Młode psy charakteryzuje ogromna energia i nieustanna chęć do zabawy, co łączy się z posiadaniem ostrych jak igły zębów mlecznych. Te zęby, które z czasem są zastępowane przez stałe, sprawiają, że szczeniak może zacząć gryźć ręce i nogi swojego opiekuna w poszukiwaniu ulgi dla swędzących dziąseł, podobnie jak robią to ząbkujące dzieci. Jeśli pokochałeś małego futrzaka, który stał się częścią Twojej rodziny, ale martwisz się o jego zachowanie podczas zabawy, ważne jest, by wiedzieć, jak korygować jego tendencję do gryzienia.

Spis treści

 1. Ostre zęby mleczne
 2. Dlaczego szczeniak gryzie ręce? Przyczyny i rozwiązania
 3. Wykorzystanie momentów aktywności u szczeniaka do zapobiegania gryzieniu
 4. Momenty, gdy gryzienie przez szczeniaka jest akceptowalne 
 5. Rady, jak zapobiegać gryzieniu rąk przez szczeniaka w reakcji na strach
 6. Sposoby na oduczenie szczeniaka skakania i gryzienia?
 7. Skuteczne metody zniechęcenia szczeniaka do gryzienia ubrań
 8. Każdy problem kiedyś mija

Ostre zęby mleczne

Właściciele szczeniaków doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo ich młode psy mogą być energiczne i jak bardzo mogą pragnąć uwagi, używając swoich ostrych zębów jako środka do tego celu. Z czasem, gdy szczenięce zęby mleczne zaczynają wypadać, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe, pies może szukać ulgi, gryząc różne przedmioty, w tym ręce i nogi opiekuna.

Chociaż to zachowanie może minąć w miarę dorastania psa, niektóre szczenięta mogą zachować nawyk gryzienia. Dlatego kluczowe jest wprowadzenie środków zaradczych jak najwcześniej, aby wyraźnie pokazać pupilowi, że gryzienie nie jest akceptowalnym zachowaniem. Jak zatem skutecznie odzwyczaić szczeniaka od gryzienia? Odpowiedź tkwi w konsekwentnym szkoleniu i stosowaniu metod pozytywnego wzmocnienia, aby nauczyć szczeniaka odpowiednich zachowań.

Dlaczego szczeniak gryzie ręce? Przyczyny i rozwiązania

Zrozumienie przyczyn, dla których Twój szczeniak może gryźć ręce i nogi, jest kluczowe, aby nauczyć go odpowiednich zachowań. Gryzienie może być wywołane różnymi czynnikami, takimi jak:

 • Pragnienie zabawy lub nudę,
 • Próbę przyciągnięcia uwagi,
 • Proces wymiany zębów mlecznych na stałe,
 • Frustrację lub strach.

Rozpoznanie powodów, dla których Twój młody pies wykazuje takie zachowanie, jest pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian. Ważne jest jednak, aby zastanowić się, czy nie zachęcasz go nieświadomie do gryzienia.

Często, nie zdając sobie z tego sprawy, możemy prowokować szczeniaka do gryzienia. Na przykład, zabawa z psem, nie wstając z kanapy i używając stóp jako zabawek, może być dla niego zachętą. Kiwanie palcami u stóp czy zaczepianie psa nogą może wydawać się niewinną rozrywką, lecz dla szczeniaka staje się to sygnałem, że gryzienie jest dopuszczalne.

Również udawane zapasy, podczas których tarmosimy i prowokujemy młodego psa, mogą sprawić, że jego naturalną reakcją będzie gryzienie. Taka interakcja tylko utwierdza go w przekonaniu, że gryzienie jest akceptowalne.Wykorzystanie momentów aktywności u szczeniaka do zapobiegania gryzieniu

Każdy energiczny młody pies przechodzi przez fazy zwiększonej aktywności i momenty, kiedy potrzebuje odpoczynku. Dokładna obserwacja Twojego czworonożnego przyjaciela pozwoli Ci zauważyć regularność w jego zachowaniu. To właśnie podczas tych szczytowych momentów aktywności najlepiej jest zaproponować mu intensywne formy rozrywki. Planując w tym czasie dłuższe spacery, zabawy węchowe czy spotkania z innymi psami, możesz efektywnie przekierować nadmiar energii szczeniaka.

