O tym, jak ważny jest nasz pupil dla rodziny, nie trzeba przypominać. Dlatego, kiedy podejrzewamy, że nasza suka jest w ciąży, naturalnie pojawia się wiele pytań. Jak rozpoznać czy pies jest w ciąży? Jakie są objawy ciąży u psa? W tym artykule postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania.

Spis treści

 1. Ile trwa ciąża u psa?
 2. Fizyczne objawy ciąży
 3. Zmiany w zachowaniu
 4. Badania potwierdzające ciążę u psa
 5. Ciąża urojona
 6. Jak dbać o ciężarną suczkę?
 7. Podsumowanie

1. Ile trwa ciąża u psa?

Ciąża u psa trwa średnio 63 dni, ale może się różnić w zależności od rasy, rozmiaru i wieku psa. Chociaż ten okres może wydawać się krótki w porównaniu z ludźmi, wiele się dzieje w ciele suki podczas tych dziewięciu tygodni.

2. Fizyczne objawy ciąży

Kiedy suka jest w ciąży, jej ciało przechodzi przez różne zmiany, które można zauważyć nawet gołym okiem. Wiedza na temat tych fizycznych objawów pozwoli właścicielom szybko zidentyfikować, czy ich pies może być w ciąży, i odpowiednio się na to przygotować.

 • Powiększenie brzucha: To najbardziej wyraźny i oczywisty objaw. W miarę jak płody rosną w macicy suki, jej brzuch staje się coraz większy i bardziej zaokrąglony. W ostatnich tygodniach ciąży, u wielu suczek można nawet zaobserwować ruchy szczeniąt w brzuchu.
 • Powiększenie sutków: Już w pierwszych tygodniach ciąży sutki suki zaczynają się powiększać i stają się bardziej widoczne. W miarę postępu ciąży, mogą one także przybrać ciemniejszy odcień, zwłaszcza u suczek, które są w ciąży po raz pierwszy.
 • Zmiany w apetycie: W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, możesz zauważyć, że Twój pies ma mniejszy apetyt lub nawet unika jedzenia. Jest to spowodowane hormonalnymi zmianami w organizmie suki. Jednak w miarę postępu ciąży jej zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta, co skutkuje zwiększonym apetytem. Możliwe jest również, że suka zacznie być bardziej wybredna w kwestii jedzenia.
 • Zmniejszona aktywność: W miarę jak ciąża postępuje, suka może stać się mniej energiczna i spędzać więcej czasu na odpoczynku. Jest to naturalna reakcja ciała na rosnące obciążenie i zmieniający się balans ciała. Możesz również zauważyć, że Twoja suka unika skakania czy biegania, zwłaszcza w zaawansowanych stadiach ciąży.

Warto zwracać uwagę na te objawy, ale pamiętać, że każda suka jest inna. Niektóre mogą wykazywać wszystkie wymienione objawy, podczas gdy inne tylko niektóre z nich. Najlepszym sposobem potwierdzenia ciąży jest wizyta u weterynarza.

pies

3. Zmiany w zachowaniu

Ciąża u psa to nie tylko zmiany fizyczne. Hormonalne przemiany, które zachodzą w organizmie suki podczas ciąży, mają wpływ na jej zachowanie. To, co może być początkowo przeoczone jako drobna modyfikacja charakteru, może być kluczowym wskaźnikiem ciąży. Oto kilka typowych zmian w zachowaniu, które można zaobserwować u ciężarnej suki:

 • Zwiększona przywiązanie do właściciela: Możesz zauważyć, że Twoja suka jest bardziej przywiązana niż zwykle. Może śledzić Cię po domu, spać bliżej Ciebie lub szukać więcej pieszczot. Jest to często spowodowane jej instynktowną potrzebą ochrony i wsparcia w tym kluczowym okresie.
 • Szukanie spokojniejszego miejsca: W miarę zbliżania się terminu porodu, suka może zacząć szukać cichego i spokojnego miejsca, gdzie będzie mogła urodzić i opiekować się swoimi szczeniętami. Może to być oddalony kąt domu, jej ulubiona buda czy specjalnie przygotowane dla niej legowisko. Właściciele powinni zwracać uwagę na takie zachowanie i, jeśli to możliwe, pomóc suczce w przygotowaniu "gniazdka".
 • Zmiany w interakcjach z innymi zwierzętami: Suczka może stać się bardziej ostrożna lub agresywna wobec innych zwierząt, zwłaszcza jeśli czuje, że jej ciąża jest zagrożona. To naturalny instynkt ochronny. Może też być mniej towarzyska w stosunku do innych psów lub unikać głośnych i gwarnych miejsc.
 • Zmieniony rytm snu: Możesz zauważyć, że Twoja suka śpi więcej niż zwykle lub ma zmieniony rytm snu. Jest to odpowiedź jej ciała na rosnące zapotrzebowanie energetyczne.
 • Lizanie brzucha: W miarę postępu ciąży, suka może częściej lizać swój brzuch. Jest to zarówno objaw komfortu, jak i instynktowna próba przygotowania się do porodu.

