Jednym z pierwszych i większych wyzwań, z jakim musimy się zmierzyć zostając świeżo upieczonym właścicielem psa, jest nauka chodzenia na smyczy. W tym wpisie podpowiemy Ci jak przyzwyczaić psa do smyczy i jak sprawić aby wspólne spacery były przyjemnością.

Nauka chodzenia na smyczy nie musi być stresująca

Warto od pierwszych dni w domu uczyć naszego szczeniaka posłuszeństwa oraz przyzwyczajać go do różnych sytuacji np. kąpieli, obcinania pazurków czy zakładania obroży oraz zapinania smyczy. Im wcześniej pokażemy naszemu pieskowi, że takie czynności nie muszą być stresujące i niekomfortowe, tym łatwiejsza będzie wspólna egzystencja w przyszłości. Każdy psi rodzic marzy o zrównoważonym, grzecznym psie, który będzie wykonywał polecenia. Przychodzenie na zawołanie, spokojne samotne zostawianie w domu, wykonywanie komend, a także chodzenie na luźnej smyczy to coś mocno pożądanego, to swego rodzaju dobre wychowanie. Nauczenie psa życia wśród ludzi i reagowania w odpowiedni sposób sprawi, że zarówno Ty jak i Twój pies będziecie szczęśliwi.

Zdarza się, że pies nie chce chodzić na smyczy, dlatego naukę powinniśmy zacząć jak najszybciej. Nauka chodzenia na luźnej smyczy to zarówno komfort dla właściciela jak i pupila, ale także jest to po prostu kwestia bezpieczeństwa. Zwierzak, który szarpie się na spacerach i jest pełen niezdrowych emocji, może po pierwsze nabawić się kontuzji i uszczerbku na zdrowiu, a po drugie może zerwać się ze smyczy i np. wpaść pod samochód. Pamiętajmy więc, naukę podstaw zaczynamy od pierwszych dni w domu – trzeba uzbroić się w cierpliwość… dużo cierpliwości oraz w przekąski i przysmaki dla psa.

jaką smycz dla psa wybrać

Jaką smycz dla psa wybrać?

Zanim opanujemy, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, powinniśmy wybrać się na zakupy! Zakup smyczy dla psa powinien być mocno przemyślany. Nie sztuką jest kupić pierwszy lepszy produkt. Zatem jak wybrać smycz na pierwsze spacery? Kupując zestaw spacerowy powinniśmy uwzględnić wiek psa, rasę, jego wielkość oraz potrzeby. Musimy pamiętać, że inne potrzeby będzie miał szczeniak, a inne dorosły pies. Dla szczeniąt polecamy zakup obroży oraz smycz miejską lub przepinaną.

Dlaczego szczeniak powinien zaczynać od obroży? Ponieważ z obrożą my właściciele mamy więcej kontroli nad psem. Bardzo często właściciele, którzy dla szczeniąt od razu wybierają szelki właśnie w późniejszym czasie mierzą się z mocnym ciągnięciem przez pupila. Jeśli wasz pies jest miniaturowy lub jest posiadaczem krótkiej kufy (rasy brachycefaliczne) warto rozważyć szelki typu guard lub te bezuciskowe ze względu na zdrowie lub możliwe problemy z oddychaniem.

Nie zaleca się wybierania smyczy typu flexi. Już tłumaczymy dlaczego! Jeśli głowimy się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy i jeszcze nie nabył on tej umiejętności, to wybierając smycz flexi POPEŁNIAMY WIELKI BŁĄD. A wszystko dlatego, że na takiej smyczy pies uczy się, że ciągnąc odwija on kolejne metry sznurka, a więc ma więcej swobody… Poza tym w konstrukcji flexi smycz jest cały czas napięta i nauczenia psa chodzenia na luźnej smyczy jest niemożliwe.

Dla psów, które nie są odwoływalne, lub na dłuższe spacery po lesie idealna będzie trixie smycz treningowa dla psa 10m. Pies ma wtedy sporo swobody, a jednocześnie my mamy nad nim cały czas kontrolę, a więc taki spacer jest bezpieczny.

Jak przyzwyczaić psa do smyczy?

Nauka chodzenia na smyczy nie musi być czymś nieprzyjemnym. Ale żeby zacząć się uczyć, najpierw powinniśmy wystartować od przyzwyczajania do noszenia obroży, a w kolejnym etapie do zapinania smyczy. To oczywiste, że od razu żaden pies nie chce chodzić na smyczy - wybiera wolność i swobodę, ale trzeba mieć na uwadze, że smycz to coś więcej niż tylko typowa kontrola, aby nasz pupil nie zwiał. Poprzez smycz komunikujemy się z psem – możesz wierzyć lub nie, ale psy idealnie wyczuwają nasze emocje, gdy są zapięte na smyczy. Co więcej, jeśli my wysyłamy psu negatywną energię i stres, to nasz pies może być nerwowy i zbyt podekscytowany. Jak przyzwyczaić psa do noszenia obroży, a następnie smyczy? Przygotujcie sporo smaczków i obrożę!

