Karmienie psa to jeden z głównych obowiązków każdego psiego opiekuna. Wbrew pozorom, nie jest to zadanie łatwe, gdyż jedzenie dla czworonoga powinno mieć odpowiednią jakość i powinno być podawane w odpowiedniej ilości. Inne potrzeby żywieniowe ma szczenię, a inne dorosły pies. W przypadku dojrzałych już psiaków duże znaczenie ma też ich stan zdrowia i tryb życia, bowiem zdecydowanie więcej energii potrzebuje pupil aktywny niż kanapowiec. Co warto wiedzieć więc o karmieniu psów?

Spis treści

  1. Karmienie psa- podstawowe zasady
  2. Ile powinien jeść szczeniak?
  3. Ile powinien jeść dorosły pies?
  4. Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla psa?
  5. Na co uważać przy karmieniu psa?
  6. Jak powinna wyglądać psia dieta?
  7. Podsumowanie


Karmienie psa- podstawowe zasady

Podając psu jedzenie, należy uważnie obserwować jego rozwój i samopoczucie. Jeśli pies jest za chudy lub nadmiernie tyje, oznacza to, że jego porcje karmy nie mają optymalnej wielkości, są podawane za często lub zbyt rzadko. Pies w zależności od wieku ma różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i wartości odżywcze. Szczenięta potrzebują pokarmu bogatego w białko, tłuszcz, ale także odpowiednią dawkę wapnia i fosforu. Białko i tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju organizmu młodego psa. Optymalna dawka minerałów wspiera właściwy wzrost i zapobiega powstawaniu zaburzeń ze strony układu kostno-szkieletowego. Szczeniaki są znacznie aktywniejsze niż psy dorosłe i seniorzy, przez co mają wyższe zapotrzebowanie na energię. W diecie dorosłych psów tłuszczu powinno być mniej niż w diecie szczeniąt a jego nadmiar może prowadzić do otyłości.

Najprościej jest podawać psu żywność zgodnie z zaleceniami producenta karmy. Wystarczy dobrać wtedy taki produkt do wieku i wagi psa, a następnie wczytać się w instrukcję na etykiecie. Jeśli pomimo zastosowania się do tych wskazówek pies mocno przybiera na wadze lub jest wychudzony, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.


Ile powinien jeść szczeniak?

Adoptując lub kupując bardzo młodego pieska, jego nowy właściciel często ma problem z ustaleniem odpowiedniej porcji jedzenia i częstotliwości karmień. Początkowo, szczenię karmione jest mlekiem suki nawet do 12 razy dziennie. Po pewnym czasie ilość karmień zmniejsza się do około 4-6 na dzień. Do końca 4. tygodnia życia młody pies odżywia się tylko mlekiem. Później można stopniowo przyzwyczajać jego układ trawienny do pokarmów stałych. Mokrą karmę serwuje się bezpośrednio, a suchą namacza w wodzie. Oczywiście, szczenię powinno spożywać karmę dla szczeniąt, której skład i kaloryczność dostosowane są do jego potrzeb. Po 8 tygodniach młody pies z reguły odstawia mleko suki i odżywia się już samą karmą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to przeczytaj nasz poprzedni artykuł ,,Ile gramów karmy dla szczeniaka podawać każdego dnia?”


Ile powinien jeść dorosły pies?

Szczenięta jedzą częściej, mniejszymi porcjami. Natomiast dorosłe psy jedzą rzadziej, ale ich porcje są zdecydowanie większe- w odniesieniu do porcji z okresu szczenięcego. Głównym wyznacznikiem ilości jedzenia odpowiedniej dla dorosłego psa jest jego waga. Miniaturowy pies spożywa znacznie mniej niż duży pies o wadze przekraczającej 20 kg. Poza tym, przy karmieniu czworonoga trzeba uwzględnić też jego rasę, wiek i stan zdrowia. Nie bez znaczenia jest też aktywność fizyczna. Dorosły pies powinien jeść 2-3 razy dziennie. Warto pamiętać o takim rozbijaniu jedzenia na porcje, ponieważ podanie jednego dużego posiłku na cały dzień może prowadzić do zbyt szybkiego spożycia jedzenia, a tym samym do wzdęć czy nawet do skrętu żołądka.


piesek

Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla psa?

Na dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa składają się dwa czynniki. Pierwszym czynnikiem jest podstawowa przemiana materii – są to kalorie, które pies potrzebuje, aby jego organy funkcjonowały i w ogóle mógł żyć. Nawet podczas snu czy oddychania pies spala energię. Naukowo nazywa się to spoczynkowe zapotrzebowanie na energię (RER – ang. resting energy requirement) i tu musisz skorzystać ze wzoru matematycznego:

RER = 70 x masa ciała psa0,75

Jeśli mamy już wyliczoną wartość RER przechodzimy do wyliczenia drugiego czynnika, czyli zapotrzebowania na energię metaboliczną (DER – ang. Daily Energy Requirement) jest to energia potrzebna do AKTYWNEGO funkcjonowania. Aby wyliczyć DER, potrzebujemy pomnożyć wartość RER przez określony współczynnik K – jest to poziom aktywności fizycznej, status fizjologiczny czy chorobowy. Współczynnik K wybierz z tabeli poniżej.

