Głaskanie psa to nie tylko przyjemność dla nas, ale przede wszystkim dla naszego pupila. Właściwe głaskanie wzmacnia więź między właścicielem a psem, działa relaksująco i może nawet przynieść korzyści zdrowotne dla obu stron. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo głaskać psa, gdzie psy lubią być głaskane i jakie błędy unikać.

Spis treści

 1. Gdzie psy lubią być głaskane?
 2. Gdzie nie głaskać psa?
 3. Błędy, które warto unikać
 4. Naukowe korzyści płynące z właściwego głaskania
 5. Szczotkowanie – czyli głaskanie z korzyścią dla sierści
 6. Głaskanie szczeniąt vs. starszych psów
 7. Kiedy unikać głaskania?
 8. Jak interpretować reakcje psa?
 9. Podsumowanie

Gdzie psy lubią być głaskane?

Większość psów uwielbia być głaskana za uszami, na szyi oraz w okolicach klatki piersiowej. Te miejsca są dla nich szczególnie przyjemne. Wiele psów ceni sobie też głaskanie po brzuchu, ale warto pamiętać, że eksponowanie brzucha to dla psa oznaka zaufania. Jeśli więc pies pozwala Ci głaskać go w tym miejscu, to znak, że Ci ufa.

Gdzie nie głaskać psa?

Choć wiele psów toleruje głaskanie w różnych miejscach, istnieją pewne obszary, których lepiej unikać. Do nich należą głowa, łapy i ogon. Dlaczego? Głaskanie psa po głowie może być dla niego nieprzyjemne, zwłaszcza jeśli jest to robione zbyt intensywnie. Łapy i ogon to dla psa bardzo wrażliwe miejsca, które mogą być źródłem dyskomfortu.

Błędy, które warto unikać

Najczęstsze błędy to zbyt intensywne głaskanie, ściskanie czy klepanie. Pamiętaj, że pies to nie zabawka – należy go traktować z szacunkiem i delikatnością. Dodatkowo nie powinno się pozwalać bez kontroli głaskać psa przez dziecko. Dzieci często nie rozumieją, jak ważne jest delikatne obchodzenie się z psem, co może prowadzić do nieporozumień lub nawet urazów zarówno u psa, jak i u dziecka.

Przytulanie psa

Naukowe korzyści płynące z właściwego głaskania

Głaskanie psa, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się prostą czynnością, ma głębokie podstawy naukowe i przynosi szereg korzyści:

 • Redukcja stresu: Badania pokazują, że interakcje dotykowe z psami, takie jak głaskanie, mogą obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu, zarówno u ludzi, jak i u psów.
 • Wzmacnianie więzi: Głaskanie psa stymuluje wydzielanie oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie przywiązania i miłości. Dzięki temu wzmacnia się więź między właścicielem a psem, co przekłada się na lepszą współpracę i zrozumienie w codziennych interakcjach.
 • Poprawa krążenia: Ruchy dłoni podczas głaskania mogą stymulować krążenie krwi w skórze psa, co przyczynia się do zdrowszej skóry i sierści.
 • Relaksacja i komfort: Regularne, rytmiczne głaskanie może działać na psa uspokajająco, co jest szczególnie ważne w sytuacjach potencjalnie stresujących, takich jak wizyty u weterynarza czy nowe środowisko.
 • Stymulacja poznawcza: Głaskanie, jako forma interakcji, angażuje różne części mózgu psa, co może przyczynić się do jego lepszego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Podsumowując, głaskanie psa nie jest tylko gestem miłości, ale ma konkretne, naukowo udowodnione korzyści dla zdrowia i dobrostanu zarówno psa, jak i jego właściciela.

Szczotkowanie – czyli głaskanie z korzyścią dla sierści

Szczotkowanie nie jest tylko rutynową czynnością pielęgnacyjną, ale również doskonałą okazją do głębszej interakcji z psem. Oto kilka kluczowych aspektów dotyczących szczotkowania:

 • Zdrowie sierści: Regularne szczotkowanie pomaga w usuwaniu martwych włosów, zapobiega powstawaniu kołtunów i poprawia ogólny stan sierści. Dzięki temu sierść psa staje się bardziej lśniąca i zdrowa.
 • Masaż skóry: Używanie odpowiedniej szczotki, takiej jak Pet+Me, nie tylko skutecznie wyczesuje sierść, ale również masuje skórę psa. Masaż poprawia krążenie krwi, co może przyczynić się do zdrowszej skóry i sierści.
 • Wzmacnianie więzi: Regularne sesje szczotkowania mogą stać się chwilami spędzanymi razem, które wzmacniają więź między właścicielem a psem. Dla wielu psów to czas relaksu i przyjemności.
 • Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia: Szczotkowanie to również doskonała okazja do sprawdzenia skóry psa pod kątem wszelkich guzków, zadrapań czy innych nieprawidłowości, które mogłyby wymagać uwagi weterynarza.
 • Wybór odpowiedniej szczotki: Ważne jest, aby dobrać odpowiednią szczotkę dostosowaną do typu sierści naszego psa. Szczotka Pet+Me, o której wcześniej wspomnieliśmy, jest uniwersalna i doskonale sprawdza się w przypadku wielu typów sierści.

