Psy w odróżnieniu od ludzi nie posiadają gruczołów potowych, dlatego najzwyczajniej w świecie nie pocą się, a regulują temperaturę ciała poprzez dyszenie. Jednak gdy przychodzą upały, nasi czworonożni przyjaciele mogą tak samo jak my cierpieć. W tym wpisie podpowiemy jak schłodzić psa w upały!

Chłodzenie psa – ludzki wymysł czy konieczna potrzeba?

Wiele osób ma błędne myślenie, że pies dużo lepiej radzi sobie w upale niż człowiek, ale to nieprawda! Ludzkie ciało chłodzi się całą powierzchnią poprzez pocenie się, zaś psy pocą się tylko jedynie w przestrzeniach międzypalcowych. Jak już wspominaliśmy, proces obniżania temperatury u psa głównie opiera się na dyszeniu – na pewno nie raz widzieliście, jak podczas upału czy wysiłku pies intensywnie dyszy. Psy dużo gorzej radzą sobie z upałami - gdy przychodzą gorące dni samo dyszenie może nie być wystarczającym sposobem na odprowadzenie nadmiaru ciepła. Chłodzenie psa w upale może okazać się koniecznością! Szczególną pomoc powinny otrzymać psy w podeszłym wieku oraz psy ras brachycefalicznych czyli takich, które mają krótszą kufę. Wysokie temperatury mogą doprowadzić do udaru, a więc mogą być szalenie niebezpieczne!

Zadbana psia sierść jako dobry izolator

Przychodzi upał, a Ty zastanawiasz się jak schłodzić psa? Przede wszystkim w pierwszej kolejności zadbaj o okrywę włosową Twojego psa. Tylko zadbana sierść, odpowiednio wyczesana i pielęgnowana stanowi dobrą okrywę izolacyjną dla pupila. Wielu właścicieli uważa, że przy upałach dobrym krokiem jest ostrzyżenie psa na krótko – to karygodny błąd! NIGDY nie obcinaj psa na krótko podczas upałów!

Panuje błędne przekonanie, że latem futro sprawia, że twojemu psu jest gorąco. Dlatego wiele osób latem strzyże swojego psa „na zero”. A TO JEST DUŻY BŁĄD. Dobrze utrzymana psia sierść stanowi barierę ochronną, jest „izolacją” pomiędzy organizmem psa a otoczeniem. Taka sierść działa jak styropian w domu. Latem chłodzi, a zimą grzeje.

chłodzenie psa

Jak widać na obrazie z kamery termowizyjnej temperatura skóry bez sierści jest dużo wyższa niż tej z futrem. Warto tutaj także wspomnieć o tym, że sierść chroni psa przed poparzeniami słonecznymi. Musimy pamiętać, że przy wielkich upałach dyszenie i sama sierść mogą okazać się nieskuteczne, jeśli chodzi o chłodzenie psa.

Przegrzanie psa może doprowadzić do udaru

Temperatura ciała zdrowego psa w zależności od jego rasy i wieku może wynosić od 37,5oC do 39,5oC. Jeśli zaś temperatura wynosi powyżej 40,5oC możemy mówić o udarze cieplnym.

Popularnymi objawami udaru cieplnego u psa są: trudności z utrzymaniem równowagi, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, przyspieszone bicie serca, ospałość, brak apetytu, gorączka, nadmierne dyszenie i ślinienie się.

Oczywiście takie objawy mogą towarzyszyć także innym dolegliwościom, ale gdy pojawiają się nagle i to przy upałach, może być bardzo prawdopodobne, że to właśnie udar cieplny! Jeśli więc podejrzewamy, że nas pies doznał udaru, koniecznie i jak najszybciej w pierwszej kolejności przenieśmy zwierzaka do chłodnego, zacienionego pomieszczenia. Spróbujmy obniżyć temperaturę ciała poprzez chłodne kompresy (najlepiej w miejscach węzłów chłonnych). Nigdy nie polewajmy psa lodowatą wodą ani nie obkładajmy go lodem gdyż może to doprowadzić do szoku termicznego! Oczywiście nie ominie nas wizyta u lekarza weterynarii! Tylko on jest w stanie ocenić stan naszego pupila oraz udzielić mu fachowej pomocy.

