Starzenie się to jeden z nieodłącznych procesów przebiegających w życiu większości organizmów żywych. Czasu nie zatrzymamy, ale poprzez odpowiednie żywienie i suplementacje możemy spowolnić procesy starzenia się nie tylko u ludzi, ale także u naszych czworonożnych przyjaciół. Odpowiednio dobrana karma dla psa seniora może istotnie przyczynić się dobrego samopoczucia Twojego pupila oraz zapewnić mu zdrowie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaka jest najlepsza karma dla psa seniora.


Spis treści

  1. Objawy starości u psa
  2. Na jakie choroby cierpi psi senior?
  3. Prawidłowe żywienie psa seniora – co warto wiedzieć?
  4. Jaka jest najlepsza karma dla psa seniora?
  5. Karma dla psa seniora – podsumowanie

Objawy starości u psa

Na, to kiedy pies jest seniorem, nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj psy ras małych żyją dłużej, a więc później stają się seniorami niż większe psy. Starzenie się to proces, który trwa, a nie pojawia się nagle. Zazwyczaj przyjmuje się, że psy ras małych określa się seniorami, gdy mają 9-10 lat, psy ras średnich 7-9 lat zaś psy ras dużych i olbrzymich zostają seniorami w wieku 6-7 lat. Na to, jak szybko starzeje się pies, największy wpływ mają czynniki genetyczne, ale warunki bytowe oraz dieta mają także istotny wpływ na procesy starzenia się.

Zazwyczaj, gdy nasz pies staje się seniorem, zauważamy, że jest mniej aktywny – zaczyna potrzebować więcej snu. Ponadto ubywa mu masa mięśniowa, szczególnie jest to widoczne na pyszczku, który zaczyna być bardziej kościsty. Psi staruszek zaczyna mieć w niektórych miejscach na ciele, siwą i matową sierść – tu także najwięcej widać na pyszczku, który staje się wyraźnie srebrzysty. Zmienia się także sposób poruszania, pies zaczyna poruszać się wolniej i staje się bardziej ociężały – zazwyczaj wynika to ze zwyrodnień kręgosłupa i stawów. Warto wtedy postawić na witaminy dla psa seniora, które uśmierzą bóle kostne i poprawią ruchomość stawów.

Na jakie choroby cierpi psi senior?

Zmiany w wyglądzie, ale także w zachowaniu to nie jedyne co zmienia się, gdy pies staje się seniorem. Tak jak ludzie, tak i psy cierpią na dolegliwości chorobowe charakterystyczne dla okresu starości. Pies zaczyna mieć słabszy słuch i wzrok – bardzo często psie oczy stają się mętne, ponieważ pojawia się na nich zaćma. Pogarsza się także węch psa oraz jego zdolności rozumowania. Pies zaczyna dużo mniej rozumieć oraz już nie posiada młodzieńczego sprytu. Wielu psich seniorów ma problemy z apetytem – problemy te najczęściej spowodowane są przez stany zapalne w pyszczku, które zaś wywołane są przez nadmiar kamienia nazębnego. Niestety psi seniorzy częściej zapadają na choroby nowotworowe – dlatego bardzo ważna jest profilaktyka w postaci systematycznych badań i wizyt u weterynarza oraz odpowiednio dobrana karma dla psa seniora. Do psiej diety warto wprowadzić witaminy dla psa seniora , które poprawią jego jakość życia oraz samopoczucie. Dolegliwościami charakterystycznymi dla psich seniorów są także choroby nerek, cukrzyca, zwyrodnienia stawów i choroby serca. Wiele psich dziadków cierpi na psią demencję, którą potrafi mocno uprzykrzać życie. Pies czuje się zagubiony , często kręci się po domu bez celu. Ponadto cierpi na bezsenność i często zapomina załatwić swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz. W tym okresie warto otoczyć psa dodatkową porcjom miłości i zrozumienia. Ponadto konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii bowiem procesy chorobowe można spowolnić poprzez dobranie odpowiednich leków. Geriatria weterynaryjna z roku na rok coraz bardziej się rozwija i jesteśmy w stanie ograniczyć przykre skutki starości naszego psa.

Prawidłowe żywienie psa seniora – co warto wiedzieć?

Psi senior ma specjalne potrzeby żywieniowe. Aby mimo starości pies czuł się dobrze, warto dostarczać mu pewnych składników odżywczych, które są szczególnie istotne. Czym powinna się cechować najlepsza karma dla psa seniora?

