Mimo że psy to zwierzęta mięsożerne to w ich diecie może znaleźć się trochę warzyw i owoców- które będą zdrowym urozmaiceniem. Warzywa dla psa to zdrowy i smakowity dodatek, dzięki któremu uzupełnimy poziom witamin i minerałów w organizmie naszego pupila. Błonnik dla psa, zawarty w warzywach zadba o poczucie sytości u psa, ale to nie wszystko! Warzywa i owoce posiadają antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się i działają antynowotworowo. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie warzywa dla psa są najlepsze.



Spis treści

  1. Warzywa dla psa – po co je podawać?
  2. Jakie warzywa może jeść pies?
  3. Jakich warzyw nie może jeść pies?
  4. Warzywa dla psa – gotowane czy surowe?


Warzywa dla psa – po co je podawać?

Wielu właścicieli zastanawia się, czy warzywa i owoce dla psa są konieczne w diecie? Oraz po co je w ogóle podawać? Jak już wspominaliśmy, warzywa dla psa są bardzo zdrowym urozmaiceniem diety. Dzięki dodatkowi warzyw sprawnie przemycimy ogrom witamin i antyoksydantów, które mają wpływ na zdrowie organizmu, a więc i na odporność naszego psa. Nasz pupil wcale nie musi być na diecie BARF, by zjadać warzywa! Zamiast przysmaków co jakiś czas możemy podać psu ulubione warzywo na przykład marchewkę, którą wiele pupili uwielbia chrupać. Warzywa dla psa możemy podawać także po obróbce termicznej. Gotowane bataty lub pieczona dynia to zdrowa przekąska, która zawiera błonnik dla psa i cenne witaminy. Jeśli podstawą psiej diety jest karma mokra dla psa lub karma sucha dla psa to nie ma konieczności podawania warzyw, ale warto je jednak wprowadzić. Jeśli zaś pies jest na diecie BARF lub diecie gotowanej to komponent owocowo-warzywny jest najczęściej konieczny.


Jakie warzywa może jeść pies?

Lista warzyw, które pies może jeść, jest dosyć obszerna. Znajdują się na niej między innymi: marchewka, pietruszka, cukinia, dynia, burak, pomidor, koper włoski, ogórek, pasternak, rzodkiewka, sałata, szpinak czy topinambur. Większość warzyw dla psa można podawać surowych, ale warzywa takie jak: batat, ziemniaki czy warzywa strączkowe muszą być poddane obróbce termicznej. Pamiętaj , że warzywa w diecie psa mogą stanowić dodatek i urozmaicenie diety, a nie podstawę. Jeśli Twój pies uwielbia chrupać warzywa, to korzystaj! Dzięki temu nie tylko przemycisz witaminy do jego diety, ale także zadbasz o higienę jamy ustnej. Warzywa takie jak marchewka czy pietruszka mogą być alternatywą gryzaków dla psów. Jeśli nasz pies ma wrażliwy brzuch i jest alergikiem, to suszone lub liofilizowane warzywa i owoce mogą stanowić lekkostrawną, naturalną przekąskę dla psa.


Jakich warzyw nie może jeść pies?

Mimo że warzywa dla psa to rewelacyjne źródło witamin i minerałów to jest kilka warzyw, których nie możemy podawać. Jakie warzywa dla psa są niezdrowe? Negatywny wpływ na zdrowie psiego brzucha ma czosnek oraz cebula, które drażnią układ pokarmowy i powodują wzdęcia oraz ból brzucha. W psiej misce nie może znaleźć się także por, który jest toksyczny! Nie podajemy psu także surowych ziemniaków oraz roślin kapustnych bez obróbki termicznej. Niezdrowe warzywa dla psa to bakłażan, zielona papryka czy awokado. Musimy uważać także na szczaw, gdyż zawarte w nim związki zwane szczawiooctanami, mogą doprowadzić do chorób układu moczowego.




Warzywa dla psa – gotowane czy surowe?

Jakie warzywa dla psa będą najlepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli Twój pies jest zdrowy i nie ma dolegliwości trawiennych, po surowych warzywach, to możesz podawać je w takiej formie. Jeśli zaś masz szczeniaka, psiego alergika, psiego seniora lub psa z chorobami układu pokarmowego to gotowane warzywa będą dużo lepszym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ obróbka termiczna sprawia , ze warzywa dla psa są znacznie strawniejsze, a więc delikatniejsze dla wrażliwego brzuszka. Należy pamiętać, że do gotowanych warzyw nie wolno dodawać żadnych przypraw czy soli! Gotujemy warzywa około 20 minut, aż staną się miękkie, studzimy i rozgniatamy na papkę. Uprzednio przygotowany mus możemy podać w zabawce typu KONG lub wykorzystać do tego maty do lizania dla psa.