Jak schłodzić psa?

Pierwszym i najbanalniejszym krokiem będzie nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej wody! Zarówno udar jak i odwodnienie są niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pupila. Sprawdzajmy regularnie czy pies ma pełną miskę wody.

To samo tyczy się spacerów – jeśli decydujemy się na spacery w lecie, wybierajmy raczej wczesne pory lub wieczory, ponieważ po południu jest najgoręcej. Nie zapomnijmy też o butelce z wodą dla psa. Latem podczas upałów temperatura betonu może wynosić nawet 60 - 70 stopni! Teoretycznie zalecane jest chodzenie na spacery w miejsca, gdzie jest więcej trawy ale możecie wierzyć, że w najgorętszych okresach trawa może być równie gorąca jak nagrzany beton. Wybierajmy więc w okresie letnim raczej zalesione miejsca na spacery, fajnym pomysłem będzie też wybrać się nad staw.

Jeśli zastanawiasz się jak schłodzić psa w mieszkaniu to prócz wody warto zasłaniać okna w momencie najmocniejszego nasłonecznienia oraz pozwolić psu leżeć w miejscach gdzie jest chłodna posadzka - najczęściej psy w lecie wybierają łazienkę ? Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wentylator lub klimatyzację, która umili spędzanie czasu nie tylko naszemu psu ale także nam samym! Jeśli posiadamy ogród fajnym pomysłem chłodzenia psa będzie basen dla psa lub natrysk wodny – wiele psów kocha wodne zabawy! Czy może być coś fajniejszego niż łapanie strug chłodnej wody w upalny dzień? Nie zapominajmy o tym, że psy znajdujące się na zewnątrz powinny mieć dostęp do zacienionego miejsca, nie wystawionego bezpośrednio na promienie słoneczne.

Sposoby na ochłodzenie psa

Jeśli szukamy sposobu jak schłodzić psa, to nie możemy pominąć produktów specjalnie stworzonych dla psów na upały! Po pierwsze w cieplejsze temperatury podawajmy psu więcej mokrej karmy. W taki sposób przemycamy wodę do psiego organizmu, a więc łączymy przyjemne z pożytecznym.

Kolejnym pomysłem jest stworzenie psich lodów! W takim wypadku najlepiej sprawdzi się mokra karma dla psa lub smoothie dog czyli smoothie dedykowane psom! Możemy je podawać schłodzone w lodówce prosto do miseczki, dodawać do karm jako polewa, ale także właśnie jako nalane do foremek na kostki lodu i podawać zmrożone. Smoothie dog to na tyle innowacyjny produkt, że świetnie sprawdzi się także jako baza do suplocuksów, z których korzystają psy będące na diecie BARF.

Jeśli dalej zastanawiasz się jak schłodzić psa w upały to warto rozważyć także matę chłodzącą dla psa. Jak działa? Najczęściej jest wypełniona specjalnym żelem, który pod naciskiem i ciężarem naszego psa uaktywnia się i zaczyna chłodzić naszego pupila. To trochę taka przenośna, chłodna podłoga tylko bardziej miękka i wygodniejsza. Na rynku istnieje wiele produktów, które mają za zadanie chłodzenie psa. Jednym z nich jest Petstages zabawka chłodząca i szeleszcząca dla psa - taką zabawkę namaczamy w wodzie, delikatnie wyciskamy nadmiar wody i wkładamy do zamrażalnika. Gdy zabawka się zamrozi, wyciągamy i podajemy naszemu pupilowi! Inną propozycją będzie zmrożenie karmy mokrej i podanie jej na lickimatę lub konga czyli funkcyjne zabawki wydłużające spożywanie posiłku. Czy połączenie posiłku i chłodzenia nie jest jedną z najprzyjemniejszych czynności dla psa podczas upałów?

Sposobów na schłodzenia psa jest od groma! Niezależnie czy wybierzemy kąpiel w chłodnej wodzie, psie lody, czy wodne zabawy w ogrodzie powinniśmy zawsze robić to w bezpieczny sposób! Nigdy nie przesadzajcie ze zbyt niskimi temperaturami myśląc, że im woda chłodniejsza tym lepiej - bo czasami jest to zgubne myślenie, które może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.