Prawidłowe wychowanie psa aby był bezproblemowy nie jest prostym zadaniem. Podczas układania psa możemy napotkać na wiele zachowań niepożądanych i znaczna grupa właścicieli zastanawia się jak karać psa w takiej sytuacji. Temat jest trochę kontrowersyjny ale bardzo ważny. Warto dowiedzieć się czy karanie psa ma sens i jak to robić prawidłowo, aby odnieść sukces w jego wychowaniu.

Czy warto karać psa?

Dobrze wychowany pies jest marzeniem każdego właściciela. Jeśli zastanawiasz się jak skarcić psa gdy przejawia negatywne zachowania, to mamy dla Ciebie wskazówki. Jednak to, co za chwilę przeczytasz może Cię zaskoczyć! Karanie i krzyczenie na psa gdy ten źle się zachowa nie jest dobrym wyjściem. Zdecydowanie lepiej jest wzmacniać pozytywne zachowania psa, niż karać go za złe zachowania. Czasy, w których stosujemy kary cielesne na zwierzętach jako element wychowania już przeminęły (i bardzo dobrze, bo bicie i krzyki na kogokolwiek nie są wyjściem z sytuacji i nic nie tłumaczą) Obecnie zdecydowana większość specjalistów zaleca przyjąć taktykę, w której nie karcimy psa za złe zachowanie, a nagradzamy go za momenty dobrych zachowań. Jest to tak zwana pozytywna metoda szkolenia psów.

Jak skutecznie karać psa?

Musisz wiedzieć, że karcenie psa klapsem nie tylko nie nauczy nic Twojego pupila ale sprawi, że będzie się Ciebie bał lub zacznie przejawiać agresję. Najważniejsze w wychowaniu psa jest wzmacnianie więzi pomiędzy czworonogiem a przewodnikiem. Im mocniejsza jest więź, tym lepsze efekty w wychowaniu naszego psa możemy osiągnąć. Oczywiście jesteśmy ludźmi i możemy mieć gorsze dni, ale podniesienie ręki i krzyczenie na psa jest niedopuszczalne i nierozsądne. Pies bardzo łatwo wyczuwa nasze emocje i dostosowuje swoje zachowanie do otoczenia. Dlatego ogromnie ważne jest, abyśmy trzymali nerwy na wodzy i przy psie byli zawsze opanowani. Dobre wychowanie psa powinniśmy oprzeć na systemie nagród, a nie kar. Najlepsza nagroda za dobre zachowanie to ulubione przekąski i przysmaki dla psa lub zabawa z czworonogiem. Co zrobić gdy pies się źle zachowuje? Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zignorowanie lub wygaszenie negatywnego zachowania. Jeśli nasz pies działa schematami i wiemy, że przejawia konkretne złe zachowanie w jakiejś konkretnej sytuacji, to po prostu nie powinniśmy do niej dopuszczać. Przy wychowaniu psa najważniejsza jest konsekwencja. Najlepszy czas na wychowanie to okres szczenięcy – psy w tym wieku chłoną wszystko jak gąbka, przez co łatwiej je nauczyć wielu rzeczy. Trzeba jednak uważać, bo równie szybko uczą się tych złych zachowań. Psy dorosłe, a nawet seniorzy także mogą nauczyć się wielu rzeczy. Być może nauka dobrego wychowania zajmie nam wtedy więcej czasu, ale będzie równie skuteczna jak u szczeniąt.

Jak karać psa?

Jak karać psa za agresję?

Trzeba mieć świadomość, że nie ma złotego środka i metody na zachowania agresywne u psów. Aby wyeliminować problemy behawioralne trzeba zrozumieć jaki jest czynnik, który wpływa na złe zachowanie naszego psa. Wielu właścicieli szuka jak karać psa z agresją w poradach internetowych, ale jest to na tyle poważna sprawa, że warto udać się ze swoim problemem do behawiorysty. Specjalista musi widzieć jak pies się zachowuje na żywo – dobierze odpowiednie metody pracy, które mogą być skuteczne. Wielu właścicieli psów zwleka i przychodzi po pomoc, gdy eskalacja problemów i agresji urosła już znacznie - a szkoda, bo dzięki szybkiej reakcji wielu złym zachowaniom można dać radę.

