. Poprzez naukę aportowania uczymy psa posłuszeństwa, skupienia i współpracy z człowiekiem.


Jak rozpocząć naukę aportowania?

 1. Wybór odpowiedniego przedmiotu do aportowania. Wbrew pozorom, nie każdy przedmiot jest odpowiedni. Chociaż naturalnym instynktem może być rzucenie patyka, to jednak może to być niebezpieczne dla Twojego psa. Patyki mogą powodować obrażenia jamy ustnej psa lub w skrajnych przypadkach, nawet perforację przełyku lub żołądka. Zamiast tego inwestuj w specjalne aporty czy zabawki przeznaczone do tego celu.
 2. Zachęcanie psa do zabawy. Aportowanie powinno być przede wszystkim przyjemnością. Zachęcaj psa do zabawy pozytywnym tonem głosu, smakołykami czy ulubioną zabawką.
Puller dla psa

Innowacyjne rozwiązania w nauce aportowania – Puller

Zabawki do aportowania ewoluują. Puller dla psa to nowoczesne narzędzie, które nie tylko ułatwia naukę aportowania, ale też czyni ją bardziej ekscytującą. Dwa gumowo - piankowe krążki zachęcają psa do interakcji i pozwalają na naukę oddawania przedmiotu bez konieczności walki o zabawkę. W dodatku są bardzo wytrzymałe, łatwe do chwytania dla psa oraz występują w różnych rozmiarach.

Jak dostosować naukę aportowania do wieku i rasy psa?

Nie każdy pies jest taki sam. Wielkość, temperament, wiek - wszystkie te czynniki wpływają na to, jak pies będzie aportował. Warto dostosować naukę do indywidualnych potrzeb naszego pupila. Dla małych ras psów warto wybrać mniejsze aporty, z kolei dla starszych psów - miękkie i łatwe do chwycenia.

Klucze do sukcesu w nauce aportowania

 1. Cierpliwość. Nauka aportowania, jak każda inna forma szkolenia, wymaga czasu i cierpliwości.
 2. Pozytywne wzmocnienie. Zawsze chwal swojego psa za każdy, nawet najmniejszy sukces.
 3. Regularność. Systematyczne powtarzanie ćwiczeń to klucz do sukcesu.

Techniki trenowania aportowania

 1. Zachęcanie do zabawy: Rzucenie zabawki i zachęcanie psa do podjęcia jej jest pierwszym krokiem. Gdy pies ma zabawkę w pysku, powiedz "aport", a potem chwal go.
 2. Ćwiczenie oddawania: Używając komendy "oddaj" czy "puść", naucz psa oddawania przedmiotu. Używanie dwóch zabawek może być tu pomocne, zwłaszcza z Pullerem.
 3. Wydłużanie dystansu: Stopniowo rzucaj przedmiot coraz dalej, zachęcając psa do przyniesienia go z powrotem.
Pies z piłką

Jak radzić sobie z problemami w aportowaniu?

Nie każdy pies od razu zakochuje się w aportowaniu. Jeśli Twój pies jest nieśmiały lub niezainteresowany, warto zastanowić się nad innymi metodami motywacji, takimi jak smakołyki czy pochwały słowne.

Jak zabrać się za zaawansowaną naukę aportowania?

Gdy Twój pies opanuje podstawy, możesz wprowadzić bardziej skomplikowane ćwiczenia, takie jak aportowanie na różne odległości, aport z przeszkodami czy aport na komendę.

Częste błędy w nauce aportowania

 1. Zbyt duża presja na psa. Nauka powinna być zabawą, nie przymusem.
 2. Brak konsekwencji. Jeśli chcesz, by Twój pies prawidłowo aportował, musisz być konsekwentny w swoich działaniach.
 3. Używanie niewłaściwych przedmiotów do aportowania. Jak już wspomniano, patyki czy kamienie mogą być niebezpieczne dla psa.

Częste pytania dotyczące aportowania

Czy mój pies jest za stary, by nauczyć się aportować? - Nigdy nie jest za późno! Starsze psy mogą potrzebować więcej czasu, ale z pewnością da się je tego nauczyć.

Czy mogę trenować aportowanie w domu? - Oczywiście! Chociaż większa przestrzeń jest lepsza, można trenować podstawy aportowania nawet w domu.

Podsumowanie

Aportowanie to nie tylko zabawa, ale także doskonała okazja do nawiązania głębszej więzi z naszym pupilem. Dzięki cierpliwości, konsekwencji i odpowiednim narzędziom, Twój pies opanuje aport perfekcyjnie.