Białko i tłuszcze

Psi senior potrzebuje dobrej jakości białko, które będzie lekko strawne oraz wysoce przyswajalne. Wprowadź do diety psiego staruszka j wysokiej jakości karmę mokrą dla psa seniora. Może być także sucha karma dla psa seniora, lecz należy pamiętać , ze będzie ona mniej strawna w porównaniu do karmy mokrej. U psich seniorów zmniejsza się także zapotrzebowanie na kalorie więc w diecie powinno ograniczyć się tłuszcze.

Węglowodany

Węglowodany nie są pożądane w diecie psa na żadnym etapie życia. Mimo, że stanowią one pewne źródło energii, to powinniśmy je ograniczyć. Jeśli chcesz, aby węglowodany znalazły się w misce Twojego seniora to raczej w niewielkiej ilości i w postaci warzyw, które mogą dostarczyć błonnika pokarmowego. Wybieraj wiec warzywa takie jak dynia , batat czy cukinia. To lekkostrawne warzywa, które zadbają o układ pokarmowy psiego seniora i dostarczą sporo witamin.

Witaminy

Witaminy w diecie psa są bardzo ważne niezależnie od tego, na jakim etapie się znajduje. Psi senior szczególnie potrzebuje witamin A, E, K, ale także witaminy z grupy B. Witamina A zadba o wzrok psiego seniora, ale także o skórę i hormony. Witamina E to silny antyoksydant, który spowalnia procesy starzenia się organizmu, dlatego nie może jej zabraknąć w diecie psa seniora. Witamina K pozwala ustrzec przed niedokrwistością. Jeśli chodzi o witaminy z grupy B, to są one naprawdę ważne, ponieważ dbają o prawidłowe działanie układu nerwowego, a więc i mózgu naszego psa. Witaminy te zadbają także o stan skóry i zdrowe jelita. Witaminy dla psa seniora są wiec niezbędne w diecie, a dobra karma dla psa seniora musi je zawierać.

Jaka jest najlepsza karma dla psa seniora?

Kiedy pies jest seniorem, powinniśmy wybrać dobrej jakości karmę. Jaka karma dla psa seniora jest najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem karmę dobieramy pod konkretne potrzeby naszego psa. Niezależnie czy będzie to karma mokra dla psa seniora, czy karma sucha to musi być wysokiej jakości. W składzie powinno przeważać mięso mięśniowe nie zaś podroby, ponieważ ich nadmiar może doprowadzić do biegunki. Jeśli z jakichś względów nie chcemy podawać psu karmy mokrej i wolimy suchą, to nie ma przeciw skazań, chyba że Twój pies ma problemy z zębami. W takim wypadku ciekawą alternatywę stanowi miękka karma dla psa seniora – jest to karma , która łączy w sobie cechy zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Karma ta przypomina wyglądem suchą karmę dla psa – jest w formie granulek, ale te poprzez dodatek gliceryny są znacznie miększe, co może być ułatwieniem, gdy psi senior ma ubytki w uzębieniu lub gdy spożywanie suchej karmy może stanowić ból czy dyskomfort. Polecamy karmę Eden półwilgotna karma kaczka i żołądki dla psów dorosłych i seniorów. To smakowita karma dla psów, która zawiera wszystkie niezbędne witaminy dla psa seniora.

Jeśli masz wątpliwości, jaka jest najlepsza karma dla psa seniora. Nie potrafisz określić potrzeb dietetycznych Twojego pupila. Zalecamy udać się do zaufanego lekarza weterynarii lub dietetyka dla psów. Specjalista po wnikliwym wywiadzie oraz niezbędnych badaniach dobierze karmę, która będzie odpowiednia dla Twojego psiego seniora.

Karma dla psa seniora – podsumowanie

Badaj swojego psa regularnie, ponieważ łatwo przeoczyć pierwsze oznaki starzenie się. Lekarz weterynarii, który będzie widział swojego pacjenta regularnie, będzie w stanie dostrzec zmiany, jakie zachodzą. Bardzo ważne dla zdrowia organizmu jest prawidłowe żywienie, wysokiej jakości. Pies powinien dobrze odżywiać się całe życie nie tylko na etapie starości. To jak szybko zestarzeje się nasz pies, zależy nie tylko od żywienia, ale także warunków bytowych oraz od czynników genetycznych danego psa. Prócz zdrowej diety psi senior powinien spożywać odpowiedni witaminy i suplementy, które wpłyną pozytywnie na jego samopoczucie i zniwelują przykre symptomy starości.