Klapsy dla psa są niedopuszczalne i nie są NIGDY wyjściem z sytuacji. Karanie psa agresywnego w ten sposób może być dla nas niebezpieczne i tylko pogorszyć sytuację. Jedną z najczęstszych przyczyn zachowań agresywnych u psów jest poczucie zagrożenia w związku z daną sytuacją. Na przykład pies może się bać jakiegoś człowieka lub innego psa, ale może także bać się danego przedmiotu.

Pies wysyła wtedy sygnały odstraszające do danego stresora, które mają na celu utrzymanie dystansu. Sygnały mogą być z początku naprawdę subtelne np. zastyganie w jednej pozycji, wymowny wzrok, ciche powarkiwanie a gdy te nie są skuteczne pojawiają się silniejsze komunikaty jak szczekanie, nadmierne pobudzenie, a czasem nawet i kłapanie paszczą. Zamiast wiec zastanawiać się jak karać psa, skupmy się na tym aby zrozumieć podstawy zachowań w psiej komunikacji. Dzięki temu nauczymy się przewidywać zachowania psa i nie dopuszczać do negatywnych sytuacji.

Zrozum jak komunikuje się Twój pies!

Psy komunikują się w różny sposób. Jak już wspominaliśmy, potrafią wysyłać sygnały ostrzegawcze, zarówno te subtelne jak i te mniej subtelne. Większość psów wcale nie chce wchodzić w konflikt – zazwyczaj robią to bo czują, że innego wyjścia z sytuacji nie ma. Jeśli nauczymy się odczytywać w prawidłowy sposób mowę ciała oraz zachowanie psa, to unikniemy wielu przykrych sytuacji, a nasza więź z psem wejdzie na wyższy poziom! Wielu właścicieli psów ignoruje sygnały stresu jakie pokazuje nam pies. Zazwyczaj pierwszymi oznakami jest mrużenie oczu, oblizywanie się czy ziewanie…Warto więc przeanalizować czy przed agresywnym zachowaniem nasz pies nie szukał u nas wsparcia i czy faktycznie nie wysyłał takich sygnałów ostrzegających, że nie czuje się zbyt komfortowo. Karanie psa, który przejawia agresje jest niemądre. Jeśli ukarzemy pupila na przykład za to, że na nas warknął to nauczymy go tylko tego, że nie warto warczeć i ostrzegać, a lepiej jest po prostu ugryźć. Nierespektowanie sygnałów, które wysyła nasz pies potęguje agresje.

Zamiast zastanawiać się jak skarcić psa – zastanówmy się jak komunikować się z psem ? Komunikacja z czworonogiem to nie tylko szukanie sygnałów agresywnych, ale także ogrom innych komunikatów i próśb o wsparcie. Czytając odpowiednio sygnały, które wysyła nasz pupil sprawimy, że jego poczucie bezpieczeństwa się zwiększy i będzie znacznie spokojniejszy. Tak naprawdę nauka psiej komunikacji wyjdzie na dobre zarówno nam ludziom (bo unikniemy wielu przykrych sytuacji czy pogryzienia), ale także psom zarówno naszym jak i innym (bo przecież często zdarza się tak, że to my i nasz pies naruszamy przestrzeń innego psa). Wielu właścicieli tłumaczy się, że ich pies nie jest agresywny i nic nie zrobi innemu psu, ale nie zastanowi się nad tym, że drugi pies może tego nie lubić i nie wolno naruszać jego przestrzeni. Warto szanować się nawzajem.

Każdy pies jest inny i inaczej radzi sobie ze stresem. Jest ogrom psów, które świetnie reagują na stres jeśli odwrócimy ich uwagę, np. nasz pies nie lubi innych psów podczas spaceru, ale za to kocha bawić się szarpakami i piłkami. W sytuacji, w której mijamy innego psa, możemy odwrócić uwagę naszego pupila przeciągając się z nim. Są czworonogi, które będą potrzebowały naszej uwagi i przytulenia podczas stresującej sytuacji. Każda metoda jest dobra jeśli jest skuteczna i relaksuje naszego psiaka!

