Chodzenie przy nodze to jedna z podstawowych umiejętności, które każdy pies powinien opanować. Niezależnie od tego, czy spacerujesz po zatłoczonych ulicach miasta, czy wędrujesz spokojnymi leśnymi ścieżkami. Umiejętność ta zapewnia bezpieczeństwo, kontrolę i przyjemność zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. W tym artykule przyjrzymy się, jak skutecznie nauczyć psa chodzić przy nodze. Od podstawowych technik, po bardziej zaawansowane metody treningu bez użycia smyczy.

Rozpoczęcie nauki chodzenia przy nodze jest znaczącym krokiem w kształtowaniu odpowiedzialnego i dobrze wychowanego czworonoga. To umiejętność, która wzmacnia więź między psem a jego właścicielem oraz ułatwia wspólne spędzanie czasu.


Ucząc psa chodzić przy nodze, nie tylko poprawiamy jego zachowanie, ale także zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa i jasno określone ramy, w których może się poruszać.

W procesie treningu kluczowe jest stosowanie odpowiednich metod i narzędzi, takich jak smycze, obroże, a przede wszystkim – przysmaki treningowe. Te ostatnie odgrywają istotną rolę w zachęcaniu psa do współpracy i szybkiego przyswajania nowych komend. W naszym przewodniku szczegółowo omówimy, jak efektywnie wykorzystać te narzędzia, aby trening był zarówno przyjemny, jak i efektywny.

Zapraszamy do dalszej lektury, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku nauczyć swojego psa tej ważnej umiejętności, i sprawić, aby każdy spacer był przyjemnością dla obu stron.

Spis treści

 1. Podstawy chodzenia psa przy nodze
 2. Pierwsze kroki w nauce chodzenia przy nodze
 3. Zaawansowane techniki chodzenia bez smyczy
 4. Rozwiązywanie typowych problemów
 5. Przy której nodze powinien chodzić pies?
 6. Utrwalanie nauki i dalsze ćwiczenia
 7. Podsumowanie

pies

Podstawy chodzenia psa przy nodze

Chodzenie przy nodze nie jest tylko kwestią estetyki czy wygody; to fundamentalna umiejętność, która wpływa na bezpieczeństwo i dobrostan zarówno psa, jak i jego opiekuna. Rozpoczynając trening, warto zrozumieć, dlaczego ta umiejętność jest tak ważna i kiedy najlepiej rozpocząć naukę.

Znaczenie chodzenia przy nodze: Umiejętność ta zapobiega niekontrolowanemu bieganiu psa, ciągnięciu na smyczy, a także potencjalnym niebezpiecznym sytuacjom, takim jak nagłe wybiegnięcie na drogę. Zapewnia również psu jasne wytyczne co do oczekiwanych zachowań podczas spacerów.

Kiedy rozpocząć naukę? Idealnie, gdy pies jest jeszcze szczeniakiem, ale ważne jest, by pamiętać, że każdy pies, bez względu na wiek, może nauczyć się chodzić przy nodze. Kluczem jest konsekwencja i cierpliwość ze strony opiekuna.

Nauka chodzenia przy nodze rozpoczyna się od zapewnienia psu odpowiednich warunków. Wybór właściwego sprzętu, taki jak smycz i obroża, jest istotny, ale równie ważne jest zastosowanie pozytywnych metod wzmocnienia, takich jak przysmaki treningowe. Przysmaki treningowe dla psa, które oferujemy, są doskonałym narzędziem do nagradzania psa za pożądane zachowanie i skutecznie wspomagają proces nauki.

Pierwsze kroki w nauce chodzenia przy nodze

Po zrozumieniu podstaw i przygotowaniu odpowiedniego sprzętu, czas na praktyczne aspekty nauki chodzenia przy nodze. Oto krok po kroku, jak skutecznie przeprowadzić pierwsze etapy treningu.