Zapobiegając sytuacjom, w których szczeniak może uznać gryzienie twoich rąk czy nóg za atrakcyjną formę zabawy, warto oferować mu alternatywne, bardziej pożądane aktywności. Jednakże warto pamiętać, że po intensywnym wysiłku fizycznym młode psy mogą nadal być pobudzone i poszukiwać sposobów na rozładowanie energii. Dostępność zabawek, które szczeniak może używać samodzielnie, takich jak gryzaki, jest więc niezbędna.

Akcesoria umożliwiające aktywne karmienie, na przykład kongi wypełnione mokrą karmą, również mogą przyczynić się do odwrócenia uwagi szczeniaka od gryzienia. Skupienie się na wydobywaniu pokarmu z zabawki może skutecznie zmniejszyć jego zainteresowanie niepożądanymi zachowaniami, jakim jest gryzienie rąk i nóg.

Momenty, gdy gryzienie przez szczeniaka jest akceptowalne 

Rozumienie naturalnych instynktów szczeniaka jest kluczowe w procesie wychowania. Pies, nie mając możliwości chwytania przedmiotów łapami, instynktownie używa zębów do eksploracji świata. Dlatego niezbędne jest ustanowienie jasnych reguł określających, które przedmioty mogą być przedmiotem zainteresowania jego zębów.

Zapewnienie szczeniakowi odpowiednich zabawek i akcesoriów, które może bezpiecznie gryźć, jest fundamentalne. Pozwala to na skierowanie jego naturalnej potrzeby gryzienia w bezpieczne dla domowników kierunki. Jednym ze sprawdzonych sposobów na odciągnięcie uwagi szczeniaka od gryzienia rąk lub nóg jest wykorzystanie szarpaka. Ta forma zabawy nie tylko umożliwia skupienie energii szczeniaka na akceptowalnej aktywności, ale także wzmacnia więź między psem a jego opiekunem poprzez wspólną zabawę.

Wybierając szarpak, zaleca się optowanie za produktami wykonanymi z miękkich materiałów, które nie naruszają delikatnych zębów młodego psa. Dodatkowo, aby zabawka była bardziej interesująca dla szczeniaka, warto zachęcać go do pościgu, co zwiększa jej atrakcyjność.

Wdrażając w szkoleniu psa komendy takie jak „zostaw” czy „puść”, możesz dodatkowo regulować jego zachowanie gryzienia, ucząc go, które przedmioty są dozwolone do gryzienia, a które są zabronione. Takie podejście nie tylko pomaga w ograniczeniu niepożądanego gryzienia, ale również wprowadza w życie szczeniaka strukturę i dyscyplinę, niezbędne w jego dalszym rozwoju.


Rady, jak zapobiegać gryzieniu rąk przez szczeniaka w reakcji na strach

Gryzienie rąk przez szczeniaka może być bezpośrednio spowodowane odczuwanym przez niego strachem, szczególnie w początkowych fazach aklimatyzacji w nowym domu. Otoczenie pełne nieznajomych osób i obiektów może wywoływać u młodego psa lęk, co jest naturalną reakcją na radykalną zmianę środowiska. Przeniesienie z bezpiecznego otoczenia matki i rodzeństwa do obcego miejsca jest dla szczeniaka ogromnym wyzwaniem, które może prowokować stresowe zachowania, takie jak gryzienie.

Dla właścicieli, którzy stają przed wyzwaniem uspokojenia i nauki szczeniaka, aby unikał gryzienia z przerażenia, kluczowe jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i spokoju. Oto kilka wskazówek, które pomogą w przystosowaniu się szczeniaka do nowego domu bez wywoływania dodatkowego stresu:

 • Zapewnienie spokoju: Unikaj gwałtownych ruchów i podnoszenia głosu, które mogą dodatkowo stresować szczeniaka. Zamiast tego, staraj się o spokojne i ciche otoczenie, co pomoże mu poczuć się bezpieczniej.
 • Swobodne eksplorowanie: Pozwól szczeniakowi na własne tempo poznawania nowego domu, co pomoże mu stopniowo przyzwyczaić się do nowego otoczenia i jego mieszkańców.
 • Ostrożne socjalizowanie: Wykorzystaj smakołyki jako sposób na nawiązywanie pozytywnych skojarzeń. Podczas przedstawiania szczeniaka rodzinie, używaj delikatnych gestów i pozwól na spokojne podejście, unikając zbytniego entuzjazmu, który może przestraszyć psa.
 • Wybieraj strefy komfortu do dotyku: Delikatne pieszczoty w mniej inwazyjnych miejscach, takich jak boki ciała czy nasada ogona, mogą pomóc zbudować zaufanie i pokazać szczeniakowi, że dotyk jest formą czułości, a nie zagrożeniem.