Jak karać psa po ugryzieniu?

Nie zastanawiaj się jak ukarać psa, tylko spróbuj zrozumieć dlaczego to robi. Praca z psem agresywnym to nie jest tylko reagowanie gdy już coś się stanie. Najważniejsze jest zrozumienie dlaczego pies jest agresywny? Wiele psów, które przejawiają problemy agresji mają niewystarczającą dawkę ruchu oraz brak zaspokojonych potrzeb. W domu pies powinien mieć swoje miejsce relaksu i odpoczynku. Takie, w którym nikt mu nie przeszkadza gdy odpoczywa. Pies powinien także mieć dostęp do jedzenia, o które nie będzie musiał rywalizować (nie tylko inne psy są tu zagrożeniem ale na przykład kręcące się dziecko w okolicy miski). Pies musi mieć zapewnioną potrzebę żucia, lizania i gryzienia – czy dajesz mu odpowiednie gryzaki dla psów? Czy chodzisz z psem codziennie na długie spacery? Każdy zdrowy pies potrzebuje kilku spacerów dziennie, a jeden z nich powinien trwać minimum godzinę, a najlepiej dłużej! Pies musi mieć możliwość swobodnego eksplorowania terenu i nie, bieganie po ogródku nie wlicza się do długiego spaceru. Te wszystkie potrzeby muszą być zapewnione jeśli chcemy aby nasz pies czuł się dobrze. Jeśli nie zaspokajamy tych potrzeb to niestety ale możemy mieć psa z problemami behawioralnymi.

Jeśli nasz pies przejawia agresje w stosunku do nas samych lub do innych ludzi i psów, to warto udać się do weterynarza. Bardzo często zdarza się, że zachowania agresywne wynikają z dolegliwości bólowych i złego samopoczucia wywołanego chorobą. Karcenie psa nie ma więc najmniejszego sensu. Kontrolne badanie psa jest konieczne w każdym przypadku, a w szczególności gdy nasz pies zaczyna przejawiać zachowania agresywne, a wcześniej się tak nie zachowywał.

Sposoby karania psa

Dobre wychowanie psa to nie tylko nagrody. Czasami gdy pies przejawia negatywne zachowania możemy zastosować wygaszenie negatywne. Ta metoda dobrze się sprawdza u psów, które bronią zasobów (zarówno jeśli chodzi o pilnowanie człowieka, jak i przedmiotu czy miejsca). Wygaszanie negatywne polega na odebraniu psu tego co uznaje za cenne w danej chwili – jest to odpowiedź na złe zachowanie psa. Na przykład pies denerwuje się i warczy gdy inny domownik chce się do Ciebie zbliżyć - w ten czas warto odejść od psa i pokazać mu, że nie ma zgody na takie zachowanie. Należy wtedy odejść od psa i wyjść na chwilę do innego pomieszczenia.

Jeśli Twój pies zbyt mocno nakręcił się podczas zabawy i zaczyna po tobie skakać lub Cię gryźć, to warto przerwać od razu. Pies zrozumie, że zachowując się źle traci uwagę przewodnika, a przecież właśnie na uwadze mu zależy. To samo dotyczy zabawy miedzy psami – jeśli widzisz, że twój pies zaczyna się niezdrowo nakręcać, natychmiast przerwij zabawę. Oczywiście gdy ten się uspokoi i zacznie zachowywać normalnie, może do tej zabawy powrócić. W tej metodzie liczy się konsekwencja.

Podobnie działa metoda izolacji. Pies powinien mieć wyznaczone swoje miejsce w domu, w którym odpoczywa. Gdy tylko zachowywać się nieodpowiednio warto wysłać go spokojnie ale stanowczo „na miejsce” .

Jak nie karać psa?

Pod żadnym ale to żadnym pozorem nie wolno bić psa, nie polecamy także krzyczeć. Takie zachowania nie tylko nic psa nie nauczą, ale mogą doprowadzić do lęków, depresji i strachu, ale także do agresji! Klapsy dla psa to oznaka bezradności i głupoty przewodnika i nie mają żadnego uzasadnienia. Zamiast bicia skup się na umacnianiu relacji z pupilem.