To częsty dylemat wśród właścicieli zwierząt, który może wywoływać niepokój. Wybór odpowiedniego typu pokarmu dla psów i kotów często budzi emocje i dyskusje. Rzeczywiście, każda opcja żywieniowa ma swoje plusy i minusy. Co zrobić, gdy nasz czworonożny przyjaciel nie jest zainteresowany swoim posiłkiem? Jakie mogą być przyczyny i jak możemy mu pomóc? Oto nasze porady, jak zidentyfikować problem i znaleźć dla niego rozwiązanie.

Spis treści

 1. Czemu Twój piesek odmawia spożywania suchej karmy?
 2. Jakie są powody nagłej odmowy jedzenia suchej karmy?
 3. Metody na naukę jedzenia suchej karmy przez psa
 4. Co zrobić, aby zachęcić psa do jedzenia suchej karmy?
 5. Wnioski

Czemu Twój piesek odmawia spożywania suchej karmy?

Istotnym czynnikiem może być etap życia, w którym się znajduje. Szczególnie młode zwierzęta, które dopiero co rozpoczęły swoją przygodę poza mlekiem matki, mogą mieć problem z suchym pokarmem. Delikatny układ trawienny i niedostatecznie rozwinięte zęby są głównymi przeszkodami. Szczenięta wymagają stopniowego przyzwyczajania do nowego rodzaju pożywienia. Na szczęście, w większości przypadków młode psy szybko adaptują się do jedzenia suchej karmy, wykazując zainteresowanie tym sposobem żywienia.

Może to być też kwestia adaptacji, szczególnie wśród starszych psów, gdzie zmiana diety wymaga od właścicieli sporej dozy cierpliwości i konsekwencji. Pomimo początkowych trudności, z czasem większość czworonogów przyzwyczaja się do nowego typu pożywienia i zaczyna jeść suchą karmę bez żadnych problemów.


Jakie są powody nagłej odmowy jedzenia suchej karmy?

Jeżeli Twój pies nagle przestał jeść suchą karmę, może to sygnalizować kilka problemów zdrowotnych, takich jak ból zębów, niewłaściwie dobrana karmy, dolegliwości żołądkowe, odwodnienie lub kłopoty z jamą ustną. Zwróć uwagę, czy Twój zwierzak wciąż chętnie spożywa mokrą karmę i przysmaki – jeśli tak, to może to być pocieszające. Jednak poważniejszym sygnałem ostrzegawczym jest całkowita niechęć do jedzenia.


Oto niektóre przyczyny, dla których Twój pies może odmawiać jedzenia:

Ból brzucha: Jako mięsożerca, układ pokarmowy Twojego psa jest bardziej prymitywny i wrażliwy na żywność wysokobłonnikową, wirusy i pasożyty niż ludzki. Psy z bólami brzucha często unikają suchej karmy, preferując mokrą, co może być sygnałem problemów żołądkowych. Typowe objawy to nadmierny ślinotok, niepokój, odrzucanie suchej karmy, oraz niepokojące dźwięki dobiegające z żołądka.

Dodatkowe Objawy:

 • Bezsenność
 • Nudności i wymioty
 • Nagła biegunka
 • Ciągłe oblizywanie się

Lekkie rozstroje żołądka zwykle mijają po krótkim okresie postu. W przypadku poważniejszych objawów konieczna jest konsultacja z weterynarzem.

Odwodnienie: Jeżeli zauważysz, że Twój pies nie spożywa wody przez więcej niż 12 godzin, niezbędna jest szybka reakcja. Odwodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji już po 1-2 dniach. Objawy to m.in. podwyższony puls i ciemny mocz, a także suche dziąsła. W takiej sytuacji pilnie skontaktuj się z weterynarzem.

Ból zęba: Problemy dentystyczne, takie jak próchnica, zapalenie dziąsła, dziury w zębach, złamane zęby czy wymiana zębów, mogą sprawić, że żucie suchej karmy będzie bolesne dla Twojego psa. Typowe objawy to unikanie suchej karmy na rzecz mokrej, nagły nieświeży oddech, nadmierne ślinienie się oraz wrażliwość na dotyk w okolicy pyska. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u weterynarza.


Inne problemy w jamie ustnej również mogą wpływać na to, że pies odmawia jedzenia i picia. Do typowych problemów należą:

 • Otwarte rany w jamie ustnej,
 • Nowotwory,
 • Drzazgi wbite w dziąsła,
 • Brodawki,
 • Zakażenia dziąseł.

Często psy narażają się na te dolegliwości, gryząc drewno lub kości, co może skutkować wbiciem się drzazgi w dziąsło. Choć w niektórych przypadkach możliwe jest samodzielne usunięcie drzazgi, ból może sprawić, że pies będzie preferował mokrą karmę zamiast suchej. W przypadku zauważenia niepokojących objawów w jamie ustnej Twojego psa zaleca się konsultację z weterynarzem. Wczesna interwencja może zapobiec poważniejszym problemom. Problemy z dziąsłami, językiem, czy innymi częściami jamy ustnej często są widoczne gołym okiem i mogą objawiać się nagłym zaczerwienieniem, obrzękiem, lub intensywnym ślinieniem się.