Pamiętajmy, że regularne szczotkowanie, wykonane w odpowiedni sposób, może stać się jednym z ulubionych momentów dnia dla naszego psa, przynosząc korzyści zarówno dla jego zdrowia, jak i dla relacji z właścicielem.

Głaskanie psa

Głaskanie szczeniąt vs. starszych psów

Szczenięta są bardziej wrażliwe i delikatne, dlatego warto głaskać je jeszcze delikatniej niż dorosłe psy. Starsze psy mogą mieć pewne dolegliwości zdrowotne, więc warto zwracać uwagę na ich reakcje podczas głaskania.

Kiedy unikać głaskania?

Głaskanie psa powinno być przede wszystkim przyjemnością dla obu stron. Jednakże istnieją okoliczności, w których interakcja ta może nie być wskazana:

 • Podczas snu: Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują nienaruszonego odpoczynku. Gdy pies śpi, głęboko zanurzony w swoich psich snach, niespodziewane głaskanie może go zaskoczyć lub nawet wystraszyć.
 • Podczas posiłku: Wiele psów jest bardzo skoncentrowanych na jedzeniu i może odbierać próby głaskania jako zakłócenie lub nawet zagrożenie dla ich posiłku.
 • Stan zdrowia: Jeśli pies ma jakieś dolegliwości zdrowotne, zwłaszcza te związane z bólem lub dyskomfortem w pewnych obszarach ciała, głaskanie tych miejsc może powodować dyskomfort lub ból. W takich przypadkach ważne jest, aby zwrócić uwagę na reakcje psa i dostosować się do jego potrzeb.
 • Po traumatycznych doświadczeniach: Psy, które niedawno przeżyły stresujące lub traumatyczne wydarzenie, mogą być bardziej niespokojne lub lękliwe. W takich okolicznościach warto dać psu więcej przestrzeni i czasu na adaptację.
 • Nieznane środowisko: W nowym, nieznanym środowisku, takim jak gabinet weterynaryjny czy nowy dom, pies może czuć się niespokojny. W takich sytuacjach ważne jest, aby dać mu czas, na aklimatyzację, zanim zaczniemy go głaskać.

Rozumienie i szacunek dla potrzeb i granic naszego psa jest kluczem do budowania silnej i zdrowej relacji z naszym czworonożnym przyjacielem.

Jak interpretować reakcje psa?

Zrozumienie reakcji psa na głaskanie jest kluczem do budowania pozytywnej interakcji i unikania potencjalnych problemów. Oto, na co warto zwrócić uwagę:

 • Pozycja ogona: Aktywne machanie ogonem, zwłaszcza gdy jest on utrzymany wysoko, często wskazuje na zadowolenie i komfort. Natomiast ogon schowany między nogami może sygnalizować lęk lub dyskomfort.
 • Postawa ciała: Pies, który jest zrelaksowany i komfortowy podczas głaskania, często będzie miał luźną, swobodną postawę. Napięte mięśnie, skulone ciało lub unikanie kontaktu wzrokowego mogą wskazywać na niepokój.
 • Dźwięki: Warkoty, chrapliwe oddechy czy syczenie mogą być oznaką dyskomfortu lub irytacji. Z drugiej strony, niektóre psy mogą wydawać spokojne dźwięki, takie jak westchnięcia, wskazujące na relaks i zadowolenie.
 • Interakcje z właścicielem: Jeśli pies aktywnie szuka dalszego kontaktu, przekładając łapę na twoją rękę lub ocierając się o ciebie, jest to zwykle pozytywny znak. Natomiast wycofywanie się, unikanie lub próby ucieczki wskazują na potrzebę przestrzeni.
 • Reakcje oczu: Zrelaksowane, półprzymknięte oczy mogą wskazywać na przyjemność z głaskania. Natomiast szeroko otwarte oczy, zwłaszcza jeśli białka oczu są widoczne (nazywane "białymi wielorybami"), mogą sygnalizować stres lub niepokój.

Rozumienie tych sygnałów jest kluczem do zapewnienia, że głaskanie jest przyjemne dla obu stron i nie prowadzi do nieporozumień lub stresujących sytuacji.

Podsumowanie

Głaskanie psa to nie tylko chwile relaksu, ale także sposób na wzmocnienie więzi z naszym pupilem. Pamiętaj jednak, że każdy pies jest inny i warto obserwować jego reakcje, aby dostarczyć mu jak najwięcej przyjemności.