Nie tylko ludzie, ale także psy cierpią na alergie pokarmowe. Jeśli nasz pies jest alergikiem powinniśmy jak najszybciej dowiedzieć się, jak wygląda prawidłowa dieta dla psa alergika. Dzięki odpowiedniemu żywieniu oraz wyeliminowaniu alergenów z diety nasz pies może zapomnieć o przykrych efektach alergii. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jakie przysmaki dla psa alergika są najlepsze.

Jakie przysmaki dla psa alergika są najlepsze?

Na rynku występuje ogromna ilość różnorodnych przysmaków dla psa, jednak jeśli zaczynamy szukać takich, które będą odpowiednie dla psa z alergią pokarmową, wybór drastycznie spada. Wielu właścicieli nie wie na co zwrócić uwagę przed zakupem przysmaków, aby wybrać odpowiedni i bezpieczny produkt. Trzeba wspomnieć, że tak naprawdę nie ma takich przysmaków, które nie uczulają żadnego psa! Wielu producentów używa sformułowania „hipoalergiczny” sugerując, że produkt jest bezpieczny dla psów z alergią pokarmową ale możecie wierzyć, że to bardziej chwyt marketingowy. Jeśli nasz pies ma alergię na dane białko np. na jagnięcinę, to podając mu przysmak hipoalergiczny opierający się na białku jagnięcym możemy być pewni, że u naszego psa wystąpią odczyny alergiczne… Najczęściej producenci używają sformułowania „hipoalergiczny” przy mięsach, które uchodzą za te delikatniejsze lub mniej pospolite jak na przykład: jagnięcina, królik, dziczyzna czy konina. Jednak nie ma pewności, że są one bezpieczne dla naszego psa. Przysmaki dla psa alergika powinny mieć jak najkrótszy skład - najlepiej 100% mięsa.

Trzeba mieć świadomość, że przysmaki czy karma dla psa alergika, którą spożywa jeden pies i czuje się dobrze, wcale nie musi służyć naszemu psu. Jest to kwestia indywidualna i jedyny sposób, aby dowiedzieć się co uczula naszego psa powinniśmy przeprowadzić dietę eliminacyjną.

Dieta eliminacyjna u psa – na czym polega?

Leczenie alergii pokarmowej u psa oraz dobranie bezpiecznej diety to żmudny proces. Aby sprawdzić jakie rodzaje białka są odpowiednie dla organizmu naszego psa i na pewno go nie uczulą, powinniśmy zdecydować się na dietę eliminacyjną. Na czym polega dieta eliminacyjna? Aby taka dieta była prawidłowo przeprowadzona powinniśmy wybrać jedno białko, którym będzie karmiony nasz pies przez najbliższe tygodnie. W trakcie trwania tej diety podajemy psu tylko posiłki 100% danego mięsa - może to być mięso gotowane, surowe lub karma mokra uzupełniająca. Tu wybieramy wedle własnych preferencji. Podczas tego procesu obserwujemy jak czuje się nasz pies, czy ma jakieś objawy, które mogłyby wskazywać na alergię pokarmową na konkretne białko znajdujące się w jego diecie.

Dietę eliminacyjną powinniśmy przeprowadzać pod okiem weterynarza lub dietetyka zwierzęcego. Tylko prawidłowo przeprowadzona dieta eliminacyjna daje nam pewność, które produkty są bezpieczne dla naszego psa, a które koniecznie musimy odstawić i już nigdy nie podawać!

Na podstawie diety eliminacyjnej powstaje w późniejszych etapach bezpieczna dieta dla psa alergika.

Dieta dla psa alergika

Jaka karma dla psa z alergią skórną będzie najlepsza?