Jeśli Twój pies unika suchej karmy, przyczyną mogą być również inne schorzenia. Do typowych należą:

 • Problemy z nerkami,
 • Zapalenie trzustki,
 • Problemy żołądkowo-jelitowe,
 • Zatrucia,
 • Depresja,
 • Problemy z wątrobą,
 • Skutki uboczne leków.

Warto pamiętać, że takie stany wymagają fachowej oceny i interwencji weterynaryjnej.


Metody na naukę jedzenia suchej karmy przez psa

Aby przyzwyczaić psa do jedzenia suchej karmy, możesz napotkać na opór, szczególnie jeśli preferuje on smakołyki lub mokrą karmę. Oto kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc:


 • Zmiana smaku karmy: Może się okazać, że Twój pies po prostu nie preferuje obecnego smaku suchej karmy. Próbując różnych smaków, możesz trafić na taki, który przypadnie mu do gustu.
 • Dodanie bulionu kostnego: Wmieszanie bulionu kostnego do suchej karmy może uczynić ją bardziej apetyczną dla Twojego psa. Bulion nie tylko poprawi smak, ale również zwiększy wartość odżywczą posiłku.
 • Wzbogacenie posiłku gotowanym mięsem: Dodanie małej ilości gotowanego mięsa do suchej karmy może zachęcić psa do jedzenia. Uważaj jednak, by nie przesadzić z ilością, aby nie zakłócić zbilansowanej diety.
 • Mieszanie karmy suchej z mokrą: W niektórych przypadkach  może być to jedna z najskuteczniejszych metod, jednak nie sprawdzi się ona w każdym wypadku. Jeśli chcesz podawać psu posiłki w takiej formie zacznij od niewielkiej porcji ponieważ nie wszystkie psy dobrze tolerują mieszane posiłki. Spora część czworonogów po mixie jedzenia ma biegunki.

Pamiętaj, by wprowadzać zmiany stopniowo, aby nie zniechęcić psa i nie wywołać problemów żołądkowych. Cierpliwość i konsekwencja są kluczowe w nauczaniu psa nowych nawyków żywieniowych.

Co zrobić, aby zachęcić psa do jedzenia suchej karmy?

Aby zachęcić psa do jedzenia suchej karmy, wypróbuj poniższe metody:

 • Zmiana smaku: Do suchej karmy dodaj odrobinę bulionu mięsnego , jajka czy oleju z łososia. Dobrą opcją jest także dosmaczacz w formie posypki z suszonego mięsa!
 • Kontrola ilości: Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących porcji, ale dostosuj je do poziomu aktywności Twojego psa. Upewnij się, że nie przekarmiasz swojego zwierzaka.
 • Podgrzewanie jedzenia: Lekko podgrzana sucha karma ma intensywniejszy zapach, który może przyciągnąć psa.
 • Zapewnienie elementu zabawy: Spróbuj uczynić posiłek bardziej atrakcyjnym poprzez zabawę, np. umieszczając karmę w zabawce interaktywnej.
 • Czyszczenie miski: Upewnij się, że miska jest czysta i wolna od resztek stęchłego jedzenia.
 • Towarzyszenie podczas posiłków: Czasami obecność właściciela może zachęcić psa do jedzenia. Usiądź obok niego w czasie posiłku.
 • Mieszanie marek suchej karmy: Jeśli pies nie preferuje konkretnej marki, spróbuj zmieszać ją z innymi, aby znaleźć połączenie, które mu odpowiada.
 • Preferencja dla mokrej karmy: Jeśli pies wciąż wykazuje opór, rozważ przejście na mokrą karmę lub dietę BARF, która jest często bardziej akceptowalna.
 • Karmienie z ręki: Często psy chętniej jedzą to, co oferowane jest bezpośrednio z ręki właściciela, choć niektóre mogą być w tym również wybredne.

Każdy z tych sposobów może pomóc w zachęceniu Twojego psa do jedzenia suchej karmy, jednak ważne jest, aby pamiętać o stopniowym wprowadzaniu zmian i obserwacji reakcji psa na nowe metody.

Wnioski

Podsumowując, istnieje wiele powodów, dla których pies może odmawiać jedzenia suchej karmy. Rozróżnienie między poważnymi problemami zdrowotnymi a kwestiami behawioralnymi jest kluczowe. W przypadku urazów czy wyraźnych objawów chorobowych konsultacja z weterynarzem jest niezbędna. Młode psy i szczenięta często wykazują niechęć do jedzenia z przyczyn behawioralnych, takich jak ząbkowanie, które może wpływać na ich apetyt niezależnie od typu karmy. Ważne jest, by od najwcześniejszych chwil życia zwierzęcia wpajać mu zdrowe nawyki żywieniowe i przestrzegać zasad właściwego karmienia. Pamiętaj, aby zmieniać rodzaj karmy psa jedynie w sytuacji, gdy zmieniają się jego potrzeby związane z wiekiem, poziomem aktywności lub stanem zdrowia.