Brak higieny lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej psa może doprowadzić do konieczności usunięcia zębów. Jak karmić psa po usunięciu zębów oraz co podawać psu, aby łatwiej przetrwać okres rekonwalescencji? Poznaj przydatne wskazówki!

Spis treści

 1. Jak karmić psa po usunięciu zębów?
 2. Jak długo trwa gojenie jamy ustnej psa po ekstrakcji zęba?
 3. Pies po usunięciu zębów – podsumowanie


Jak karmić psa po usunięciu zębów?

Pies po usunięciu zębów, przez kilka dni może czuć się gorzej. Ważne jest, aby odpowiednio karmić swojego pupila, co pomoże przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć ryzyko powikłań. Oto kilka wskazówek dotyczących karmienia psa po zabiegu chirurgicznym:

 1. W dniu zabiegu nie karm swojego psa aż do momentu, gdy będzie w stanie przyjąć jedzenie. Zbyt wczesne podanie posiłku po narkozie może grozić zadławieniem. Poczekaj, aż znieczulenie i efekty uboczne zabiegu przeminą.
 2. Czym karmić psa po usunięciu zębów? Najlepsza będzie karma mokra dla psa dzięki delikatnej strukturze nie podrażni dodatkowo ran po ekstrakcji zębów.
 3. Unikaj podawania twardej karmy suchej, kości lub innych twardych gryzaków, które mogą powodować dyskomfort i ból podczas żucia. Możesz podać miękkie przysmaki, ale tylko po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Odpowiednim przysmakiem dla psa bez zębów będą kiełbaski dla psów, są mięciutkie i smakowite jak parówki. Pies nie będzie miał problemu z gryzieniem.
 4. Podawaj psu jedzenie w temperaturze pokojowej, unikając zbyt zimnego lub zbyt gorącego jedzenia, które może podrażnić poranione miejsca w jamie ustnej. To samo będzie tyczyć się wody do picia – ona także powinna mieć optymalną temperaturę.

Pies

Jak długo trwa gojenie jamy ustnej psa po ekstrakcji zęba?

Podczas procesu gojenia ran kluczowe są pierwsze dni. Zdecydowana większość psów w ciągu 3 dni dochodzi do pełnej sprawności i czuje się dobrze. Należy jednak mieć na uwadze, że po tym czasie rany nie są w pełni zagojone i tak naprawdę pełne wygojenie to okres około 2 tygodni. Zdarzają się czasem komplikacje po usunięciu zębów u psa i wtedy ten proces gojenia może się wydłużyć. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko komplikacji po usunięciu zębów u psa?

 1. Ważne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej psa po zabiegu, co pozwoli zmniejszyć ryzyko infekcji. Lekarz weterynarii może zalecić stosowanie płukanek ustnych lub innych produktów stomatologicznych dla psów.
 2. Pamiętaj, aby nie przeprowadzać aktywności fizycznej! Może ona zwiększyć ryzyko urazu lub krwawienia w okolicy jamy ustnej. Należy unikać aktywności takich jak skakanie, bieganie, drapanie i gryzienie czy przeciąganie się szarpakiem. Odpoczynek przyspieszy regeneracje tkanek!
 3. Monitoruj zachowanie swojego psa i zwracaj uwagę na wszelkie objawy niepokoju lub bólu. Przykładowymi dolegliwościom może być brak apetytu, zwiększone ślinienie się, trudności w przełykaniu. Jak również zaczerwienienie lub obrzęk w okolicy jamy ustnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z weterynarzem.
 4. Po zakończeniu rekonwalescencji pamiętaj, aby regularnie kontrolować stan jamy ustnej swojego psa. Stosuj profilaktykę w postaci szczotkowania zębów i regularnych wizyt u weterynarza, aby zapobiec problemom z jamą ustną w przyszłości. Tylko szczotkowanie zębów i korzystanie z pasty do mycia zębów skutecznie usuwa płytkę nazębną, która powoduje powstawanie kamienia a w konsekwencji problemów z zębami.

Pies po usunięciu zębów – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak karmić psa po usunięciu zębów. U psa ważne jest nie tylko odpowiednio dobrana dieta, ale także: dbanie o jego higienę jamy ustnej i monitorowanie jego zachowania i stan zdrowia. Wszystkie kroki powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami weterynarza, aby przyspieszyć proces gojenia i zapobiec powikłaniom. Najważniejsze, aby nigdy więcej nie dopuścić do sytuacji , w której konieczne będzie usunięcie zębów przez nieprawidłową higienę lub jej brak. Koniecznie zaopatrz się w szczoteczkę do zębów dla psa oraz pastę do zębów dla psów i myj zęby pupila systematycznie! Absolutnie nie myj psu zębów pastą przeznaczoną dla ludzi! Taka pasta nie nadaje się dla psa – jej skład może wywołać podrażnienia w jamie ustnej naszego czworonoga. Ponadto miętowy smak, mógłby zniechęcić pupila do czynności mycia zębów. Zdecydowanie lepsza będzie naturalna pasta kokosowa dla psa.