Kleszcze są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia naszych psów. Te małe pasożyty mogą przenosić wiele poważnych chorób, takich jak borelioza, babeszjoza czy anaplazmoza, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia Twojego pupila. Usuwanie kleszczy jest kluczowym elementem profilaktyki chorób odkleszczowych i może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo i bezpiecznie usunąć kleszcza z psa. W tym artykule przybliżymy Ci, jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie, korzystając z narzędzia Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki®. Ten zestaw dwóch haczyków do usuwania kleszczy został opracowany przez doświadczonego lekarza weterynarii i jest używany na całym świecie przez właścicieli zwierząt oraz profesjonalistów. Dowiesz się, jak krok po kroku usunąć kleszcza, co zrobić po jego usunięciu oraz jakich błędów unikać.

Według lekarzy weterynarii najczęściej spotykane kleszcze to Ixodes ricinus, czyli kleszcz pospolity, oraz Dermacentor reticulatus, kleszcz łąkowy. Kleszcz pospolity występuje na 90% terytorium Polski i może przenosić boreliozę. Kleszcz łąkowy jest jeszcze groźniejszy, ponieważ przenosi pierwotniaki Babesia canis, wywołujące babeszjozę, która jest ciężką chorobą prowadzącą do anemii i uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nieleczona może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki® to narzędzie, które pozwala uchwycić kleszcza bez ściskania go i usunąć go ruchem obrotowym. To najlepszy sposób, aby samodzielnie pozbyć się pasożyta w całości i bezpiecznie. Prawidłowe usuwanie kleszcza jest nie tylko łatwe, ale także niezbędne dla zdrowia Twojego psa.

Zanim przejdziemy do szczegółowych instrukcji, warto zrozumieć, dlaczego tak ważne jest szybkie i prawidłowe usuwanie kleszczy oraz jakie choroby mogą przenosić te pasożyty. W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe wskazówki, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie Twojego pupila.

Spis treści

 1. Dlaczego usuwanie kleszczy u psów jest tak ważne?
 2. Jak przygotować się do usunięcia kleszcza?
 3. Krok po kroku: Jak wyciągać kleszcza psu za pomocą Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki®
 4. Co zrobić po usunięciu kleszcza?
 5. Czego unikać podczas usuwania kleszcza?
 6. Podsumowanie

Dlaczego usuwanie kleszczy u psów jest tak ważne?

Usuwanie kleszczy u psów jest kluczowe, ponieważ te małe pasożyty mogą przenosić groźne choroby, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierząt.


Choroby przenoszone przez kleszcze:

 1. Borelioza: Wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi, borelioza może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów, problemy neurologiczne i sercowe. Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) jest głównym nosicielem tej choroby.
 2. Babeszjoza: Przenoszona przez kleszcza łąkowego (Dermacentor reticulatus), babeszjoza jest wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis. Atakuje krwinki czerwone psa, prowadząc do anemii, uszkodzeń nerek i wątroby. Nieleczona, babeszjoza często kończy się śmiercią zwierzęcia.
 3. Anaplazmoza: Infekcja bakteryjna, która może powodować gorączkę, osłabienie, bóle mięśni i stawów.


Znaczenie szybkiego usunięcia kleszcza:

Kleszcze mogą przenosić drobnoustroje chorobotwórcze już po kilkunastu godzinach od przyczepienia się do skóry. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej usunąć kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Regularne sprawdzanie psa po spacerach, zwłaszcza w miejscach takich jak łąki, lasy i parki, może pomóc w szybkim wykryciu i usunięciu kleszczy, zanim będą miały szansę przenosić choroby. Należy również pamiętać, że kleszcze są najbardziej aktywne wiosną i latem, dlatego w tych okresach należy zwrócić szczególną uwagę na swojego pupila.

Podsumowując, usuwanie kleszczy jest nie tylko czynnością pielęgnacyjną, ale także ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej, która może znacząco wpłynąć na zdrowie i samopoczucie Twojego psa.Jak przygotować się do usunięcia kleszcza?

Niezbędne narzędzia:

Aby skutecznie i bezpiecznie usunąć kleszcza, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki® to zestaw dwóch haczyków, który został zaprojektowany specjalnie do tego celu. Dzięki temu narzędziu można uchwycić kleszcza bez ściskania go, co minimalizuje ryzyko przeniesienia drobnoustrojów do organizmu psa.

