Karmienie psa ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Od wielu lat naukowcy przeprowadzają badania , które pomogą wskazać jakie jedzenie dla psa będzie dla niego najzdrowszą opcją . Mimo , że do tej pory nie udało się ustalić tego idealnego modelu żywienia dla naszych czworonogów to jedno jest pewne – karmienie psa domowym jedzeniem nie jest dobrym pomysłem. Resztki z obiadu, makaron, ryż czy gotowane kości nie powinny znaleźć się NIGDY w psiej misce. Jeśli chcesz postawić na domowe jedzenie dla psa to musi być ono odpowiednio przygotowane i zbilansowane.

Spis treści:

  1. Czy karmienie psa domowym jedzeniem to dobry pomysł?
  2. Gotowe jedzenie dla psa
  3. Domowe jedzenie dla psa
  4. BARF – jedzenie dla psa bliskie naturze
  5. Domowy posiłek dla psa

Gotowe jedzenie dla psa

Na rynku występuje ogromny wybór karmy dla psów. Producenci oferują psie jedzenie coraz wyższej jakości. Będąc świadomym właścicielem pewnie nie raz zastanawiałaś się jaki model żywienia będzie najlepszy dla Twojego pupila – aby dokonać dobrego wyboru warto zapoznać się ze wszystkimi możliwymi opcjami i poznać ich plusy oraz minusy.

Najpopularniejszym wyborem wśród psich rodziców jest karma sucha dla psa oraz karma mokra dla psa. Karma sucha dla psa to zbilansowana forma pożywienia dla Twojego pupila w formie chrupek.  Jest to ekonomiczna opcja, ponieważ aby zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne psa wystarczy podać stosunkowo jej niewielką ilość. Zaletą takiej karmy jest także czas przygotowania bo jedyne co musisz zrobić to nasypać chrupki do miski i gotowe. Mimo , że producenci zapewniają , że ich produkty są najwyższej jakości to należy pamiętać , że karma sucha jest produktem wysoko przetworzonym. Oczywiście to nie tak , że jest nie zdrowa ale jest najmniej zdrowym wyborem jeśli chodzi o karmienie psa w porównaniu do innych modeli żywieniowych. Kolejna opcja to karma mokra, na którą decydują się częściej właściciele małych psów lub tych wybrednych. 

Karma mokra charakteryzuje się tym, że jest w formie „mokrej”, a więc najczęściej konsystencją przypomina pasztet. Mokra karma dla psów posiada wysoką zawartość wody, dzięki czemu jest lekkostrawnym posiłkiem oraz jest znacznie mniej przetworzonym produktem w porównaniu do karmy suchej. Mimo , że wysoka zawartość wody może stanowić zaletę to dla niektórych właścicieli będzie to stanowiło minus bo jest to mniej ekonomiczna forma karmienia – pies musi zjeść jej znacznie więcej objętościowo niż karmy suchej, a więc taki model żywienia jest zdecydowanie droższy.

Domowe jedzenie dla psa

Pies

Odpowiednio zbilansowane domowe jedzenie dla psa jest jedna z najzdrowszych metod żywienia. Największą przewagą jest jakość produktów spożywczych użyta do przygotowania posiłku dla psa oraz bezpieczeństwo, ponieważ takie posiłki są przetworzone w bardzo niewielkim stopniu.  Prawidłowe karmienie psa w tej metodzie opiera się na przygotowaniu posiłku składającego się z  gotowanego mięsa, dodatku serc i podrobów oraz porcji warzyw i owoców. Jeśli pies nie lubi warzyw i owoców to ten komponent nie jest konieczny i można go pominąć. 

Domowe jedzenie dla psa często wybierają właściciele psów z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi jak na przykład: alergie pokarmowe, alergie skórne , nietolerancje pokarmowe czy choroby nerek lub trzustki. Gotowane posiłki dla psa cechują się bardzo wysoką strawnością - mięso i warzywa gotujemy w niewielkiej ilości czystej wody przez około 20 - 25 min. Aby posiłek był maksymalnie lekkostrawny poleca się zblendować warzywa i owoce. Ogromną zaletą domowej diety dla psa jest to , że przygotowując własnoręcznie posiłki mamy 100% wpływu na to co nasz pies spożywa. Wszystkie produkty , które podamy naszemu psu kupujemy w sklepie spożywczym! Zawsze wybieramy mięso jakości HUMAN GRADE czyli to , które sami kupujemy dla siebie na obiad. Gotując domowe jedzenie dla psa musisz wiedzieć , że nie dodajemy do posiłków żadnych przypraw! Mięso gotujemy bez kości – bezwzględnie nie podawaj psu gotowanych kości bo są szalenie niebezpieczne. Kości poddane obróbce termicznej stają się kruche i jeśli pies je zje mogą przebić jelita lub utknąć w przewodzie pokarmowym co może nawet zakończyć się zgonem. 

