Nie tylko u ludzi, ale także u psów prawidłowe odżywianie ma istotne znaczenie dla zdrowia organizmu. Czasami zdarza się tak, że pomimo podawania psu pełnowartościowej karmy nasz pupil posiada niedobory witamin lub minerałów. W tym artykule dowiesz się kiedy oraz jakie suplementy dla psa podać Twojemu pupilowi.

Prawidłowa dieta u psa – co warto wiedzieć?

Prawidłowa dieta psa to taka, w której dostarczamy organizmowi pupila niezbędnych składników żywieniowych. Dzięki nim wspieramy prawidłowy rozwój organizmu, ale także minimalizujemy ryzyko zachorowania na wiele chorób. Dobrze dobrana dieta ma znaczący wpływ na stan skóry i sierści, układ szkieletowy i mięśniowy, a nawet samopoczucie i rozwój psychiczny. Często zdarza się, że zwierzak, który zapadnie na chorobę nerek czy układu pokarmowego w zaleceniach ma zmianę sposobu żywienia co świadczy o tym jak wielki wpływ i moc na organizm ma pożywienie. Jednak zdarza się tak, że czasem koniecznym jest nie tylko przejście na zdrową dla organizmu dietę, ale także wdrożenie produktów jakimi są suplementy dla psa.

Pożywienie dla psa powinno dostarczać odpowiedniej ilości energii oraz składać się głównie z mięsa oraz dodatku podrobów, kości jako źródła wapnia, tłuszczu oraz warzyw i owoców. Oczywiście jeśli decydujemy się na dietę BARF lub gotowaną dietę opartą na założeniach BARF konieczne są suplementy dla psa . Znaczna część właścicieli psów i kotów uważa , że BARF to skomplikowana dieta a karma mokra dla psa i karma sucha dla psa są wygodniejszym i łatwiejszym sposobem żywienia. I coś w tym jest, ale i w tym wypadku czasami suplementy diety dla psa będą niezbędne.

Kiedy stosować suplementy diety dla psa?

Na rynku istnieje wiele suplementów dedykowanych psom i tak naprawdę dzielą się one na dwie grupy. Te, które można podawać bez konsultacji z lekarzem oraz te, które takiej konsultacji wymagają. Panuje błędne przekonanie, że skoro dany produkt jest suplementem diety, a nie lekiem, to zawsze jest bezpieczny - ale to nieprawda. Co więcej, taka sama sytuacja tyczy się suplementowania witamin oraz minerałów – nadmiar lub niedobór niektórych może prowadzić do niebezpieczeństwa.

Wielu właścicieli zastanawia się kiedy stosować suplementy oraz witaminy dla psa? Odpowiedź jest prosta wtedy gdy nasz pies ma niedobory. Żeby dowiedzieć się i mieć pewność, że nasz pies potrzebuje suplementować dany składnik, powinniśmy zrobić badania krwi oraz skonsultować to z lekarzem. Często popełnianym błędem przez nas właścicieli jest zbyt szybko podjęta decyzja o wprowadzeniu suplementacji, bo zauważamy jakieś niepokojące objawy jak na przykład częsta biegunka czy wypadająca i matowa sierść. Warto więc przed wprowadzeniem czegokolwiek sprawdzić stan zdrowia pupila. A po otrzymaniu wyników dopasować konkretne suplementy dla psa.

Najpopularniejsze suplementy dla psa

Bezpieczne suplementy dla psa, które nie wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii to: olej z łososia, żółtko jaj, drożdże browarnicze czy owoc dzikiej róży. Oczywiście stosujemy się do dawkowania zalecanego przez producenta - wyjątkiem jest sytuacja, w której nasz pies jest na diecie BARF – wtedy przeprowadzamy dokładne wyliczenia.

Psi organizm do prawidłowego rozwoju potrzebuje niezbędnych kwasów omega 3 - aby ich dostarczyć najczęściej decydujemy się na olej z łososia, który pełen jest kwasów tłuszczowych EPA oraz DHA. Kwasy te wspierają pracę serca, nerek, wątroby, stawów, mózgu oraz oczu. 