Przestrzeganie tych zasad może znacząco przyczynić się do redukcji gryzienia jako formy obronnej reakcji na strach. Pamiętaj, że cierpliwość i zrozumienie naturalnych instynktów Twojego szczeniaka są kluczowe w procesie jego socjalizacji i nauki.

Sposoby na oduczenie szczeniaka skakania i gryzienia?

Wychowanie szczeniaka często wiąże się z koniecznością korygowania niepożądanych zachowań, takich jak skakanie na ludzi i gryzienie. Szczenięta, w swoim zapale do nawiązania bliskości z opiekunem, mogą próbować skakać, aby dosięgnąć jego rąk, co wymaga od właściciela podjęcia działań wychowawczych.

Kluczowym sposobem na radzenie sobie z tym podwójnym problemem jest konsekwentne ignorowanie psa w momencie, gdy zaczyna skakać. Zaleca się odwrócenie się plecami i zachowanie milczenia, co sygnalizuje brak zainteresowania i stanowi formę korekty. Należy pamiętać, że dla niektórych psów samo skakanie może być samowystarczalną nagrodą, co oznacza, że samo ignorowanie może nie być wystarczające.

Efektywnym podejściem jest zatem wprowadzenie zachowań zastępczych, takich jak nauka komendy „siad”. Zachęcanie psa do skupienia się na wykonaniu polecenia, zamiast na skakaniu i gryzieniu, może przynieść pożądane efekty. Wzmocnienie pozytywne, takie jak nagradzanie smakołykami za posłuszeństwo, znacznie zwiększa szansę na to, że szczeniak zrezygnuje ze skakania jako formy zwracania na siebie uwagi.

Przyjęcie takiej strategii nie tylko pomaga oduczyć szczeniaka niepożądanych zachowań, ale również wzmacnia więź między opiekunem a zwierzęciem, kształtując pożądane wzorce zachowań w sposób, który jest pozytywny i budujący dla obu stron.

Skuteczne metody zniechęcenia szczeniaka do gryzienia ubrań

Szczeniaki, z natury ciekawe i pełne energii, często szukają nowych sposobów na zabawę, co może czasami prowadzić do niepożądanych zachowań, takich jak gryzienie ubrań. Niekiedy, bez świadomej na to zgody, właściciele mogą niechcący zachęcać swoje pupile do takich działań poprzez noszenie ubrań z elementami przyciągającymi uwagę psa, jak frędzle, pompony czy luźne tkaniny.

Aby skutecznie oduczyć szczeniaka tego nawyku, kluczowe jest tymczasowe wyeliminowanie z codziennej garderoby wszystkich elementów, które mogą być dla psa zachętą do gryzienia. Odzież z dodatkami przypominającymi zabawki, takie jak kapcie z futerkiem, obszerne spódnice czy szerokie spodnie, powinna zostać odłożona na bok, aby uniknąć niechcianych reakcji szczeniaka.

Wprowadzenie tego środka, w połączeniu z konsekwentnym szkoleniem i oferowaniem szczeniakowi odpowiednich zabawek do gryzienia, stanowi podstawę w procesie oduczania gryzienia odzieży. Zmiana nawyków ubraniowych wraz z edukacją szczeniaka, jak rozpoznać właściwe przedmioty do zabawy, może przyczynić się do wyeliminowania tego niepożądanego zachowania.

Każdy problem kiedyś mija

Doświadczenie wielu opiekunów szczeniaków pokazuje, że problem gryzienia rąk, nóg, czy innych przedmiotów przez ich podopiecznych z czasem maleje. Często związane jest to z naturalnym procesem dorastania, zakończeniem fazy ząbkowania, czy zmniejszeniem potrzeby ciągłego domagania się uwagi. Właściwe podejście i systematyczna praca z młodym psem są kluczowe w zaspokojeniu jego potrzeby eksploracji świata za pomocą zębów.

Jednak, jeżeli mimo upływu czasu i stosowanych metod nie dostrzegasz oczekiwanej zmiany w zachowaniu szczeniaka, warto rozważyć konsultację z profesjonalistą. Behawiorysta zwierzęcy może zaoferować spersonalizowane rozwiązania i strategie, które pomogą efektywnie oduczyć Twojego psa niechcianego nawyku gryzienia. Wczesna interwencja i adekwatna pomoc specjalisty mogą zapobiec utrwaleniu się złych nawyków i wspomóc rozwój pozytywnych zachowań u Twojego psa.