Piękna pogoda skłania nas, właścicieli psów, do dłuższych spacerów z naszymi czworonogami na łonie natury. Niestety okres wiosny i lata wiąże się z wysypem kleszczy, przez co wzrasta ryzyko zachorowania na którąś z chorób odkleszowych. Są one śmiertelnie niebezpieczne zarówno dla nas ludzi, jak i dla psów. Koniecznym jest więc, aby zaopatrzyć się w skuteczny preparat na kleszcze dla psa i zminimalizować ryzyko ugryzienia.

Kiedy kleszcze zaczynają być aktywne?

Kleszcze to pasożyty z rodziny pajęczaków – to bardzo wytrzymałe stworzenia i nie straszne im niskie i wysokie temperatury. Gdy temperatura powietrza wynosi 6-7 stopni Celsjusza, te zaczynają się pojawiać. Temperatury panujące w naszym kraju sprawiają, że kleszcze są aktywne niemal cały rok, jednak zdecydowane zwiększenie aktywności przypada od końcówki zimy do czerwca, a następnie między sierpniem a październikiem. W związku z tym niezbędnym jest zaopatrzenie się w dobry środek na kleszcze dla psa i używanie go od wiosny aż do później jesieni.

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Kleszcze podczas ukąszenia mogą przenosić różne drobnoustroje i patogeny, przez co zarówno ludzie jak i psy czy koty, mogą zachorować na bardzo niebezpieczne choroby. U ludzi często dochodzi do odkleszczowego zapalenia mózgu czy boreliozy. Jednak to wcale nie koniec chorób, bo lista jest naprawdę długa. U psów zaś najczęściej dochodzi do babeszjozy, boreliozy lub anaplazmozy - ale tu także chorób przenoszonych przez kleszcze jest więcej. Czasami choroby odkleszczowe u psów powodują nawet śmierć, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Koniecznym jest zatem, aby wybrać dobry preparat na kleszcze dla psów.

Preparaty na kleszcze dla psów – przegląd produktów

Warto zaopatrzyć się w skuteczny preparat na kleszcze dla psa, ponieważ uchroni on naszego czworonoga przed poważnymi chorobami. Do wyboru mamy obroże przeciw kleszczom, preparaty typu spot on, które zakrapiamy na skórę karku pupila, spraye oraz tabletki.

Najczęstszym wyborem właścicieli psów są obroże przeciwkleszczowe – wynika to z faktu , że mają długotrwałe działanie (ok. 6-9 miesięcy) i stosunkowo niewielką cenę (w stosunku do długości działania). To wygodny sposób walki z kleszczami, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku obroży, pies musi ją nosić 24 godziny na dobę aby była skuteczna.

Dobry preparat na kleszcze dla psów to krople typu spot on – zakrapiamy psu skórę w okolicach karku i możemy być niemal pewni, że jeśli już dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, ten zostanie zabity w ciągu 1-2 godzin. Jednak produkt ten ma swoje minusy . Pierwszym z nich jest krótki czas działania – zakrapiamy psa co 3-4 tygodnie. Drugim minusem jest cena - 3 fiolki takiego produktu to około 50-70 zł w zależności od wielkości psa, przez co produkt zdecydowanie nie jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o środki przeciw kleszczom w sprayu to stanowią one zazwyczaj uzupełnienie ochrony przeciwkleszczowej. Mają one za zadanie odstraszać kleszcza, aby ten nie wchodził na psa. Ten produkt nie może stanowić jedynej formy ochrony przed kleszczami!

Coraz więcej zwolenników znajdują tabletki przeciwkleszczom dla psów. Przemawia za nimi skuteczność działania oraz cena. Jednak jak reszta produktów, tak i ten ma swoje minusy. Poważnym minusem jest to, że tabletka może nie być odpowiednim rozwiązaniem dla psów z wrażliwym brzuchem oraz dla takich, które mają problem z przyjmowaniem lekarstw.

To bardzo ważne aby zapobiegać ukąszeniu i skutecznie odstraszać kleszcze. Nawet szybko usunięty kleszcz stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia naszego psa – te pasożyty przenoszą boreliozę i babeszjozę, które mogą być śmiertelne dla pupila. Dlatego zabezpieczanie psa przed kleszczami to OBOWIĄZEK każdego właściciela. Skuteczny preparat na kleszcze dla psa zabezpieczy nie tylko naszego czworonoga, ale także nas. Pamiętajmy, że pies może przynieść kleszcza ze spaceru do domu, przez co i my jesteśmy narażeni na ukąszenie i choroby odkleszczowe. Jeśli masz jednak wątpliwości, która metoda zabezpieczenia przed kleszczami będzie najlepsza dla Twojego psa to skonsultuj to z zaufanym lekarzem weterynarii.