Karmienie psa nie kończy się na mięsie i warzywach, aby posiłek był zbilansowany musimy dodać do niego suplementy diety. Jeśli nasz pies jest zdrowy zazwyczaj korzystamy z mączki kostnej , skorupek jaj lub cytrynianu wapnia – które stanowią źródło wapnia . 

Prawidłowe karmienie psa to także odpowiednia ilość tłuszczu. Tłuszcze w diecie psów i kotów są bardzo ważne. Stanowią bardzo smaczne źródło energii. Są niezbędne przy wchłanianiu niektórych bardzo ważnych witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach (A,D, E, K). Wybieramy tłuszcze zwierzęce - najczęściej oleje z ryb. W diecie psa należy unikać tłuszczy roślinnych, ponieważ tłuszcze roślinne są niekompletne dla psa.


W diecie psa koniecznie powinny się znaleźć suplementy takie jak: drożdże browarnicze (witaminy z grupy B), algi morskie (przede wszystkim jod), tran (bądź inne źródło witaminy D), olej z łososia bądź mączka z kryla (kwasy omega 3 i 6).W diecie gotowanej musi znaleźć się także tauryna.

Domowe jedzenie dla szczeniaka nie różni się specjalnie od tego dla psa dorosłego. Zazwyczaj szczenięta mają w okresie intensywnego wzrostu zwiększoną dawkę posiłków. 

Karmienie psa domowym jedzeniem musi być odpowiednio zbilansowane – dokładną gramaturę posiłków i udział procentowy poszczególnych składników wyliczamy pod danego psa. Trzeba być bardzo precyzyjnym bo przy źle zbilansowanych posiłkach nasz pies może nabawić się nadmiarów lub niedoborów poszczególnych mikro i makro elementów. Jeśli nie jesteś pewna/y jakie dawki jedzenia oraz  jakie suplementy będą odpowiednie dla Twojego psa to warto udać się do dietetyka zwierzęcego. Specjalista rozwieje Twoje wątpliwości i skomponuje domowe posiłki dobrane idealnie pod potrzeby Twojego czworonoga.

BARF – jedzenie dla psa bliskie naturze

Dieta BARF opiera się na surowym świeżym mięsie, podrobach , kościach i dodatku warzyw i owoców w odpowiednich proporcjach oraz dodatek suplementów. Pies to typowy mięsożerca i jego układ pokarmowy jest dostosowany do tak naturalnej diety. Budowa szczęki i zębów psa ,brak w ślinie amylazy , która jest odpowiedzialna za trawienie cukrów i krótki układ pokarmowy składają się na cechy typowego organizmu mięsożernego.

Dieta BARF ma świetny wpływ na zdrowie i kondycję naszego psa. Już niedługo po wprowadzeniu diety gołym okiem zauważysz różnice w wyglądzie i zachowaniu psa. Jego sierść zacznie być błyszcząca i gęsta, zwiększy się jego masa mięśniowa a dzięki dobrze dobranym częścią kości zęby będą wolne od kamienia nazębnego. Jest to nieprzetworzony sposób karmienia psa jednak nie sprawdzi się u każdego. BARFA nie poleca się psom z chorobami układu pokarmowego ( wybieramy wtedy gotową dietę domową opartą na zasadach takich jak w BARF) . Dieta BARF tak jak domowe jedzenie dla psa ma tę zaletę, że mamy wpływ na to co nasz pies zjada i możemy dostosować taką dietę do indywidualnych potrzeb naszego psa. Na dietę BARF oraz gotowanie jedzenie dla szczeniaka a tak naprawdę psa  w każdym wieku zazwyczaj decydują się właściciele , którzy są świadomi jak duży wpływ mają spożywane posiłki na zdrowie psa ale nie tylko! BARF lub gotowane jedzenie dla psa jest często wybieraną formą karmienia przez właścicieli psów z alergiami pokarmowymi , którzy pomimo przestawienia psa na monobiałkową karmę mokrą nie zdołali wyeliminować objawów alergii u swojego pupila.

