Gryzienie to jedna z podstawowych i naturalnych psich potrzeb, dlatego podgryzanie wszystkiego, w tym naszych rąk, przez szczeniaka, który pojawił się w naszym domu nie powinno nas dziwić. Pierwsze z czym powinniśmy się zmierzyć przy szczeniaku to cierpliwość i ogrom zrozumienia. Psie dziecko podgryza nasze dłonie nie z agresji czy złośliwości, ale dlatego, że chce zachęcić nas do zabawy ale także dlatego, że najzwyczajniej w świecie swędzą go dziąsła. W dzisiejszym wpisie podamy Wam kilka pomysłów jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Co zrobić, gdy szczeniak gryzie po rękach?

Pierwszą i podstawową zasadą jaką musimy się kierować jako właściciele szczeniaka to taka, że ludzkie ręce i stopy nie są przeznaczone do zabawy. A więc jeśli zastanawiacie się ,,Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk?” oraz ,,Jak oduczyć szczeniaka gryzienia nóg?” bardzo istotnym będzie aby pod żadnym pozorem nie prowokować zabaw dłońmi, nie zaczepiać pieska stopami. Miejcie na uwadze, aby być mocno subtelnym gdyż szczeniak niewiele do sprowokowania potrzebuje ? Do zabawy ze szczeniakiem najlepiej użyć zabawek, szarpaka lub nawet naturalnego gryzaka dla psa, ale nigdy samych dłoni czy stóp. Dzięki temu Wasz szczeniak szybko zrozumie, że zabawa zaczyna się wtedy gdy Wy macie coś w dłoniach. Puste dłonie będą oznaczać głaskanie lub czas na posiłek!

Jeśli zastanawiasz się nad tym co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł Cię po rękach czy stopach, to odpowiemy, że warto od pierwszych dni w domu zacząć stosować komendy słowne i używać ich w odpowiednich momentach. Szczeniak zbyt mocno się nakręcił i pora, aby się uspokoił? Kończymy więc zabawę komendą „STOP”, ,”KONIEC” lub „NIE” tu liczy się systematyczność i odpowiednie wyczucie czasu. Dzięki takiemu zachowaniu nasz szczeniak szybko zrozumie co oznacza przysłowiowe „STOP”.

A także zobaczy, że gdy zaczyna gryźć człowieka po rękach nie dostaje na to aprobaty ani to czego chce czyli zabawy. W takiej sytuacji kończymy interakcje z psim dzieckiem. Pamiętaj konsekwencja to klucz do sukcesu. Jeśli mimo przerwania zabawy szczeniak dalej jest zbyt mocno nakręcony i próbuje wbić nam z entuzjazmem swoje ząbki ostre jak szpilki, niekiedy koniecznym może być separacja na przysłowiową chwilę. Izolacja od ukochanego właściciela jest dosadnym sygnałem, że zbyt mocny entuzjazm jest niekorzystnym zachowaniem, na które nie ma miejsca we wspólnej relacji. W końcu każdy słodki szczeniak wyrasta kiedyś na poważnego psa i ignorowanie złych zachowań kiedyś mogłoby przynieść opłakane skutki w postaci pogryzienia.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia mebli?

Gryzienie to naturalna potrzeba psa, która wpływa na poczucie zrelaksowania i wyciszenia u szczeniaka. Dodatkowo wiąże się to z okresem ząbkowania i wiele osób zadaje sobie pytanie - co zrobić żeby szczeniak nie gryzł mebli i innych przedmiotów? Przy okresie wymiany zębów istotnym jest, aby zapewnić szczeniakowi wiele różnorodnych gryzaków i zabawek, które zniosą długie przeżuwanie. Pies musi mieć możliwość rozładowania swojej energii, napięcia, emocji bez obawy tego, że gdy coś zniszczy spotka go kara. A więc my, właściciele musimy zapewnić psu czas, miejsce, przyrządy do zabawy, które może wykorzystać i bawić się beztrosko oraz bez konsekwencji. Ponieważ każdy szczeniak gryzie meble mniej lub bardziej ale każdy! Zresztą nie tylko meble ale także ściany, buty, kable i wiele innych rzeczy. Możecie wierzyć lub nie, ale jeśli nie zapewnimy naszym psom, a tym bardziej szczeniakom odpowiedniej stymulacji mózgu oraz przedmiotów, które pochłoną ich energie to to, że szczeniak pogryzie meble i zniszczy dom mamy gwarantowane.

