Zabawki dla szczeniaka stanowią obowiązkowy element psiej wyprawki! Poprzez zabawę szczeniak poznaje świat , buduje więź z przewodnikiem oraz pożytkuje nadmiar energii ? Zabawki dla psa szczeniaka wpływają na prawidłowy rozwój fizyczny oraz pozwalają udoskonalać zdolności motoryczne naszego pupila.

Zabawki dla szczeniaka – czy faktycznie są konieczne?

Wielu właścicieli zastanawia się czy warto kupować zabawki dla szczeniaka skoro często nie wytrzymują one zbyt długo testów jakie stawia im psie dziecko. Odpowiedź jest jasna – zabawki dla psa szczeniaka są niezbędne! Na rynku istnieje wiele rodzajów zabawek dla szczeniąt, które wspierają prawidłowy rozwój i inteligencję psa. Rozwój umysłowy zapewnią zabawki edukacyjne dla szczeniaka, zaś potrzebę przeżuwania zabawki do gryzienia dla szczeniaka. Warto zapewnić naszemu psu różne rodzaje zabawek aby zadbać o jego zdrowy rozwój na różnych płaszczyznach i abyśmy mogli mieć pewność, że spełniamy wszystkie potrzeby jakie ma szczenię. Odpowiednia zabawa ze szczeniakiem, w której czynny udział bierze właściciel sprawia, że psie dziecko ma odpowiednią socjalizację oraz rozwija się emocjonalnie w prawidłowy sposób. Tak jak ludzkie dzieci, tak i te psie powinny mieć zapewniony kontakt z przedmiotami o różnych strukturach, kształtach i fakturach aby jak najlepiej mogły poznać otaczający je świat. Zabawa ze szczeniakiem wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój ale także na świetne samopoczucie. Dodatkowo jeśli my bawimy się razem z naszym psem to sprawiamy, że więź miedzy nami się zacieśnia.

Jakie zabawki dla szczeniaka?

Producenci prześcigają się w produkcji zabawek dla psów, rynek oferuje bogaty wybór. Jakie zabawki dla szczeniaka wybrać? Przede wszystkim bezpieczne! Zabawki dla psa szczeniaka muszą być wytrzymałe – szczenięta nadmiernie obgryzają różne przedmioty, a więc zabawka musi cechować się wytrzymałością oraz bezpiecznym, nietoksycznym materiałem użytym do jej produkcji. Nie kupujmy, tanich zabawek chińskiej produkcji, gdyż te po pierwsze nie wytrzymają zbyt długo psiej zabawy, a po drugie nie posiadają certyfikatów jakości i bezpieczeństwa. A przecież to właśnie zdrowie naszego pupila jest najważniejsze. Zachęcamy do różnorodności - każdy pies, a przede wszystkim szczeniak powinien mieć kilka rodzajów zabawek, które w pełni zapewnią mu prawidłowy rozwój na wszystkich szczeblach oraz zaspokoją jego potrzeby. Rodzaj zabawki musimy dostosować do wieku szczeniaka oraz do jego możliwości zarówno fizycznych jak i tych mentalnych. Ośmiotygodniowemu szczeniakowi zdecydowanie nie warto kupować piłek, a już na pewno nie tych tenisowych (posiadają włoski, które szczeniak może odgryźć i połknąć). Dlaczego? Bo taki szczeniak nie jest gotowy na aportowanie, a sama piłka na tym etapie będzie za ciężka dla naszego pupila.

Zwracajmy uwagę czy produkt, który kupujemy jest dla szczeniąt przeznaczony (zazwyczaj są one lżejsze od tych dedykowanych dla psów dorosłych, i często są troszkę mniejsze). Od pierwszych dni w nowym domu warto zapewnić psiemu dziecku zabawki do gryzienia dla szczeniaka. Jakie to produkty? Możemy wybrać naturalne gryzaki dla psów do czego zachęcamy. Dla szczeniąt warto wybrać suszone uszy królicze, żwacze wołowe czy szalenie popularną kość do żucia dla szczeniąt. Są to bezpieczne przysmaki dla psich juniorów, które zapewnią potrzebę żucia oraz ochronią nasze meble i buty przed zębami naszego czworonoga. W dodatku takie produkty zajmą psa na dłużej.

Kolejnymi produktami wartymi uwagi są zabawki na przysmaki typu kong oraz zabawki edukacyjne dla szczeniaka. Jak działają? Chowamy do ich wnętrza przysmaki lub nadziewamy je ulubioną karmą mokrą naszego psiaka, a zadaniem psa jest wydobyć zawartość ze środka. Takie zabawki do gryzienia dla szczeniaka są najczęściej wyprodukowane z nietoksycznego kauczuku lub gumy TPR, które są odporne na gryzienie! Zabawki tego typu są świetnym rozwiązaniem, bo po pierwsze spowalniają prędkość zjadanych posiłków, a po drugie wpływają na rozwój intelektu. Próbując wydobyć pyszności z wnętrza zabawki, szczeniak uczy się myślenia i rozwiązywania problemów. A dzięki temu, że wyciąga jedzenie ze środka, sam siebie nagradza ? Czynność lizania sama w sobie też jest relaksująca i uspokajająca dla psa, co przy szczeniakach jest konieczne - zazwyczaj są to chodzące wulkany niespożytej energii.

