Jesteś właścicielem psa, który ma niespożyte pokłady energii? Zastanawiasz się jak wyciszyć psa? W głowie masz pustkę, a Twój pies szaleje od rana do wieczora? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś/łaś twierdząco to znaczy, że ten artykuł jest dla Ciebie!

Poznaj siedem sprawdzonych metod, które podpowiedzą Ci jak uspokoić psa.

Dlaczego mój pies jest reaktywny?

Twój pies to istna rakieta emocji, skacząca na każdego gościa w domu? A może każdy wasz spacer to próba wyrwania Ci ręki ze stawów, gdy tylko zobaczycie obiekt, którym zainteresuje się twój pupil? Poniszczone przedmioty w domu po twoim powrocie z pracy nie są dla Ciebie obcym widokiem i zastanawiasz się, skąd bierze się takie zachowanie u twojego psa? Znajdź przyczynę takich zachowań. Co prawda może to być niedobranie temperamentów miedzy psem a przewodnikiem, bo mało rozsądnym by było, gdyby spokojna osoba, nie lubiąca mocnych aktywności sportowych wybrała dla siebie psa na przykład z grupy psów myśliwskich. O ile reaktywne zachowania psa nie wynikają z przyczyn chorobowych, to zazwyczaj są rezultatem braku zaspokojenia psich potrzeb! Dlatego jeśli pupil jest reaktywny, pierwszym krokiem powinna być kontrola u lekarza weterynarii i wykluczenie dolegliwości chorobowych. Kolejnym jest zapoznanie się z tym jakie potrzeby ma nasz pies i jak je zrealizować, aby był spełniony i szczęśliwy.

Odpowiednia długość spacerów to podstawa udanego psiego życia

Niewystarczająca dawka aktywności fizycznej jednym z najczęstszych czynników reaktywności u psa. Wykluczyliśmy czynniki chorobowe u naszego pupila, więc pora przejść do działania! Pierwszą metodą na to jak uspokoić psa jest zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu. Brak aktywności fizycznej lub jej niewielka ilość to jedna z najczęstszych czynników powodujących nadmiar energii u psów. Nie ważne, czy masz Yorka czy Owczarka, każdy zdrowy pies potrzebuje prócz krótkich spacerów podczas dnia przynajmniej jeden, który trwa minimum 45 minut. Staraj się zmieniać trasy, aby spacery nie stawały się rutyną. Jeśli zastanawiasz się jak wyciszyć psa, to podpowiemy Ci, że węszenie podczas spacerów jest jedną z czynności, które pomogą osiągnąć zamierzony cel. Pobudzanie najważniejszego zmysłu psa, a więc węchu, jest bardzo istotne. Miejmy na uwadze, że są psy dla których 30 minut spaceru to zaledwie rozgrzewka…

Psie sporty jako odpowiedź na pytanie jak wyciszyć psa!

Zapewniasz odpowiednią długość spacerów pupilowi, a mimo to pies dalej szaleje? Zastanawiasz się jak uspokoić psa, skoro godzina spacerów nie przyniosła wymiernych efektów? Odpowiedź jest prosta, weź pod uwagę psie sporty. Jest to idealne rozwiązanie dla tych bardziej wymagających pupili. Jeśli Twój pies jest typem szalonego biegacza to warto spróbować różnych psich sportów, a jest w czym wybierać! Flyball, Dog frisbee, Canicross i wiele więcej! Co więcej, jeśli sami kochacie sporty wybierzcie taki, który możecie wykonywać z psem. Wtedy wyciszanie psa będzie przyjemnością dla Ciebie i pupila. Być może Twój pies kocha wodę i uwielbia pływać? Albo kocha biegać przez przeszkody? Wspólne uprawieniu sportu z psem wpłynie pozytywnie zarówno na Ciebie jak i na Twojego psa. Wzrost kondycji, poprawa samopoczucia, zacieśnianie więzi miedzy przewodnikiem a psem, a na koniec spokojny pupil… Brzmi fajnie co?

Jak uspokoić psa bez aktywności fizycznej?

Świetnym sposobem, który pomoże zmęczyć, a jednocześnie wyciszyć Twojego psa będą zabawy węchowe. Jak już wspominaliśmy, niezależnie czy masz małego psa czy dużego, czy to kundelek czy pies rasowy, każdy ma takie same podstawowe potrzeby, które trzeba zrealizować. Jedną z takich potrzeb jest używanie psiego nosa. Zastanawiasz się co ma wspólnego psi nos i spokój? Bardzo dużo!

Zatem jak uspokoić psa za pomocą zabaw węchowych? Pewnie nie raz widzieliście na spacerach jak Wasz pies intensywnie węszy w trawie i jest tak skupiony na swojej pracy, że nie zwraca na nic innego uwagi i jest spokojny ? Węszenie sprawia, że nasz pies skupia się na określonym celu i przełącza na tryb opanowania – w końcu ma robotę do wykonania! Przełóżmy to więc na zabawę w domu. Zainwestuj w matę węchową lub kulę węchową, w której schowasz smaczki i dasz psu aby je wszystkie odnalazł. Jeśli nie masz możliwości na takie zakupy możesz wykorzystać do tego np. pudełko po butach, które wypełnisz gazetą pozgniataną w kulki a następnie między skrawki powrzucasz smaczki do węszenia. Warto też rozważyć zabawki typu kong czy mata lickimat dla psów. Są to zabawki, które polegają na wypełnieniu lub wysmarowaniu jakimś pysznym musem lub mokrą karmą dla psa, a następnie podaniu pupilowi aby mógł przez dłuższy czas wylizać zawartość. Takie zlizywanie relaksuje i wycisza psa.