Choć wymienione objawy są typowe dla ciężarnych suczek, ważne jest pamiętanie, że każdy pies jest indywidualny i może reagować na ciążę w różny sposób

4. Badania potwierdzające ciążę u psa

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest w ciąży, najlepszym sposobem, aby to potwierdzić, jest wizyta u weterynarza. Specjalista może przeprowadzić badania palpacyjne, ultrasonograficzne lub hormonalne, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

5. Ciąża urojona

Ciąża urojona, znana również jako fałszywa ciąża, to zjawisko, które może wystąpić u niektórych suczek po cieczce, niezależnie od tego, czy miały kontakt z psem, czy nie. Jest to reakcja ciała na zmiany hormonalne, które naśladują ciążę. Choć suka nie niesie w sobie płodów, jej ciało i zachowanie mogą sugerować inaczej. Dla wielu właścicieli ciąża urojona może być źródłem niepokoju i dezorientacji. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć na ten temat:

 • Przyczyny: Główną przyczyną ciąży urojonej są fluktuacje poziomu hormonów, takich jak prolaktyna, estrogen czy progesteron. Nie zawsze wiadomo, dlaczego u niektórych suczek dochodzi do takich zmian, podczas gdy inne nie doświadczają ciąży urojonej.
 • Objawy: Symptomy ciąży urojonej mogą być bardzo podobne do objawów rzeczywistej ciąży. Można zauważyć powiększenie sutków, wzrost masy ciała, zmieniony apetyt, budowanie "gniazdka" czy nawet wyczuwalne ruchy w brzuchu (które są w rzeczywistości skurczami mięśni). Niektóre suki mogą nawet produkować mleko.
 • Zachowanie: Suki w ciąży urojonej mogą być bardziej przywiązane, opiekuńcze lub nawet agresywne. Mogą także nosić w pysku zabawki czy inne przedmioty, traktując je jak swoje szczenięta.
 • Diagnostyka i leczenie: Jeśli podejrzewasz, że Twoja suka ma ciążę urojoną, warto skonsultować się z weterynarzem. Możliwe jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego lub badania krwi w celu potwierdzenia diagnozy. W wielu przypadkach objawy ciąży urojonej ustępują same po kilku tygodniach. W niektórych sytuacjach weterynarz może zalecić leczenie farmakologiczne czy interwencję chirurgiczną.

Ciąża urojona to naturalne i często nieszkodliwe zjawisko, ale zawsze warto być świadomym jego istnienia i monitorować zdrowie i zachowanie swojego pupila. Jeśli masz wątpliwości co do stanu zdrowia Twojego psa, zawsze skonsultuj się z weterynarzem!

pies

6. Jak dbać o ciężarną suczkę?

Dbając o ciężarną suczkę, stajemy się odpowiedzialni za dwa, a czasem nawet więcej żyć. Ciąża to dla suki wyjątkowy okres pełen zmian, który wymaga specjalnej troski i uwagi. Kluczowym aspektem jest dbanie o jej zdrowie i dobre samopoczucie.

Po pierwsze, dieta jest niezwykle ważna. W miarę postępu ciąży zapotrzebowanie na energię rośnie, dlatego ważne jest dostarczenie jej odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Wybór odpowiedniej karmy jest kluczowy, a wysokiej jakości karma mokra dla psa może być doskonałym źródłem niezbędnych składników odżywczych dla ciężarnej suki. Niektóre suczki mogą potrzebować więcej posiłków w ciągu dnia, ale w mniejszych porcjach, aby uniknąć przejedzenia. Warto konsultować się z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym w kwestii doboru karmy dla ciężarnych psów, biorąc pod uwagę korzyści płynące z karmy mokrej oraz ewentualnych suplementów.

Regularne wizyty u weterynarza są równie istotne. Pozwalają one na monitorowanie postępu ciąży i upewnienie się, że zarówno suka, jak i jej szczenięta są w dobrym stanie zdrowia. Badania ultrasonograficzne czy rentgenowskie mogą być pomocne w ocenie ilości szczeniąt oraz ich rozwoju.

Ponadto, zapewnienie suce spokojnego i komfortowego miejsca do odpoczynku jest kluczem do jej dobrostanu. Może to być ulubione legowisko, miękki koc w cichym kącie domu lub specjalnie przygotowane miejsce, gdzie będzie mogła spokojnie urodzić. W miarę zbliżania się terminu porodu warto również przygotować "gniazdko" dla przyszłych szczeniąt.

Nie zapominaj także o umiarkowanej aktywności fizycznej. Choć suka może być mniej energiczna, krótkie, spokojne spacery są korzystne dla jej zdrowia i kondycji.

Pamiętając o tych kluczowych kwestiach i dbając o swoją suczkę z miłością i troską, możesz pomóc jej bezpiecznie przejść przez ten wyjątkowy okres w jej życiu.

Podsumowanie

Ciąża u suki to niezwykły i wymagający okres, zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Kluczem do prawidłowego wsparcia Twojego pupila w tym czasie jest świadomość jej potrzeb i odpowiednie dostosowanie się do nich. Odpowiednio zbilansowana dieta, w tym wysokiej jakości karma mokra dla psa, regularne kontrole weterynaryjne oraz zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa są nieodzowne dla dobrostanu przyszłej psiej mamy. Dbając o swoją suczkę z miłością, troską i uwagą, pomagasz jej przygotować się na jedno z najważniejszych momentów w jej życiu. Narodziny szczeniąt. Dzięki temu masz pewność, że zrobiłaś wszystko, aby zapewnić jej i jej potomstwu najlepszy start w życie.