Żółtko jaj to ulubiony suplement właścicieli psów sportowych oraz psich seniorów i nic w tym dziwnego, bo żółtko to bogactwo aminokwasów oraz witamin. Dzięki doskonałym proporcjom aminokwasów egzogennych efektywnie wpływa na rozbudowę muskulatury, korzystnie wpływa na kondycję skóry, sierści oraz ogólną kondycję organizmu zwierzęcia.

Jeśli chodzi o drożdże browarnicze to jest to tak naprawdę kompleks witamin z grupy B - wspomagają odporność organizmu, układ nerwowy i kondycję sierści.

Owoc dzikiej róży to źródło witaminy C, dzięki czemu wspiera układ immunologiczny, wspiera także prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i często dodaje się go do suplementów wspomagających stawy.

Coraz częściej właściciele czworonogów decydują się także na suplementy diety dla psa, wspomagające aparat ruchu, a więc stawy i kości. Takie produkty są dobrym wyborem dla psów ras dużych – szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, czyli dla szczeniąt oraz dla psich seniorów.

Oczywiście gdy pies ma choroby układu szkieletowego jak dysplazje i inne zwyrodnienia stawów, to także suplementacja jest bardzo dobrym pomysłem jako wspomaganie.

Mniej popularnym produktem, a jednocześnie bardzo skutecznym i dosyć bezpiecznym, są proszki dentystyczne na bazie alg brunatnych i spiruliny. Regularne podawanie alg morskich i brunatnych przyczynia się do higieny jamy ustnej naszego psa oraz redukcji bakterii tworzących płytkę nazębną a w późniejszym etapie kamień nazębny. Podawanie takich suplementów działają na zasadzie zmiany składu śliny, stwarzając tym samym słabe warunki do rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Spirulina jest także dobrym wyborem gdy nasz pies jest alergikiem - może pełnić funkcję przeciwutleniacza oraz immunostymulatora. Pomaga zmniejszać reakcje alergiczne oraz wspomaga łagodzenie podrażnionej skóry żołądka, zmniejszając również stany zapalne. Wspomaga działanie trawienne trzustki i jej aktywność enzymatyczną. W Wypadku alergii oraz innych chorób immunologicznych warto także pomyśleć o betaglukanie.

Witaminy dla psa – co warto wiedzieć?

Jeśli dbamy o naszego kochanego pupila to na pewno często zastanawiamy się jakie witaminy dla psa wdrożyć do jego diety. Wszystkie ssaki na ziemi potrzebują pełnej gamy witamin aby prawidłowo się rozwijać jednak pamiętajmy, że zarówno nadmiar jak i niedobór witamin u psa mogą szkodzić.

Witaminy dla psa pomagają uzupełnić niedobór niektórych z nich, jednak bezwzględnie nie podajemy ich na własną rękę – zawsze konsultujemy to z lekarzem weterynarii. Zazwyczaj jeśli karmimy psa pełnowartościową karmą nie dochodzi do niedoborów, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, karma pełnowartościowa powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych organizmowi psa. Jednak zdarzają się wyjątki, ponieważ każdy organizm jest inny – jeśli zauważymy niepokojące objawy, bezzwłocznie udajmy się do weterynarza.

Czy można podawać psu witaminy i suplementy dla ludzi?

Wielu właścicieli często zadaje sobie pytanie, czy produkty przeznaczone dla ludzi mogą zostać podane psu. Powodem pytania najczęściej jest cena, a więc czynnik ekonomiczny – suplementy i witaminy dla ludzi są zdecydowanie tańsze niż suplementy i witaminy dla psa. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – do każdego suplementu powinniśmy podchodzić indywidualnie. Istnieją produkty stworzone dla ludzi , które są także bezpieczne dla zwierząt. Jednak o to, czy konkretny produkt może zostać podany naszemu psu, powinniśmy wcześniej zapytać lekarza weterynarii. Sporo suplementów i witamin ma składniki pomocnicze, które nie zawsze są odpowiednie dla psiego organizmu. Apelujemy także aby nie sugerować się poleceniami produktów przez innych psiarzy w internecie, ponieważ każdy przypadek i organizm psa jest inny i każdy ma inne potrzeby, a nikt prócz weterynarza nie weźmie odpowiedzialności za niepożądane objawy wynikające z zażycia danego produktu.