Masaż relaksacyjny dla psa

Ciekawą formą wyciszenia może być masaż, który wykonasz psu. Jak wyciszyć psa tym sposobem? Najlepiej gdy zrobisz to po dłuższym spacerze, dzięki takiej kolejności pomożesz pupilowi rozluźnić mięśnie. Istotnym jest abyś Ty jako przewodnik sam był zrelaksowany i spokojny, ponieważ zwierzęta mają świetny zmysł wyczuwania ludzkich emocji i w moment wyczuwają nerwową atmosferę. Jak wykonać masaż psu? Zaczynamy od głaskania karku i lekkimi kolistymi ruchami kierujemy się w stronę ogona. Jeśli Wasz pies lubi masaż za uszkami lub delikatne masowanie po klatce piersiowej to warto to zrobić. Taki masaż wcale nie musi być długi, bardziej liczy się systematyczność.

Dieta jako istotny element zrównoważonego psa

Jak uspokoić psa stosując odpowiednią dietę? Najważniejsze, aby żywienie naszego pupila było zbilansowane. Posiłki dla psa powinny być wysokiej jakości i pokrywać 100% zapotrzebowania na kalorie, witaminy i niezbędne składniki odżywcze. Na reaktywność u psa może mieć wpływ źle zbilansowana dieta przepełniona zbożami. Jest wiele psów, które dyskomfort po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków będą objawiały właśnie nadpobudliwością. Do diety psa nadpobudliwego warto włączyć odpowiednie gryzaki, które nie tylko wspomogą wprowadzenie w stan relaksu, ale także będą miały pozytywny wpływ na uzębienie. Naturalne gryzaki pomogą usunąć płytkę nazębną u naszego psa. Sam proces dłuższego przeżuwania przez psa wprowadzi pupila w stan błogiego relaksu.

Jak uspokoić psa w samochodzie?

Masz spokojnego psa, ale włącza mu się obłęd i niepokój gdy przychodzi czas na podróż? Zastanawiasz się jak uspokoić psa w samochodzie? Sporo psów boi się jazdy samochodem, jest też spora grupa psów cierpiących na chorobę lokomocyjną i każda podróż nie kojarzy im się zbyt dobrze. Na szczęście jest kilka sposobów aby przyzwyczaić psa do jazdy samochodem.

Po pierwsze zadbajmy o bezpieczeństwo przewozu, a więc odpowiednie akcesoria. Zaopatrzmy się w transporter, klatkę lub pasy samochodowe dla psa. Jednak najważniejsze jest, aby produkt ten spełniał wszystkie atesty bezpieczeństwa. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pysznych smaczków. Pierwszym krokiem powinno być oswojenie psa z widokiem naszego samochodu. A więc zbliżajmy się z psem w okolice samochodu i jeśli pies wykonuje tą czynność chętnie, dajmy mu przysmak w nagrodę! W kolejnym kroku spróbuj zachęcić psa smaczkiem do zaglądnięcia do środka. Ważnym jest, aby psa nie wkładać na siłę, nie popychać, niech to będzie jego inicjatywa. Następnym krokiem jeśli nasz pies wskoczy do auta i zostanie nagrodzony będzie po prostu siedzenie w środku bez jazdy. Nie musimy zamykać drzwi niech pies oswoi się z przebywaniem w środku. Nie zapominajmy o ciągłym nagradzaniu smaczkami ? Jeśli nauka idzie dobrze to odpalamy silnik i obserwujemy co na to nasz psiak. W momencie, w którym nasz pies nie emocjonuje się i nie denerwuje włączonym silnikiem możemy spróbować krótkiej przejażdżki. Nie spiesz się, tu trzeba być cierpliwym!

Suplementacja psa reaktywnego

Jeśli dalej zastanawiasz się jak uspokoić psa, to warto pomyśleć o suplementacji Twojego psa. Często lekarze weterynarii zalecają, aby do diety psa nadpobudliwego włączyć tryptofan. Jest to aminokwas, dzięki któremu powstaje serotonina, czyli hormon szczęścia. Polecany jest głównie dla psów, które narażone są na długotrwały stres z różnych powodów. Jeśli zaś to nie przyniesie korzystnych efektów porozmawiaj z lekarzem weterynarii o wprowadzeniu leków uspokajających na receptę. Nigdy nie decyduj się na podanie psu jakichkolwiek leków, a tym bardziej uspokajających, bez konsultacji z lekarzem weterynarii! Wiele leków z ludzkiej apteczki jest trujących dla psów. Pamiętaj także, że środki farmakologiczne na uspokojenie nie są lekiem na całe zło i nie wyeliminują przyczyny danych zachowań, ale mogą istotnie pomóc wyeliminować skutki.

Najważniejsze przy psach reaktywnych jest praca i zapewnienie odpowiednich warunków. Uzbrój się w cierpliwość i daj sobie oraz psu czas na zmiany.