Wybór pokarmu dla takiego zwierzaka nie jest prosty, gdyż nie ma uniwersalnego rozwiązania. Kluczowe jest dostosowanie składu pokarmowego do unikalnych wymagań zdrowotnych pupila.

Dla psów diabetyków rekomenduje się specjalistyczne karmy weterynaryjne, które charakteryzują się wysokim poziomem błonnika. Mokre karmy są zalecane z uwagi na ich zredukowaną zawartość prostych cukrów.

Istotne jest, aby dieta domowa była skonsultowana z doświadczonym dietetykiem zwierzęcym, unikając produktów takich jak ryż, makaron, ziemniaki czy kasze.


Regularne karmienie – dwa razy dziennie o ustalonych godzinach – pomoże kontrolować poziom glukozy w krwi psa.

W przypadku chęci nagradzania psa przysmakami należy robić to z rozwagą i po konsultacji z weterynarzem.

Cukrzyca u psów jest często diagnozowaną chorobą endokrynologiczną. Zarządzanie nią wymaga nie tylko leczenia farmakologicznego, ale również odpowiednio zbilansowanej diety. Wybierając pokarm dla psa cierpiącego na cukrzycę, ważne jest, aby dokładnie rozważyć jego skład, by zapewnić czworonożnemu przyjacielowi najlepszą możliwą opiekę.

Spis treści

 1. Dlaczego dieta specjalna jest kluczowa dla psów z cukrzycą?
 2. Która karma jest lepsza dla psa diabetyka - sucha czy mokra?
 3. Domowe posiłki dla psa cukrzyka
 4. Zbilansowana dieta – czego unikać
 5. Regularność posiłków 
 6. Czy pies z cukrzycą może spożywać smakołyki?

Dlaczego dieta specjalna jest kluczowa dla psów z cukrzycą?

Zaniedbanie odpowiedniego żywienia u psa z cukrzycą może prowadzić do poważnego pogorszenia jego stanu zdrowia. Nieodpowiednia dieta może nie tylko przyczynić się do dodatkowych komplikacji zdrowotnych związanych z trzustką, ale również może skutkować przyspieszonym zgonem zwierzęcia. Odpowiednio zbilansowane składniki pokarmowe są jednak w stanie ograniczyć fluktuacje poziomu cukru we krwi oraz poprawić czułość organizmu psa na insulinę.


Jak skomponować dietę dla psa diabetyka? Kluczowe aspekty

Zarządzanie dietą psa z diagnozą cukrzycy wymaga szczególnej troski o dobór i ilość spożywanych węglowodanów. Kluczowe jest unikanie podawania psu dużej ilości węglowodanów szybko przyswajalnych, które mogą spowodować nagłe i niepożądane wzrosty poziomu cukru we krwi pupila. Zamiast tego, zaleca się wzbogacenie diety o błonnik pokarmowy, który pomaga w regulacji absorpcji glukozy, zwalniając jej wchłanianie z jelit.

Podczas doboru diety dla czworonoga z cukrzycą, niezbędne jest również uwzględnienie dodatkowych czynników, takich jak:

 • stan fizyczny zwierzęcia (dietę należy dostosować do kondycji psa, biorąc pod uwagę jego masę ciała i poziom aktywności),
 • ewentualne inne schorzenia (np. zapalenie trzustki czy problemy z nerkami),
 • gusty żywieniowe psa (niechęć do jedzenia może negatywnie wpływać na stan zdrowia).

Dobór kaloryczności diety musi być zależny od wagi psa, a obecność innych chorób może wymagać szczegółowego dostosowania poziomów białka i tłuszczu w diecie. Z tego powodu, zanim zdecydujesz się na konkretną dietę dla swojego psa diabetyka, konieczna jest konsultacja z weterynarzem oraz przeprowadzenie odpowiednich badań dodatkowych, aby zapewnić zwierzęciu najlepszą możliwą opiekę i dietę dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.