Zarówno przysmaki dla psa alergika, jak i karma powinny być monobiałkowe oraz z możliwe najkrótszym składem. Co to znaczy, że karma jest monobiałkowa? Jest ona stworzona z jednego źródła białka. Możemy ją podać psu wtedy, gdy widzimy już u niego objawy alergii i gdy chcemy się dowiedzieć, jaki składnik mu nie służy. Przy psach z alergią pokarmową najistotniejsze jest właściwie podawanie produktów tylko z jednym rodzajem białka przynajmniej do czasu, w którym nie poznamy kilku białek, które ich nie uczulają. Trzeba pamiętać, że nie tylko mięsa uczulają psa - alergizować mogą także tłuszcze, warzywa, węglowodany oraz różne suplementy i dodatki technologiczne do karm.

Najlepszym wyborem dla psa z alergią będzie najczęściej mokra karma dla psa alergika. A to dlatego, że jest mniej przetworzona oraz ma krótszy i bardziej przejrzysty skład w porównaniu do karmy suchej. Oczywiście to nie tak, że jeśli nasz pies ma alergię pokarmową to na pewno nie będzie mógł jeść suchej karmy. Musimy mieć jednak na uwadze, że nawet sucha karma z najkrótszym składem, który wydaje się odpowiedni, może wywołać reakcję alergiczną. A to wszystko dlatego, że karma sucha ma zdecydowanie dłuższy skład, który nie musi być wyszczególniony w całości, przez co zawiera więcej potencjalnych alergenów. Nie ma idealnej karmy dla każdego psa – sami musimy znaleźć tą idealną dla naszego pupila.

Jaka karma dla psa alergika?

Podejrzewasz, że Twój pies ma alergię pokarmową i zastanawiasz się nad planem działania? Jeśli pupil ma zaognione stany zapalne skóry, zapalenie ucha czy bulgotanie w brzuchu lub biegunkę, oczywiście pierwszym krokiem będzie umówienie się na wizytę do lekarza weterynarii.

Następny etap to odpowiednia dieta dla psa alergika – a więc wybór jednego białka, które będzie przez najbliższy czas spożywał nasz pies. Jak już wspominaliśmy, mamy do wyboru kilka opcji. Może to być mięso gotowane, mięso surowe jeśli mamy w planach dietę BARF lub karma mokra dla psa alergika – jest to najłatwiejsza opcja z powyżej wymienionych. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na gotową karmę powinna to być karma mokra monobiałkowa dla psa, przynajmniej podczas trwania diety eliminacyjnej. Jeśli zaś chodzi o przysmaki dla psa alergika, możemy podawać je podczas diety eliminacyjnej, ale muszą zostać spełnione pewne warunki: przysmaki dla psa muszą być monobiałkowe i musi to być takie samo białko, jakie aktualnie sprawdzamy. Więc jeśli podajemy psu karmę z indyka to przysmaki także muszą być z indyka i powinny mieć skład 100% mięsa lub ewentualnie dane mięso plus dodatek warzywa, lub owocu. Przykładowe bezpieczne przysmaki dla psa alergika to polędwica z tuńczyka czy ciastka dla psa królik z bananem.

Pies z alergią pokarmową – dieta to klucz do sukcesu.

Alergia pokarmowa to bardzo niewinna, ale ciężka przypadłość, ponieważ obciąża ona układ immunologiczny organizmu. Osłabiony układ immunologiczny to już prosta droga do różnych infekcji i stanów zapalnych. Zazwyczaj leki na alergię nie leczą jej jako przyczyny chorobowej, a hamują tylko objaw. Głównym czynnikiem wywołującym alergię pokarmową, jak sama nazwa wskazuje, są spożywane posiłki. Dlatego też, gdy nasz pies ma alergię pokarmową, kluczem do sukcesu w leczeniu jest prawidłowa dieta! Prawidłowa czyli taka, która nie drażni układu immunologicznego organizmu naszego psa. Tylko odpowiednio dobrana karma dla psa alergika, czy to kupiona czy przygotowana przez nas, jest gwarantem dobrego samopoczucia naszego psa i wyeliminowania przykrych objawów alergii. A jeśli zastanawiacie się, czy możliwe jest obejście procesu diety eliminacyjnej, to odpowiedź niestety brzmi nie. Im szybciej przebrniecie razem z pupilem przez ten proces, tym szybciej pożegnacie się z alergią.