Często witany jesteśmy entuzjastycznym podskakiwaniem naszego czworonożnego przyjaciela. Taka forma powitania, choć pełna radości, może być uciążliwa i niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku większych ras. Jeżeli zastanawiasz się, jak skutecznie odzwyczaić psa od tego zachowania, przedstawiamy trzy sprawdzone metody, które pomogą Ci zapanować nad skaczącym psem.

Spis treści

 1. Twój pies nie może się powstrzymać przed skokami? Zachowaj spokój!
 2. Pies skacze na gości – jak odciągnąć jego uwagę
 3. Wprowadź zachowanie alternatywne do skakania
 4. Na koniec – zachowaj cierpliwość i działaj konsekwentnie!


Twój pies nie może się powstrzymać przed skokami? Zachowaj spokój!

Zauważając, że Twój pies usiłuje dostać się do Twojej twarzy poprzez skakanie, pierwszym odruchem może być krzyk lub odepchnięcie go. Jednak dla Twojego pupila liczy się każda forma reakcji. Klucz do sukcesu leży w demonstracji, że nieakceptowane przez Ciebie zachowanie nie przyniesie mu uwagi. 

Ignorowanie czworonoga, gdy próbuje skakać – nie rozmawiając z nim, nie dotykając, a nawet odwracając się do niego plecami – może być pierwszym krokiem do sukcesu. Pochwała i smakołyk za spokojne zachowanie umocnią pozytywne skojarzenia.

 • Nie reaguj na skakanie psa.
 • Odwróć się od niego, czekając na uspokojenie.
 • Pochwal go i nagród, gdy pozostanie na czterech łapach.


Praktyczne wskazówki, jak efektywnie oduczyć psa skakania

Aby proces uczenia był jak najbardziej skuteczny, ważne jest, aby stosować się do kilku praktycznych wskazówek. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, a to, co zadziała dla jednego, może nie być tak skuteczne dla drugiego. Jednak pewne ogólne zasady mogą pomóc w większości przypadków.

 • Konsekwencja jest kluczowa. Upewnij się, że wszyscy domownicy reagują na skakanie psa w ten sam sposób. Różne reakcje mogą wprowadzać zwierzę w błąd i utrudniać naukę.
 • Używaj jednoznacznych komend. Wybierz komendę, która będzie sygnałem dla psa, że teraz nie jest czas na skakanie. Może to być na przykład "siad" lub "stój".
 • Unikaj karania psa za skakanie. Karanie może prowadzić do lęku lub agresji. Zamiast tego, ignoruj niechciane zachowanie i nagradzaj pożądane akcje.
 • Zapewnij psu odpowiednią ilość ruchu. Często nadmiar energii jest przyczyną skakania. Regularne spacery, bieganie czy zabawy na świeżym powietrzu pomogą spalić nadmiar energii.

Implementując te wskazówki, zwiększasz szanse na szybkie i skuteczne oduczenie psa niepożądanych zachowań. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest indywidualnością i może potrzebować więcej czasu na adaptację do nowych zasad. Bądź cierpliwy i konsekwentny w swoich działaniach, a efekty na pewno się pojawią.


Pies skacze na gości – jak odciągnąć jego uwagę

Skaczący pies może stanowić wyzwanie, zwłaszcza gdy odwiedzają Cię goście. Upewnij się, że Twoi goście są świadomi sytuacji i nie reagują na nadmiernie entuzjastyczne powitania. Przygotowanie psa na przybycie gości poprzez długi spacer może zmniejszyć jego chęć do skakania. Przy wchodzeniu gości do domu, spróbuj odwrócić uwagę psa poprzez ulubioną zabawkę czy krótki trening poszukiwawczy.Wprowadź zachowanie alternatywne do skakania

Zapobiegaj skakaniu, ucząc psa innego sposobu powitania. Jedną z prostszych komend, które warto wykorzystać, jest "siad". Ucz psa, by przywitał Cię siedząc, zawsze gdy wracasz do domu lub pojawia się ktoś przy drzwiach. Wymaganie od psa wykonania komendy w takich momentach pomoże zastąpić skakanie spokojniejszym zachowaniem.


Na koniec – zachowaj cierpliwość i działaj konsekwentnie!

Oduczenie psa skakania na ludzi wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Nie zapomnij nagradzać swojego pupila za każdym razem, gdy zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami. Pamiętaj, że klucz do sukcesu tkwi w spójności i pozytywnym wzmocnieniu.

Jeśli nadal masz wątpliwości lub potrzebujesz więcej porad, nie wahaj się szukać dodatkowych informacji. Pamiętaj, że zarówno Ty, jak i Twój pies jesteście w tym razem – wspólnie możecie osiągnąć wspaniałe rezultaty.