Konkretne Ćwiczenia z Użyciem Przysmaków: Rozpocznij trening od prostego ćwiczenia z wykorzystaniem przysmaków treningowych. Weź przysmak i przysuń go lekko pod nos psa, aby przyciągnąć jego uwagę. Następnie, trzymając przysmak na wysokości nosa psa, powoli ruszaj do przodu. W tym momencie pies powinien skupić swoją uwagę na przysmaku i podążać za nim, pozostając przy Twojej nodze.

Zachowaj spokojne tempo, pozwalając psu na skupienie się na przysmaku i na Twoim ruchu. Jeżeli pies zaczyna wyprzedzać, zatrzymaj się i przywróć jego uwagę na przysmak. Kiedy pies idzie równo przy nodze, nie wyprzedzając Cię, nagradzaj go przysmakiem i chwal za dobre zachowanie. Jest to kluczowe, by pies zrozumiał, że chodzenie przy nodze przynosi pozytywne wzmocnienie.

Budowanie Skojarzeń: Kontynuuj te ćwiczenia regularnie, stopniowo zwiększając czas chodzenia przy nodze przed nagrodzeniem. To pomoże psu zrozumieć, że pożądane zachowanie polega na utrzymaniu pozycji przy nodze przez dłuższy czas. Pamiętaj, by używać słownych pochwał wraz z przysmakami, aby wzmocnić pozytywne skojarzenia.

Stopniowe Zwiększanie Trudności: Gdy pies zacznie skutecznie chodzić przy nodze w kontrolowanym środowisku, stopniowo wprowadzaj więcej rozpraszaczy. Może to być trening w miejscach z innymi ludźmi czy psami, co pozwoli psu nauczyć się utrzymywania koncentracji na Tobie nawet w bardziej wymagających sytuacjach.

pies

Zaawansowane techniki chodzenia bez smyczy

Gdy podstawy chodzenia przy nodze są już opanowane, możemy przejść do bardziej zaawansowanych technik, w tym chodzenia bez smyczy. To etap, który wymaga większego zaufania między psem a jego opiekunem oraz solidnego przyswojenia poprzednich lekcji.

Przejście do Nauki Bez Smyczy: Zanim zaczniesz uczyć psa chodzenia bez smyczy, upewnij się, że podstawowe komendy są dobrze opanowane. Należy to robić stopniowo, zaczynając od krótkich odcinków w bezpiecznym, zamkniętym obszarze. MUSISZ MIEĆ WYPRACOWANE PRZYWOŁANIE.

Budowanie Zaufania i Wzmacnianie Komend: Kluczowe jest utrzymanie konsekwencji w komendach i sygnałach. Praca nad komendami takimi jak "zostań", "do mnie" i "noga" bez użycia smyczy pozwoli na utrwalenie posłuszeństwa psa.

Ćwiczenia i Techniki Bez Użycia Smyczy: Zacznij od ćwiczeń w kontrolowanych warunkach – takich jak ogrodzony teren, stopniowo zwiększając poziom trudności i ilość rozpraszaczy. Ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie przysmaki treningowe, by móc nagradzać psa za pożądane zachowanie. Pamiętaj, że cierpliwość i spójność są kluczowe – każdy pies uczy się w swoim tempie.

Rozwiązywanie typowych problemów

Podczas nauki chodzenia przy nodze, mogą wystąpić różne wyzwania i problemy. Oto kilka typowych kwestii, z którymi możesz się spotkać, oraz sposoby ich rozwiązania:

 1. Pociąganie na smyczy: Jeśli Twój pies ciągnie na smyczy, zatrzymaj się i poczekaj, aż zrozumie, że pociąganie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Możesz również zmienić kierunek spaceru, aby pokazać, że to Ty prowadzisz, a nie on. Konsekwencja w tych działaniach jest kluczowa.
 2. Korekcja niepożądanych zachowań: Skakanie, zatrzymywanie się czy rozpraszanie przez otoczenie to częste problemy. W takich przypadkach ważne jest, aby zachować spokój i konsekwencję. Użyj krótkiego, ale stanowczego komendy "nie" lub "stop", a następnie wróć do ćwiczeń chodzenia przy nodze. Nagradzaj psa, kiedy ponownie skupi na Tobie swoją uwagę.
 3. Wskazówki i Triki dla Trudniejszych Przypadków: W przypadku bardziej upartych psów może być potrzebna dodatkowa cierpliwość i kreatywność. Zmiana środowiska treningowego, zwiększenie atrakcyjności przysmaków np. na smakowite kiełbaski dla psów lub włączenie krótkich zabaw jako część treningu może przynieść pozytywne efekty.