Sprawdzenie psa pod kątem obecności kleszczy:

Po każdym spacerze, zwłaszcza w miejscach, gdzie kleszcze są najczęściej spotykane (łąki, lasy, parki), dokładnie obejrzyj swojego psa. Szczególną uwagę zwróć na miejsca takie jak uszy, szyja, pachwiny oraz okolice ogona. Kleszcze najczęściej wybierają te obszary, gdzie skóra jest cienka i łatwiej się przyczepić.

Uspokojenie psa przed zabiegiem:

Przed przystąpieniem do usuwania kleszcza, upewnij się, że Twój pies jest spokojny i zrelaksowany. Możesz użyć ulubionej zabawki lub smakołyka, aby odwrócić jego uwagę. Delikatne głaskanie i uspokajający ton głosu również pomogą zmniejszyć stres związany z zabiegiem.

Krok po kroku: Jak wyciągać kleszcza psu za pomocą Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki®

Krok 1: Znalezienie kleszcza

Po dokładnym sprawdzeniu psa i zlokalizowaniu kleszcza, upewnij się, że masz pod ręką Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki® oraz środek dezynfekujący.

Krok 2: Użycie odpowiedniego haczyka

Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki® zawiera dwa haczyki o różnych rozmiarach. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do wielkości kleszcza.

Krok 3: Usunięcie kleszcza ruchem obrotowym

Umieść haczyk pomiędzy skórą psa a kleszczem, delikatnie wsuwając go pod kleszcza. Następnie wykonaj kilka obrotów w dowolnym kierunku (prawo lub lewo), aby bezpiecznie usunąć kleszcza bez ściskania go.Krok 4: Sprawdzenie miejsca ukłucia i dezynfekcja

Po usunięciu kleszcza, dokładnie obejrzyj miejsce ukłucia, aby upewnić się, że nie pozostały w nim fragmenty pasożyta. Następnie zdezynfekuj miejsce ukłucia środkiem antyseptycznym.


Co zrobić po usunięciu kleszcza?

Kontrola zdrowia psa

Obserwuj swojego psa przez kilka następnych dni po usunięciu kleszcza. Zwróć uwagę na wszelkie objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, letarg czy utrata apetytu, które mogą świadczyć o infekcji lub chorobie odkleszczowej.

Obserwacja miejsca ukłucia

Regularnie sprawdzaj miejsce, z którego został usunięty kleszcz, aby upewnić się, że nie rozwija się tam stan zapalny lub infekcja. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skontaktuj się z weterynarzem.

Dezynfekcja miejsca po kleszczu

Po usunięciu kleszcza i wstępnym zdezynfekowaniu miejsca ukłucia, upewnij się, że miejsce to pozostaje czyste. Możesz również nałożyć antyseptyczny krem lub maść, aby przyspieszyć gojenie.

Kiedy udać się do weterynarza

Jeżeli miejsce po kleszczu staje się czerwone, opuchnięte, wydziela płyn, lub Twój pies zaczyna wykazywać oznaki złego samopoczucia (takie jak gorączka, osłabienie, brak apetytu), niezwłocznie udaj się do weterynarza.Czego unikać podczas usuwania kleszcza?

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

 1. Nie ściskaj kleszcza: Ściskanie kleszcza może spowodować wciśnięcie jego zawartości, w tym drobnoustrojów, do krwiobiegu psa.
 2. Nie używaj pęsety ani środków chemicznych: Pęseta może zmiażdżyć kleszcza, a środki chemiczne, takie jak masło, kremy, alkohol czy ocet, mogą przyspieszyć przeniesienie drobnoustrojów do organizmu psa.
 3. Nie przypalaj kleszcza: Przypalanie kleszcza jest niebezpieczne i nieefektywne.

Dlaczego nie wolno używać pęsety lub środków chemicznych

Pęsety z ostrymi końcówkami mogą zmiażdżyć kleszcza, co zwiększa ryzyko zakażenia. Środki chemiczne mogą powodować, że kleszcz szybciej uwolni drobnoustroje do rany. Najlepszą metodą jest użycie specjalistycznych narzędzi, takich jak Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki®, które umożliwiają bezpieczne usunięcie kleszcza bez ryzyka zakażenia.


Podsumowanie

Usuwanie kleszczy u psów jest kluczowym elementem profilaktyki chorób odkleszczowych. Korzystanie z odpowiednich narzędzi, takich jak Tick Twister® ClipBox Kleszczołapki®, pozwala na bezpieczne i skuteczne usunięcie pasożyta. Regularne sprawdzanie psa po spacerach oraz szybka reakcja na obecność kleszcza mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zakażenia i chronić zdrowie Twojego pupila. Pamiętaj, aby zawsze dbać o higienę i skonsultować się z weterynarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.