Karmienie psa domowym jedzeniem – produkty zakazane

Prawidłowe karmienie psa to zbilansowane zdrowe posiłki. Jednak niektóre produkty , które dla nas ludzi są bardzo zdrowe dla psa mogą być toksyczne! Pierwszym produktem , które pies nie może jeść jest cebula. Cebula jest śmiertelnie niebezpieczna dla psów. Już ilość odpowiadająca 0,5% masy ciała psa może być dla niego groźna. Podawanie psu cebuli może wywołać anemię, uszkodzenie wątroby czy biegunkę i wymioty.

Nie tylko cebula ale także czosnek może być zabójczy dla Twojego psa. Mimo , że jest on polecany dla nas ludzi gdy doświadczymy przeziębienia to spożyty przez psa może być bardzo niebezpieczny.

Na rynku występują pasty orzechowe dla psa i pies w racjonalnej ilości może spożywać orzechy włoskie czy arachidowe ale należy bezwzględnie unikać orzechów macadamia. Nawet niewielka ilość takich orzechów jest dla psa bardzo toksyczna!

Winogrona i rodzynki uchodzą za zdrową przekąskę dla ludzi ale bardzo trującą dla psów. Jeśli zdarzy się , że Twój pies zjadł nawet ich niewielką ilość udaj się jak najszybciej do weterynarza.

Psie jedzenie nie powinno zawierać żadnych przypraw. Nasze czworonogi nie potrzebują doprawiać posiłków aby zjeść je ze smakiem.

Nie tylko ludzi ale także psy często źle tolerują laktozę. Nie podawaj psu produktów mlecznych ponieważ nawet jeśli pies nie ma alergii na mleko to często po spożyciu nabiału cierpi na dolegliwości układu trawiennego wynikające z nietolerancji.

Alkohol i kawa to nie są napoje dla psa! Te produkty nie tylko są niezdrowe dla psa ale także dla człowieka. Spożycie przez psa alkoholu czy kofeiny może doprowadzić do zgonu.

Gorzka czekolada i kakao są śmiertelnie niebezpieczne dla psa. Dla nas gorzka czekolada to zdrowa przekąska jednak dla naszych czworonogów teobromina to niebezpieczna trucizna. Zarówna czekolada jak i kakao zawierają teobrominę. Im bardziej gorzka jest czekolada tym większą ma zawartość tego toksycznego składnika. Dla psów wielkości chihuahua już jedna kostka może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Ksylitol to zabójcza substancja słodząca dla psa. Już niewielka spożyta ilość prowadzi do uszkodzenia wątroby. Objawami zatrucia ksylitolem są wymioty, osłabienie, drżenie mięśni a nawet śpiączka. Jeśli zauważysz , że pies zjadł jakąś potrawę z ksylitolem koniecznie biegnij do lecznicy weterynaryjnej.

Domowy posiłek dla psa

Pies

Kochamy nasze psy i chcemy dla nich jak najlepiej. Jednak musimy mieć na uwadze , że to co dla nas ludzi jest zdrowe niekoniecznie jest zdrowe dla psów. Prawidłowy posiłek dla psa musi być odpowiednio zbilansowany aby zapewnić naszemu pupilowi wszystkie niezbędne mikro i makroelementy oraz witaminy. Niezależnie czy zdecydujesz się na gotowe karmy komercyjne, domowe jedzenie dla psa czy dietę BARF zawsze wybieraj produkty możliwe najwyższej jakości. Musisz pamiętać , że gotowane jedzenie dla psa to nie są resztki z obiadu. Nie warto także podawać psu kaszy, ryżu , wędliny , słodyczy czy słonych przekąsek bo to nie są produkty zdrowe dla psiego organizmu. Jest wielu właścicieli , którzy uważają , że podawanie takich przekąsek raz na czas psu krzywdy nie zrobi i w taki sposób chcą sprawić psu przyjemność oraz okazać mu miłość.  Jednak nie jest to najlepsze wyjście… pies zdecydowanie bardziej ucieszy się z mięsa. W dodatku długość psiego życia jest kilka razy krótsza od ludzkiego – szkoda więc podawać psu produkty , które nie służą dobremu samopoczuciu.