Nasi czworonożni przyjaciele, dziedzicząc dietę swoich przodków padlinożerców, nie wykazują szczególnej wrażliwości na temperaturę spożywanego pokarmu, w przeciwieństwie do kotów. Dla większości psów kluczowe jest to, aby pokarm był podany przez opiekuna, bez względu na jego temperaturę. Należy jednak unikać skrajności – ani zbyt gorące, ani zbyt zimne posiłki nie są zalecane. Zimne potrawy prosto z lodówki mogą spowodować problemy z układem oddechowym i trawieniem, podczas gdy gorące mogą spowodować oparzenia w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym.

Wracając do pytania, czy psy mogą spożywać posiłki o ciepłej temperaturze? Odpowiedź jest twierdząca – tak, ale ważne jest, by nie były one gorące. Idealna temperatura pokarmu dla psa mieści się w zakresie temperatury pokojowej, czyli między 15 a 25°C. W okresie zimowym, szczególnie dla psów spędzających dużo czasu na zewnątrz, zaleca się podawanie co najmniej jednego ciepłego posiłku dziennie oraz zapewnienie dostępu do ciepłego miejsca odpoczynku.

Ciepłe posiłki mogą również zachęcić do jedzenia psy, które wykazują mniejszy apetyt. Aromat ciepłego jedzenia może przyciągnąć uwagę psa i skłonić go do zjedzenia posiłku.

Jeśli chodzi o metodę podgrzewania jedzenia dla psa, najlepsza jest kąpiel wodna, która pozwala uniknąć przypalenia. Procedura ta obejmuje zagotowanie wody, zdjęcie garnka z ognia i umieszczenie na nim miski z jedzeniem, wykonanej z materiału odpornego na ciepło. Para stopniowo ogrzewa pokarm, a mieszanie pomaga uniknąć nadmiernego wzrostu temperatury. Można również umieścić mokrą karmę w puszcze lub saszetce bezpośrednio w gorącej wodzie, zawsze jednak po podgrzaniu należy sprawdzić, czy jedzenie nie jest zbyt gorące. Mikrofalówka do tego celu nie jest zalecana.

Podgrzewanie posiłku dla psa powinno trwać do momentu, aż będzie ciepłe, ale nie gorące, kontrolując temperaturę, by zapewnić bezpieczeństwo zwierzęciu. Jeśli temperatura jest akceptowalna dla opiekuna, będzie bezpieczna także dla psa.


Na jaki rodzaj jedzenia dla pupila należy się zdecydować?

W obliczu wyboru najlepszej diety dla swojego psa opiekunowie stają przed trudnym zadaniem. Do dyspozycji są różnorodne opcje: kompleksowe karmy gotowe, posiłki przygotowywane w domu, oraz diety bazujące na surowych składnikach.

Przewaga karm gotowych nad innymi formami żywienia psa leży w ich precyzyjnie zbilansowanym składzie. Większość dostępnych na rynku pokarmów dla psów to karmy kompleksowe, opracowane przy współpracy z weterynarzami i ekspertami od żywienia zwierząt. 

Czy surowe mięso jest odpowiednie dla psa? Dieta oparta wyłącznie na surowym mięsie może być bezpieczna, ale przeprowadzamy ją pod opieką specjalisty, ponieważ musi być odpowiednio zbilansowana. Diety typu BARF, bazujące na surowym mięsie uzupełnianym o witaminy i minerały, mogą prowadzić do dysbalansu składników odżywczych, gdy są nieumiejętnie prowadzone, co jest główną przyczyną, dla której wielu weterynarzy jej nie zaleca. Opracowanie odpowiedniego planu żywieniowego dla psa bez konsultacji z dietetykiem dla zwierząt jest zadaniem skomplikowanym, wymagającym szczegółowej wiedzy na temat potrzeb żywieniowych psa.

Co z posiłkami domowymi dla psa? Chociaż mięso poddane obróbce termicznej nie niesie ryzyka mikrobiologicznego, trudno jest uzyskać za jego pomocą zbilansowaną dietę bez pomocy specjalisty. Psy, jako mięsożercy, powinny spożywać zarówno pokarmy zwierzęce, jak i roślinne, lecz utrzymanie odpowiedniej równowagi składników odżywczych, bez fachowej wiedzy, jest wyzwaniem. Oczywiście, gotowanie diety dla psów to nie polega na podawaniu resztek z obiadu. Dzielenie się z psem ludzkim posiłkiem może być szkodliwe z powodu obecności w nim produktów toksycznych dla psów, takich jak cebula czy winogrona, a także z powodu ryzyka nadwagi spowodowanego niezbilansowaną dietą.

Mimo iż przygotowywanie domowych posiłków dla psa może być aktem miłości, rzadko kiedy są one kompleksowe i zbilansowane. Dlatego warto zwrócić się ku gotowym pokarmem, które są nie tylko smaczne, ale i dostosowane do potrzeb żywieniowych psów, zapewniając im zdrowie i dobrą kondycję. Postępując zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania na opakowaniu, możesz zapewnić swojemu pupilowi zdrowe posiłki każdego dnia. Ważne jest, aby serwowane jedzenie miało temperaturę pokojową, co zwiększa jego atrakcyjność i ułatwia trawienie.