Bierzemy obrożę w rękę i trzymamy w powietrzu oraz wołamy naszego psiaka. W pierwszym etapie nakierowujemy psa smaczkiem tak, aby mógł tego smaczka zdobyć tylko wtedy, gdy wsadzi głowę w obrożę. Jeśli pies wykona takie próby, oczywiście nagradzamy go ?

W dalszych etapach gdy pies spokojnie wkłada głowę, ale na przykład nie lubi nosić obroży bo denerwuje go, że ma coś na szyi, warto ubrać mu obrożę a następnie zając go zabawą lub lickimatą czy kongiem wypchanym pyszną karmą mokrą. Naprawdę niewiele czasu potrzeba, aby pies przywykł do obroży. W kolejnych krokach naszą pracę przekierowujemy na bezstresowe zapinanie smyczy przed spacerem. Przy próbach zapięcia smyczy, pies nie powinien się stresować i zbyt emocjonować. Za każdą spokojną i udaną próbę sowicie nagradzamy! Nie zapomnijcie, że to połowa sukcesu - kolejnym jest spokojne czekanie, aż wyruszymy na spacer. Nie wychodźcie nigdy z wysokimi emocjami u psa, bo ciężko będzie o naukę chodzenia na luźnej smyczy.

nauka chodzenia na smyczy

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Wielu właścicieli zastanawia się, jak wygląda nauka chodzenia na smyczy i czy jest to proces skomplikowany? Odpowiedź jest prosta. Nie! Ale trzeba się zaopatrzyć w ogrom cierpliwości oraz być konsekwentnym w działaniu. Naprawdę warto sobie to wziąć do serca… tylko spokój i cierpliwość Was uratuje i zagwarantuje sukces.

Krokiem pierwszym będzie to o czym już wspominaliśmy, czyli przyzwyczajenie naszego pupila do obroży i smyczy. Jeśli nasz pies daje sobie bez problemu zakładać zestaw spacerowy, to zanim wyjdziemy na pierwszy spacer warto poćwiczyć troszkę w domu, aby pies mógł wiedzieć czego może się spodziewać. Krokiem drugim będzie wyjście z domu. Nie wychodzimy z psem, który skacze po nas i po drzwiach, a ekscytacja sięga kosmosu. Czekamy, aż nasz pies będzie spokojny. Jeśli jesteśmy gotowi, to ruszamy. Na spacer zaopatrzmy się w smaczki i nagradzajmy naszego psa, gdy tylko przystaje i odwraca się patrząc, czy aby na pewno jesteśmy. Takie zachowanie nauczy naszego psa, że zatrzymywanie się i nieciągnięcie jest nagradzane.

Oczywiście łatwo się mówi, ale w praktyce często nauka chodzenia na luźnej smyczy nie jest już taka prosta. Najczęściej możemy spotkać się z dwoma problemami: pies ciągnie jakby brał udział w psim zaprzęgu lub pies nie chce chodzić na smyczy i siedzi w miejscu. W sytuacji, w której pies ciągnie jak szalony - stań, nie szarp psa i nie krzycz, ale nie pozwól na dalsze poruszanie się. Jeśli dalej ciągnie, zmień kierunek spaceru, rób to za każdym razem gdy pies zaczyna ciągnąć.

W sytuacji, w której Twój pies jest uparciuszkiem i nie chce iść, należy się zastanowić czy szelki lub obroża są dobrze dopasowane. Nauka chodzenia na smyczy będzie efektywniejsza w spokojnym otoczeniu. Być może Twojego psa stresują różne rzeczy czy dźwięki, a więc wybieraj raczej spokojne miejsca – przynajmniej z początku. Jeśli pupil jest zdrowy, otoczenie jest spokojne, zestaw spacerowy nie jest źle dobrany, a mimo to Twój pies dalej oponuje przed spacerem na smyczy, to wróć do momentu ćwiczeń z zapoznaniem go ze smyczą w domu. Nie zapomnij, że ćwiczenia z zaprzyjaźnianiem się ze smyczą muszą być sowicie wynagradzane smaczkami ?

Pamiętaj! Proces budowania relacji z psem nie jest krótki. Nauka chodzenia na smyczy to jeden z elementów budowania takiej relacji. Nigdy nie krzycz na psa i bądź cierpliwy oraz systematyczny, a osiągniesz zamierzone cele ?