Wielu właścicieli zastanawia się jak oduczyć szczeniaka gryzienia różnych przedmiotów w domu i pierwszym wybawieniem, które rekomendujemy to zabawki typu KONG, które napełniamy smaczkami lub mokrą karmą. Szczeniak ma za zadanie wydobyć zawartość ze środka, co jest nie lada wyzwaniem! Zabawka jest odporna na szczeniaczkowe ząbki i potrafi nieźle wymęczyć umysłowo oraz fizycznie niejednego psiaka! Na rynku jest wiele zabawek dla szczeniąt, fajnie mogą sprawdzić się zabawki interaktywne i na inteligencję. Polegają one na schowaniu niewielkich przysmaków w różne zakamarki i szufladki, które następnie musi odszukać nasz pies. No i ostatni hit czyli chłodząca kość dla szczeniąt. Kość idealnie sprawdzi się nie tylko podczas upału, ale i przyniesie ulgę dziąsłom podczas ząbkowania.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Wiemy już, że gryzienie to naturalna potrzeba każdego psiaka i nie ważne czy to szczeniak czy też pies dorosły. Wiemy też, że praktycznie każdy szczeniak gryzie meble i nasza w tym głowa, jak nauczyć go aby swoją energie wyładowywał na dozwolonych przedmiotach ? Wspomnieliśmy, że niezbędnym jest odpowiednie zaopatrzenie się w naturalne gryzaki, zabawki i szarpaki, którymi pies będzie mógł się bawić ale co jeszcze zrobić żeby szczeniak nie gryzł? Odpowiedź jest prosta. Zapewnij maluchowi odpowiednią ilość ruchu! Pójdźcie na dłuższy spacer i to najlepiej wtedy gdy akurat szczeniak ma nadmiar energii. Różne dźwięki samochodów, liści i inne miejskie odgłosy lub te dzikiej natury w lesie skutecznie mogą zająć i zaciekawić umysł psa a w konsekwencji doskonale go wymęczyć. Możesz także, rozsypać smaczki na spacerze w trawie i dać wywęszyć je psu. Zmęczy to jego umysł, wpłynie na koncentrację a po powrocie ze spaceru sprawi, że Twój szczeniak padnie ze zmęczenia i nie będzie miał sił na podgryzanie.

Nauka poprzez zabawę!

Jeśli dalej zastanawiasz się jak oduczyć szczeniaka gryzienia, to warto podejść do tego kompleksowo.

Wielu właścicieli uważa, że 8 tygodniowy szczeniak nie jest w stanie zbyt wiele się nauczyć. Nic bardziej mylnego. Już od pierwszych dni w domu powinniśmy wyznaczać psu granicę, których nie należy przekraczać. Przygotujmy się, że pierwsze miesiące w domu to syzyfowa praca i walka charakterów, dlatego warto uzbroić się w dużo cierpliwości i opanowania. Jednym z najlepszych działań, jakie można podjąć, to praca z psem od najmłodszych lat ponieważ dzięki niej wypracujemy pewien mechanizm, który pomoże nam w dobrej komunikacji z psem. Chodzi o to, że gdy zaczniesz ćwiczyć różne komendy z psem, na przykład nawet takie proste jak: „siad” czy „łapa” i będziesz go odpowiednio nagradzał/-a to pies załapie mechanizm, że gdy robi coś dobrze dostaje nagrodę, gdy robi coś źle nie jest to dla niego korzystne i nie dostaje nic. Taka praca z psem i odpowiedni sposób nagradzania wpłynie na umiejętności skupiania się Twojego szczeniaka a przecież o opanowanie i koncentrację nam chodzi ? Przy mocno wypracowanej komunikacji nauka czystości, która także jest utrapieniem właścicieli pójdzie Wam dużo łatwiej i przyjemniej.

Jak oduczyć szczeniaka podgryzania? Bezpieczne produkty dla najmłodszych

Znasz już różne sposoby na to jak oduczyć szczeniaka gryzienia, ale warto jeszcze poruszyć jeden bardzo ważny temat. A mianowicie BEZPIECZEŃSTWO. Przeanalizowaliśmy różne sytuacje, które mogą być problematyczne przy posiadaniu szczeniaka. Poleciliśmy kilka produktów, mogących wpłynąć na to, że pies nie zje Twoich mebli i ścian czy rąk. Na rynku istnieje wiele produktów tych bardziej tradycyjnych i innowacyjnych dedykowanych szczeniakom i Twoja głowa abyś sprawdzał/-a, czy to co kupujesz jest wyprodukowane z bezpiecznych materiałów. Kupuj produkty, których Twój pies nie będzie w stanie rozgryźć na kawałeczki a następnie połknąć. A jeśli już, to wybieraj produkty z odpowiednimi atestami, abyś miał / miała pewność, ze psie dziecko nie otruje się, gdyby jednak udało się coś odgryźć. Większość produktów dla szczeniąt z renomowanych firm sporo kosztuje, ale przynajmniej masz pewność, że są bezpieczne. Nie warto kupować produktów niepewnej produkcji. Pamiętaj także, że szczeniak będzie popełniał wiele błędów i Twoja rola aby nauczyć go dobrze funkcjonować w życiu. Nigdy nie pozostawiaj psa sam na sam z zabawkami i innymi produktami, które mógłby zjeść w całości i zrobić sobie krzywdę. Dotyczy to zarówno zabawek jak i gryzaków czy innych produktów z życia codziennego. Pamiętaj - odpowiedzialny właściciel to szczęśliwy i bezpieczny pies.