Przy której nodze powinien chodzić pies?

Decyzja, po której stronie pies powinien chodzić, jest często kwestią osobistych preferencji oraz praktyczności. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniej strony.

 1. Tradycyjne Szkolenie: Tradycyjnie, w wielu szkołach tresury, uczy się psów chodzenia po lewej stronie opiekuna. Wynika to częściowo z historycznych powodów, takich jak konieczność pozostawienia prawej ręki wolnej (dla większości osób praworęcznych) do wykonywania różnych zadań.
 2. Indywidualne Preferencje: W praktyce, wybór strony, po której chodzi pies, powinien zależeć od indywidualnych preferencji opiekuna i psa. Niektóre psy mogą czuć się bardziej komfortowo po konkretnej stronie ze względu na lepszą widoczność lub większą swobodę ruchu.
 3. Bezpieczeństwo i Praktyczność: Ważnym aspektem jest także bezpieczeństwo. Na przykład, spacerując przy ruchliwej drodze, lepiej jest mieć psa po stronie oddalonej od jezdni. Również, jeśli opiekun nosi torbę czy plecak, może być wygodniej mieć psa po przeciwnej stronie.

Pamiętając o tych kwestiach, warto eksperymentować i obserwować, w której konfiguracji zarówno Ty, jak i Twój pies czujecie się najbardziej komfortowo i bezpiecznie.

pies

Utrwalanie nauki i dalsze ćwiczenia

Po opanowaniu podstaw chodzenia przy nodze oraz rozwiązaniu typowych problemów, ważne jest utrwalenie nauczonych zachowań i kontynuowanie regularnych ćwiczeń. Oto kilka wskazówek, jak to osiągnąć:

 1. Codzienne Ćwiczenia: Regularność jest kluczowa. Ćwiczenia chodzenia przy nodze powinny stać się stałym elementem codziennych spacerów. Nawet kilkuminutowe sesje treningowe mogą przynieść znaczące efekty, jeśli są wykonywane konsekwentnie każdego dnia.
 2. Stopniowe Zwiększanie Trudności: Gdy Twój pies zaczyna czuć się pewnie, chodząc przy nodze, stopniowo wprowadzaj nowe wyzwania. Może to być trening w bardziej zatłoczonych miejscach, wśród innych psów, czy w różnych warunkach pogodowych. To pomoże utrwalić zachowanie w różnorodnych sytuacjach.
 3. Utrzymywanie Motywacji Psa: Aby pies pozostał zainteresowany i zaangażowany w proces nauki, ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu motywacji. Regularne nagradzanie przysmakami, pochwałami oraz zabawą sprawi, że trening będzie pozytywnym doświadczeniem dla psa. 

Podsumowanie

Nauka chodzenia przy nodze to ważny element treningu każdego psa, który przynosi korzyści zarówno dla psa, jak i dla jego opiekuna. Poprzez zrozumienie podstaw, stosowanie skutecznych technik i metod, oraz konsekwencję w treningu, możemy skutecznie nauczyć naszego psa tej cennej umiejętności.

Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i może wymagać indywidualnego podejścia. Niezależnie od tego, czy pracujesz z młodym szczeniakiem, czy starszym psem, cierpliwość, pozytywne wzmocnienie i regularne ćwiczenia są kluczem do sukcesu. Warto również pamiętać, że trening to proces ciągły i nawet po opanowaniu podstawowych umiejętności, regularne praktykowanie i utrwalanie nauczonych zachowań jest ważne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył wartościowych wskazówek i pomoże Ci i Twojemu psu cieszyć się każdym wspólnym spacerem. Pamiętaj, że trening to także czas na budowanie silnej więzi i wzajemnego zaufania między Tobą a Twoim czworonożnym przyjacielem.