Warto aby w psiej wyprawce pojawił się szarpak dla psa, ponieważ stymuluje on instynkt łowiecki. Dzięki niemu możemy poprzez zabawę uczyć czworonoga samokontroli. Zabawa z szarpakiem wpływa na doskonalenie zdolności motorycznych psa oraz rozwija jego masę mięśniową. Pies uczy się skupienia i tego jak określić położenie przedmiotu, na który poluje. Pamiętajmy jednak aby nie bawić się zbyt mocno (mocne szarpanie może uszkodzić zarówno uzębienie psa, jak i kręgosłup – szczególnie w odcinku szyjnym).

Zabawki edukacyjne dla szczeniaka

Zabawki edukacyjne dla szczeniaka to tak naprawdę świetny wybór dla psa na każdym etapie życia. Zabawki edukacyjne pobudzają intelekt psa, uczą rozwiązywania problemów oraz zapewniają psu dawkę węszenia. Dzięki takim zabawkom pupil jest stymulowany w różnych obszarach, przez co takie produkty można nazwać mianem super zabawek! Większość psów szaleje za takimi rodzajami zabawek i nic w tym dziwnego. Przyjemny zapach smakowitych przysmaków, znajdujących się w środku skutecznie zachęci do zabawy wielu pupili. Psy ćwiczą więc węch, a jednocześnie rozwijają swoje zdolności kognitywne.

Rodzaje zabawek edukacyjnych dla psa:

  • kula na przysmaki – potocznie nazywana kulą - smakulą. Stworzona z odpornych materiałów. Z otworem przez który wrzucamy do środka przysmaki lub karmę suchą. Zadaniem psa jest trącanie jej łapką lub nosem i wysypywanie zawartości ze środka ?;
  • gry interaktywne - to zabawki dla psa, które są w formie łamigłówek. Najczęściej posiadają sporo szufladek i mechanizmów, które otwierają się jeśli pies rozwiąże zadania w odpowiedniej kolejności. Produkty te posiadają różne poziomy trudności aby każdy pies mógł się nimi bawić i rozwijać swój intelekt. Pionierem wśród tych produktów jest firma Nina Ottosson;
  • maty węchowe – to produkt, który powinien mieć każdy właściciel psa! Wyglądem przypomina gęsty dywan z grubymi długimi frędzelkami ( najczęściej z polaru). W macie chowamy suchą karmę lub przysmaki, a pies musi je wywęszyć! To zabawka dla szczeniaka, psiego seniora i psa w każdym wieku, która nigdy mu się nie znudzi, a w dodatku stanowi prawdziwe wyzwanie dla psiego umysłu oraz nosa.

Lick maty – czyli maty do lizania hit czy kit?

Mata do lizania dla psa, lick mata lub mata antystresowa dla psa to jeden i ten sam produkt. Jest to mata najczęściej w kształcie kwadratu stworzona z gumowego, nietoksycznego materiału. Mata spowalniająca jedzenie posiada wypustkową strukturę, dlatego idealnie sprawdza się do serwowania półpłynnych przekąsek oraz karmy mokrej dla psa, ale także kota. Wystarczy rozsmarować na niej posiłek i podać pupilowi. Lickmaty to nie typowe zabawki edukacyjne dla szczeniaka, ale równie wartościowe i warto je mieć w wyprawce dla psa.

Dzięki wypustkom długość posiłku zjadanego przez psa wydłuża się. Kolejnym plusem maty do lizania jest mechanizm jej działania – czynność lizania relaksuje i uspokaja psa. Mata do lizania dla psa sprawi, że samopoczucie naszego psa poprawi się znacząco?. Ten produkt to hit wśród psiarzy, maty odstresowują , uspokajają i relaksują psa

Pluszowe zabawki dla szczeniaka

Kochamy nasze psy jak członków rodziny, zawsze chcemy aby miały to co najlepsze. Szukając idealnej pierwszej zabawki dla szczeniaka powinniśmy zdecydować się na pluszaka dla psa. Pluszowe zabawki dla szczeniaka charakteryzują się przepięknym wyglądem, jakością wykonania i trwałością. To uniwersalne zabawki, ponieważ będą spełnią swoja funkcję przytulanki podczas drzemki, ale także sprawdzą się jako szarpak czy aporter podczas spaceru. Pluszowe zabawki dla psów stworzone są z nietoksycznych, wytrzymałych materiałów, przez co mamy pewność, że są wysokiej jakości.

Niezależnie na co zdecydujemy się podczas zakupów, zawsze powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem naszego psa – wybierajmy dobrej jakości zabawki z odpowiednimi certyfikatami. Pamiętajmy również aby dobrać odpowiedni rozmiar zabawki dostosowany do naszego szczeniaka.