Naturalny środek na kleszcze dla psa

Zioła i naturalne olejki eteryczne mają właściwości odstraszające owady. Mogą one pomóc odstraszać kleszcze i inne owady ale nie mogą stanowić one jedynej ochrony przeciw kleszczom – BARDZO WAŻNE jest, aby prócz naturalnych metod zabezpieczania, podstawę stanowiły preparaty na kleszcze dla psów dobrane przez lekarza weterynarii, a więc leki OTC (leki bez recepty). Olejki których kleszcze nie lubią to geraniowy, lawendowy, cytrusowy, herbaciany, miętowy oraz eukaliptusowy. Jeśli chcemy gotowy produkt to pomocny może być HolistaPets Better Care Spray na kleszcze to naturalny spray dla psów odstraszający kleszcze, zawierającym mieszankę certyfikowanych olejków eterycznych, których zapach stanowi dodatkową, uzupełniającą ochronę przeciwko kleszczom, pchłom i komarom podczas spacerów. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie mgiełki stworzonej własnoręcznie z octu jabłkowego, wymieszanego z wodą. Wystarczy, że spryskasz psa stworzoną mieszanką przed spacerem. Pamiętaj jednak aby ominąć okolice pyszczka!

Wielu właścicieli w celu uzupełnienia ochrony przeciwkleszczowej u psa podaje mu czystek. Czystek turecki zawiera wysoki poziom polifenoli - lotnych substancji , które mają szerokie spektrum działania. Regularnie podawany przyczynia się do zmiany zapachu ciała, czyniąc zwierzę mniej atrakcyjnym dla pasożytów zewnętrznych takich jak komary, kleszcze czy pchły. Czystek stanowi świetne źródło antyoksydantów oraz wpływa na odporność zarówno u psów jak i kotów. Fenylokwasy zawarte w czystku pozytywnie stymulują pracę wątroby i trzustki. Czystek jest często stosowany u zwierząt, które cierpią na alergie – ma działanie wyciszające nadmierną reakcję organizmu na alergeny. W dodatku ma on działanie nie tylko przeciwpasożytnicze, ale także przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia psa przez kleszcza?

W okresie wzmożonej aktywności kleszczy warto zwrócić uwagę na to, gdzie spacerujemy z psem. Powinniśmy unikać miejsc gdzie występują mocno zielone tereny, a więc łąki z wysoką trawą oraz lasy. Starajmy się wybierać miejsca w których są wytyczone ścieżki, gdyż to minimalizuje ryzyko przejścia kleszcze z trawy na naszego psa lub na nas samych. Jeśli mamy swój ogródek tam także zadbajmy o systematyczne koszenie. Jeśli chcemy skutecznie minimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze to postawmy na preparaty na kleszcze dla psów, które są środkami leczniczymi. Bardzo ważne jest także sprawdzanie psa po każdym spacerze. Fajnie w tym wypadku sprawdza się grzebień z wąskimi ząbkami oraz rolka z klejem , która służy do sciągania sierści z ubrań.

W celu uzupełnienia ochrony postawmy na naturalny środek na kleszcze u psa – a więc czystek oraz mgiełkę przeciw kleszczom i innym owadom.

Czy istnieje skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Niestety kleszcze zaczynają uodparniać się na coraz więcej składników, z których powstają produkty lecznicze. W 100% skuteczny preparat na kleszcze dla psa w tym momencie nie istnieje, ponieważ zawsze występuje ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Jednak stosowanie kilku różnych produktów może znacząco wpłynąć na zmniejszenie tego ryzyka. Jeśli już dojdzie do ukąszenia przez kleszcza psa lub Ciebie, to koniecznie zaopatrz się w urządzenie do wyciągania kleszczy. Z całego serca polecamy kleszczołapki tick twister - pozwalają uchwycić kleszcza bez ściskania i usunąć go ruchem obrotowym. To najlepszy sposób samodzielnego pozbycia się pasożyta w całości i bezpiecznie. Nieumiejętne wyciąganie kleszcza może zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe, ponieważ przy ściśnięciu kleszcza część upitej krwi (która może być zakażona) może dostać się do organizmu naszego psa.