Wielu właścicieli kotów zastanawia się, jak często powinien jeść kot? W sieci znajdziemy ogrom sprzecznych informacji, a wbrew pozorom żywienie kota musi być odpowiednie zbilansowane, ponieważ ma to istotny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Równie istotna jest częstotliwość spożywanych posiłków oraz to jak wielka jest dzienna porcja jedzenia dla kota. W tym artykule dowiesz się m.in. Jak często powinien jeść kot?

 

Prawidłowe żywienie kota

Koty to mięsożercy, a więc ich dieta powinna opierać się na mięsie w różnej postaci. Zaczynając od analizy budowy anatomii i fizjologii kota możemy łatwo stwierdzić, że te zwierzaki są świetnie przystosowane do spożywania naturalnych, mięsnych posiłków, bez których przez dłuższy czas kot po prostu nie da rady funkcjonować. Układ pokarmowy kota rozpoczyna się od jamy ustnej. W jamie ustnej znajdują się ostre zęby przystosowane do odrywania fragmentów mięsa. Zęby kota bez problemu poradzą sobie także z łamaniem drobnych fragmentów kości. Budowa szczęki kota sprawia, że szczęka może wykonywać tylko ruch góra – dół co uniemożliwia im przeżuwanie i odpowiednie naślinienie pokarmu. Kocia ślina jest pozbawiona amylazy, przez co nie zachodzi u nich proces trawienia cukrów, zanim pokarm trafi do jelit. Żołądek kota oraz jelita są niewielkich rozmiarów i posiadają niskie pH. Stanowi to świetną barierę dla patogenów, które mogą znajdować się w surowym mięsie. Trzustka kota nie produkuje zbyt wielkiej ilości enzymu zwanego amylazą trzustkową. Narząd ten odpowiada za trawienie węglowodanów, przez co ich zawartość w kociej diecie powinna stanowić maksymalnie 5%! Krótkie odcinki jelita grubego mają wpływ na, krótki proces fermentacji treści pokarmowej. Co jasno wskazuje na to, że zdrowe koty nie powinny spożywać mocno przetworzonych posiłków oraz produktów roślinnych.

 

Pożywienie kota, z którego kot może czerpać energię, powinno opierać się na białku i tłuszczu. Koniecznie musi być to mięso! Aby kot miał odpowiedni poziom witamin w organizmie, w jego diecie musi znaleźć się nie tylko mięso mięśniowe, ale także podroby takie jak serca czy wątróbka. Koty potrzebują także wysokie dawki tauryny, które także znajdziemy w produktach zwierzęcych.

Jak widać koty to ściśli mięsożercy i prawidłowe żywienie kota powinno opierać się na mięsie z dodatkiem podrobów. Pożywienie kota może stanowić dobra karma mokra dla kota na przykład Meatlove Pussy Delux lub dieta BARF. Nie należy karmić kota karma suchą, ponieważ jest ona niezdrowa i często przyczynia się do rozwoju cukrzycy, chorób układu moczowego oraz odwodnienia!

 

Ile razy dziennie karmić kota?

Karmienie kota powinno opierać się na 4-5 posiłkach dziennie. Minimum to 3 posiłki, ale w wypadku kotów lepiej podawać je częściej. Dzienna porcja jedzenia kota powinna być podzielona na kilka mniejszych porcji. Karma mokra nie może stać długo w misce. Ważne jest, aby podawać odpowiednia ilość jedzenia dla naszego futrzaka tak, aby zjadał to, co mu podajemy. Odpowiednie żywienie kota to odpowiednia ilość kalorii. Posiłki, które podajemy naszemu kotu, muszą pokrywać jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zbyt mała liczba kalorii spożytych przez naszego kota to nie tylko mało energii i spadek wagi, ale także niedobory składników pokarmowych.
Ile mokrej karmy dla kota?

Dorosły kot o przeciętnej wadze powinien zjadać około 300-400 g karmy mokrej. Zazwyczaj jest to jedna duża puszka karmy na cały dzień. Należy ta porcje podzielić na kilka posiłków podczas całego dnia. Jeśli zastanawiasz się, jak karmić kociaka, to już spieszymy z odpowiedzią! Młode kotki tak samo, jak dorosłe muszą zjadać małe posiłki, ale często. Jeśli zaś chodzi o to, ile mokrej karmy dla kota podać, to nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć. Młodym kotom nie ograniczamy jedzenia!

 

Postaw na interaktywne karmienie kota

Z natury koty to myśliwi – potrzebują zdobywać pokarm. Zadbajmy więc aby nasz kot posiłki po prostu zdobywał. Jeśli podajemy kotu pokarm tylko do zwykłej miski, to bagatelizujemy naturalne potrzeby naszego kota. Takie działanie przez dłuższy czas może odbić się na zdrowiu naszego pupila. Wiele badań wskazuje na to, że nawet połowa chorób układu pokarmowego u kotów ma podłoże behawioralne. Kot, który nie zdobywa pokarmu, po prostu odczuwa stres, który często nie jest łatwo zauważalny. Aktywne formy odżywiania kota zastępują życie kota wolno żyjącego, który poluje na swoje ofiary. Dzięki zdobywaniu pokarmu samopoczucie kota poprawia się i ten czuje się spełniony.

Aby urozmaicić posiłek naszego kota, możemy skorzystać z maty do lizania dla kota. To taka gumowa mata z wypustkami, rozsmarowujemy na niej karmę naszego puszka. Zadaniem kota jest wylizanie zawartości z maty. Możemy też skorzystać z zabawek, z których zawartość trzeba wydobyć ze środka. Co więcej, sami możemy przygotować taką zabawkę interaktywną. Możesz przygotować różnego rodzaju pudełka, do których możesz pochować kawałki suszonego lub liofilizowanego mięsa do środka, a kot będzie musiał je wydobyć.

 

Karmienie kota – ważna jest systematyczność

Karmienie kota o stałych porach będzie miało pozytywny wpływ na jego samopoczucie. Koty uwielbiają rutynę i lubią, gdy życie toczy się według planu dnia. Karmimy koty systematycznie. Dzięki temu nasz kot nie odczuwa stresu. Zobacz co dzieje się, gdy musisz zostawić kota pod opieką kogoś innego. Nawet gdy opieka przebiega w Twoim domu – często koty w takiej sytuacji odmawiają posiłków. Po prostu większość kotów źle znosi jakiekolwiek zmiany.

Jak często powinien jeść kot? - Podsumowanie

Koty to bezwzględni mięsożercy – ich dieta nie powinna uwzględniać karmy suchej. Odżywianie kota powinno opierać się na kilku niewielkich posiłkach podczas całego dnia. Warto wprowadzić interaktywną formę karmienia kota, która zapewni mu namiastkę polowania. Wybieraj zawsze posiłki wysokiej jakości oparte na mięsie i podrobach. Zadbaj o rutynę dnia.