DER = RER x K

Współczynnik K wybierz z tabeli poniżej.

Dorosłe psy

   niekastrowane

1,8

   kastrowane

1,6

   z niską aktywnością lub nadwagą

1,4

   odchudzające się

1,0

   odzyskujące masę ciała w rekonwalescencji

1,2 - 1,4


Szczenięta

   od odsadzenia do uzyskania 50% masy ciała psa dorosłego

3,0

   50-80% masy ciała psa dorosłego

2,5

   80-100% masy ciała psa dorosłego

2,0


Psy trenujące

   lekko

2,0

   średnio

3,0

   ciężko

4-8


Ciąża

   pierwsze dwa trymestry ciąży

1,8

   trzeci trymestr

3,0


Laktacja w zależności od liczby szczeniąt

   1 szczenię

 1,8

   2 szczenięta

 1,6
   3-4 szczenięta
 1,4
   5-6 szczeniąt
 1,0
   7-8 szczeniąt
 1,2 - 1,4
   9 szczeniąt
 >6


Dzięki temu otrzymamy
liczbę kalorii, jaką potrzebuje nasz pies, aby mógł zdrowo funkcjonować.

Abyś miała pewność, że dobrze wyliczasz RER oraz DER dla przykładu wyliczymy zapotrzebowanie kaloryczne dla 2 kilogramowego psa, który jest kastrowany.

PRZYKŁAD:

RER = 70 x 2 ( do potęgi 0,75)

RER=117,6

Taki pies potrzebuje 117,6 kcl, aby jego organizm mógł jakkolwiek funkcjonować.


Mamy już wartość RER, a więc przechodzimy do obliczania DER. W Naszym przykładzie pies jest kastrowany, a więc K= 1,6

DER = RER x K

DER = 117,6 x 1,6

DER = 188,16

Około 188 kcal powinien zjadać pies z naszego przykładu. Jednak pamiętajcie, jest to tylko przykład. Tabele powyżej nie uwzględniają wszystkich możliwych opcji.

Teraz jak wyliczyć ile karmy dla psa będzie odpowiednią dawką?

Aby to obliczyć, potrzebujemy wiedzieć ile kcal na 100g ma nasza karma dla psa.

Załóżmy , że jest to karma mokra i na 100g ma 80 kcal

100g – 80 kcal

x gram – 188 kcal

80 x =18800 / :80

x = 235g

Mokra karma dla psa z naszego przykładu musi mieć gramaturę 235g na cały dzień, aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną. Oczywiście, gdybyśmy zdecydowali, że w dany dzień podajemy przekąski i przysmaki dla psa to wtedy należy zmniejszyć dawkę karmy!


Na co uważać przy karmieniu psa?

Pies nie powinien jeść zbyt dużo. Należy uważać na wielkość serwowanej porcji i unikać utrzymywania pełnej miski. Taki sposób żywienia prowadzi do nadwagi i otyłości, czyli stanów bardzo niebezpiecznych dla zdrowia pupila. Mniejsze, ale regularnie podawane porcje jedzenia gwarantują, że zwierzę wypracuje dobre nawyki żywieniowe i nie będzie miało problemów z trawieniem. Uważać należy również na przekąski podawane psu na przykład w ramach tresury. Jeśli w ciągu dnia pojawia ich się całkiem sporo, konieczne jest proporcjonalne obniżenie dawki kalorii dostarczanej w ramach regularnego posiłku.


Jak powinna wyglądać psia dieta?

W żywieniu psów podobnie jak w diecie ludzi liczy się nie tylko ilość, czyli ładunek kaloryczny posiłków, ale także ich odpowiednie zbilansowanie. W jadłospisie psa musi pojawić się właściwa ilość białka, tłuszczów i węglowodanów. W posiłkach powinno dominować białko pochodzenia zwierzęcego. Dorosły pies potrzebuje karmy, która zawiera minimum 18g białka w 100g produktu, a szczenię nawet 25g/100g. Drugim ważnym składnikiem diety jest tłuszcz, czyli podstawowe źródło energii. Przyjmuje się, że w posiłku psa powinno znajdować się minimum 5,5g tłuszczu na każde 100g karmy. W psim jadłospisie jest też miejsce dla węglowodanów, choć te warto ograniczyć. Węglowodany usprawniają pracę układu pokarmowego, ale mogą prowadzić także do otyłości.


Podsumowanie

Ilość karmy , którą podajemy psu, powinna być dostosowana do wieku i aktywności psa , a przede wszystkim musi pokrywać zapotrzebowanie na kalorie. Szczenięta mają znacznie większe zapotrzebowanie na energię niż psy dorosłe i seniorzy. Ilość białka oraz tłuszczy w diecie szczeniąt będzie wyższa niż u psów dorosłych. Aby wiedzieć dokładnie, ile kalorii powinien zjadać pies, warto wyliczyć to z wyżej podanego wzoru lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii czy psiego dietetyka.

Część informacji z dzisiejszego artykułu pochodzi z podręcznika „Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii” autorzy: M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska.