Szczeniaki mają odmienne potrzeby żywieniowe od psów dorosłych. Aby mieć pewność, że nasz pupil rozwija się prawidłowo, powinniśmy postawić na zdrową i odpowiednią dietę dla psich juniorów. W tym artykule podpowiemy Ci jaka karma dla szczeniaka jest najlepsza, a także jaka forma sprawdzi się najlepiej - mokra czy sucha karma dla szczeniąt. Poznaj najważniejsze informacje i ciesz się zdrowiem swojego czworonoga.

Najlepsza karma dla szczeniaka – podstawowe informacje

Młode szczenięta spożywają wyłącznie mleko matki do około 3-4 -ego tygodnia życia. Następnie występuje okres odsadzenia od mleka, ponieważ u szczeniąt po tym czasie zaczyna zanikać odruch ssania. W tym momencie opiekun szczeniąt zaczyna powoli wprowadzać szczeniętom stały pokarm. Ważnym jest, aby młodemu organizmowi podawać wysokiej jakości pożywienie, które zapewni mu zdrowy rozwój. 

Karma dla szczeniaka zazwyczaj jest bardziej kaloryczna od tej dla psa dorosłego. Wszystko dlatego, że szczeniak intensywnie się rozwija i koniecznym jest zapewnienie mu odpowiednich wartości odżywczych. W dodatku szczeniaki to wulkany energii i jej zapas musi być na bieżąco uzupełniany ?

Zarówno mokra karma dla szczeniaka jak i sucha karma dla szczeniaka powinny być wysokiej jakości – bez odpadków mięsnych, oraz z krótkim i naturalnym składem. Dzięki temu posiłki naszego szczeniaka będą lekkostrawne, a to bardzo ważne - spora grupa szczeniąt ma bardzo wrażliwe brzuszki. Nieodpowiednio dobrana karma dla szczeniaka może powodować gazy, bóle brzucha oraz biegunki.

Nie zmieniaj karmy szczeniaka od razu gdy pojawi się w Twoim domu. 

Zazwyczaj w naszym domu szczenię pojawia się gdy ma przynajmniej 8 tygodni. Ważnym jest aby pamiętać, że powinniśmy przestrzegać dotychczasowego sposobu żywienia malucha przez minimum 2 kolejne tygodnie od jego przybycia. Jak już wspominaliśmy, układ pokarmowy szczeniąt jest znacznie wrażliwszy od tego u zdrowego, dorosłego psa. W związku z tym nie wprowadzamy zmiany karmy szybko i gwałtownie, bo moglibyśmy narobić więcej szkody niż pożytku. Jeśli uznasz, że dotychczasowa karma twojego szczeniaka jest zła lub słabej jakości i chcesz ją zmienić, to powinieneś się to robić stopniowo. Najpierw dokonaj wyboru odpowiedniej karmy dla szczeniaka a następnie powoli przyzwyczajaj do niej swojego pupila. Okres przejścia z jednej karmy na drugą u psa powinien trwać minimum tydzień, chociaż u szczeniąt przeważnie trwa to dłużej. Nigdy nie podajemy psu od razu nowej karmy - zazwyczaj podajemy dwie naraz, a wiec starą karmę oraz nową w różnych proporcjach, aby docelowo podawać  tylko nową karmę. Dzięki mieszaniu dwóch karm prze tydzień lub dwa, unikniemy podrażnienia układu pokarmowego naszego czworonoga.

Jaką karmę dla szczeniaka wybrać?

W naszym domu pojawia się szczeniak, a w głowie pojawiają się pytania. Jednym z pierwszych jest to jaka karma dla szczeniaka jest najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy organizm może mieć różne potrzeby. Jest jednak kilka wartości, którymi powinnyśmy się kierować. Przede wszystkim nie tylko karmy dla szczeniaków, ale tak naprawdę wszystkie karmy dla psów, które weźmiemy pod uwagę przy zakupie, powinny składać się z mięsa, podrobów oraz warzyw i owoców. Należy unikać karm, które mają niejasne składy lub tych, które zawierają w swoim składzie uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak skóry, pazury, oczy, dzioby etc. Stawiajmy na naturalne produkty z możliwie krótkim składem.

U szczeniąt ważny jest w karmie stosunek wapnia do fosforu. U psów rosnących ras dużych i olbrzymich, maksymalny stosunek wapnia do fosforu nie może przekraczać wartości 1,54:1, zaś  u szczeniąt poniżej 14 tygodnia życia stosunek powinien wynosić pomiędzy 1:1 a 1,6:1. U psów dorosłych stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić pomiędzy 1:1 a 2:1.

Karma dla szczeniąt musi być także kompleksowa i posiadać wysoką zawartość białka, a wiec minimum 25%. Ważne aby karmy dla szczeniaków zawierały wartościowe źródło omega 3 oraz omega 6. Kwasy tłuszczowe odpowiadają między innymi za utrzymanie optymalnego stanu metabolizmu u naszych pupili i mają działanie przeciwzapalne. Kwasy omega 6 mają szczególny wpływ na kondycję skóry oraz sierści naszego pupila.

Karmy dla szczeniaków – mokra czy sucha karma?

Mokra karma dla szczeniaka czy sucha karma dla szczeniaka – ten dylemat pojawia się u wielu właścicieli czworonogów - przyjrzyjmy się obu rodzajom bliżej.

Karma sucha charakteryzuje się niską zawartością wody a więc jej wilgotność zazwyczaj wynosi między 7-9 % wody. Właściciele psów najczęściej wybierają karmę suchą ze względów ekonomicznych. Karma sucha jest zdecydowanie bardziej kaloryczna względem karmy mokrej, a więc podajmy jej mniej podczas całego dnia, niż karmy mokrej . Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsza karma sucha to jednak produkt mocno przetworzony, przez co jest mniej zdrowym wyborem w porównaniu do karmy mokrej. Trzeba także pilnować tego, aby nasz psiak był dobrze nawodniony. Wybierając karmę suchą raczej skupmy się na tej z wysoką zawartością mięsa mięśniowego oraz taką, która jest bez dodatku zbóż.

Karma mokra ma zdecydowanie więcej zawartości wody oraz jest mniej przetworzonym produktem. Wilgotność karmy mokrej może wynosić nawet 75%. Jest to zdecydowanie zdrowszy wybór, jednak jest ona znacznie mniej kaloryczna w porównaniu do karmy suchej, a co za tym idzie - pies musi jej zjeść zdecydowanie więcej aby być sytym. Przez niższą kaloryczność karma mokra będzie droższą formą karmienia. Karmę mokrą często poleca się dla wrażliwych brzuszków oraz psów z alergiami pokarmowymi.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, która karma jest najlepsza. Każdy właściciel ma inne wytyczne, którymi kieruje się przy wyborze odpowiedniej karmy dla psów. Ze swojej strony polecamy, aby w diecie pojawiały się częściej karmy mokre niż suche, a jeśli już zdecydujemy się na karmę suchą - niech będzie ona wysokiej jakości abyśmy mieli pewność, że nie wpłynie ona negatywnie na zdrowie naszego czworonoga.

Ile karmy podawać szczeniakowi?

Bardzo częstym pytaniem jakie nurtuje nowych właścicieli szczeniąt jest to, ile gram karmy dla szczeniaka należy podawać? Zazwyczaj producenci karm umieszczają na swoich produktach tabele z ORIENTACYJNYMI sugerowanymi dawkami karm, które należy podawać. Są one  dostosowane do wagi psa. Trzeba mieć na uwadze, że nie są one zbyt dokładne. Jak już wiemy, zapotrzebowanie kaloryczne u szczeniąt jest większe niż u psów dorosłych ale każdy pies jest inny. Jeden szczeniak może być wyjątkowo ruchliwy i będzie miał większe zapotrzebowanie kaloryczne niż to, które sugeruje producent i odwrotnie - inny szczeniak może zbyt szybko przybierać na wadze jeśli zastosujemy się do dawek sugerowanych przez producenta. Najlepiej byłoby wyliczyć dokładnie zapotrzebowanie kaloryczne danego psa, następnie sprawdzić ile kalorii na 100g posiada dana karma i wyliczyć ile gram powinniśmy podać psu. Oczywiście możemy też po prostu obserwować czy nasz pies ma wagę w normie i czy zbyt szybko nie przybiera na wadze i wtedy ewentualnie modyfikować dawkę podawanego pokarmu. Jeśli nie jesteś pewien ile gram karmy dla szczeniaka będzie odpowiednie, skonsultuj to z zaufanym lekarzem weterynarii lub skontaktuj się z psim dietetykiem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

Czy szczeniak może jeść karmę dla psów dorosłych?

To zależy. Szczeniaki mają trochę inne zapotrzebowanie na mikro i makro składniki oraz na stosunek wapnia do fosforu. W związku z tym, nie każda karma dla psów dorosłych będzie bezpieczna dla szczeniąt. Jeśli masz wątpliwości, odwiedź nasz dział szczeniaka. Umieściliśmy tam wszystkie produkty, które są odpowiednie dla szczeniąt. Znajdują się tam karmy, które mogą spożywać psy w każdym wieku.

Kiedy szczeniak może przejść z karmy junior na karmę dla psów dorosłych?

Zazwyczaj szczenięta ras małych mogą śmiało przejść na karmę dla psów dorosłych w wieku ok. 12 miesięcy. Jeśli chodzi o szczenięta ras dużych i olbrzymich, to czas ten się wydłuża i może wynosić nawet do 2 lat.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Szczenięta powinny dostawać 4-5 posiłków dziennie w małych porcjach. Z wiekiem możemy redukować liczbę zjadanych posiłków - dla psa dorosłego docelowo powinna wynosić ona 2 posiłki dziennie ( jeśli pies jest zdrowy). Oczywiście zmniejszenie liczby posiłków nie oznaczają drastycznego zmniejszenia spożywanych kalorii – te posiłki będą większe objętościowo.