Która karma jest lepsza dla psa diabetyka - sucha czy mokra?

Wybór odpowiedniej karmy dla psa z cukrzycą może obejmować zarówno karmy mokre, jak i suche, specjalnie formułowane dla potrzeb zwierząt z tą chorobą. Karmy weterynaryjne dla diabetyków są zaprojektowane tak, by zawierały optymalne ilości błonnika, co pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi psa.

Jednak ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, iż suche karmy mogą zawierać wyższy poziom przyswajalnych węglowodanów w porównaniu do mokrych. Dlatego, przy wyborze diety dla psa z cukrzycą, który nie zmaga się z innymi problemami zdrowotnymi, rekomendowane są mokre karmy bogate w mięso i podroby. Takie karmy można dodatkowo wzbogacić o błonnik, na zalecenie weterynarza.

Nie można zapominać o kluczowej roli dostępu do świeżej wody dla psa diabetyka, co jest niezbędne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Domowe posiłki dla psa cukrzyka

Przygotowanie specjalistycznej diety domowej dla psów z diagnozą cukrzycy może być wyzwaniem, ale jest to możliwe z odpowiednią wiedzą. Ważne jest, aby każdy plan żywieniowy dla takiego psa był omówiony i zatwierdzony przez weterynarza lub eksperta ds. żywienia zwierząt.

Dieta dla psa z cukrzycą, który nie cierpi na inne schorzenia, może być bogata w białka i tłuszcze. Jednak w przypadku psów z dodatkowymi problemami zdrowotnymi, jak choroby trzustki czy nadwaga, konieczna jest dieta z ograniczoną ilością tłuszczu. Psy z problemami nerkowymi wymagają z kolei diety z mniejszą ilością białek.

Najkorzystniejszym w przypadku psa cierpiącego na cukrzycę gotowana dieta skomponowana przez dietetyka zwierzęcego. Dzięki temu mamy możliwość kontrolowania choroby, bowiem mamy wpływ na poszczególne składniki w diecie psa.

Zbilansowana dieta – czego unikać

Komponując dietę dla psa zmagającego się z cukrzycą, kluczowe jest wyeliminowanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. W zbilansowanym menu dla czworonoga cierpiącego na cukrzycę nie powinno znaleźć się miejsce dla:

 • ryżu,
 • makaronu,
 • ziemniaków,
 • różnych rodzajów kasz,
 • bananów,
 • dyni,
 • buraków.

Dodatkowo zaleca się unikanie podawania psu pieczywa i pieczywka, nawet w minimalnych ilościach. Podawanie surowego mięsa może być niezalecane ze względu na potencjalnie osłabioną zdolność organizmu do walki z bakteriami.


Regularność posiłków 

Jest kluczowym elementem w diecie psa cierpiącego na cukrzycę, aby zapewnić stabilność poziomu glukozy w jego krwi oraz umożliwić efektywne zarządzanie insuliną. Zaleca się rozdzielenie całodziennej porcji jedzenia na dwie równe części, które należy podawać psu o ściśle określonych godzinach każdego dnia.

Czy pies z cukrzycą może spożywać smakołyki?

W diecie psa z cukrzycą możliwe jest włączenie ograniczonej ilości smakołyków, ale wymaga to szczególnej uwagi. Należy pamiętać, aby:

 • dopasować smaczki do dziennego limitu kalorii,
 • wybierać produkty niskoenergetyczne,
 • podawać je psu 4-8 godzin po aplikacji insuliny,
 • unikać przysmaków bogatych w proste cukry.

Wybierając przysmaki dla psa diabetyka, ważne jest również uwzględnienie innych schorzeń, które mogą dotyczyć zwierzęcia. W przypadku braku dodatkowych problemów zdrowotnych bezpiecznym wyborem mogą być suszone mięso i podroby. Zawsze jednak przed dokonaniem wyboru przysmaków konsultacja z weterynarzem jest zalecana.